Ako využiť Paretovo pravidlo 80/20 v praxi

Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20 je koncept, ktorý mnohí poznajú, ale len málokto ho reálne využíva v praxi. Ak sa to naučíte, zvýšite svoju produktivitu doslova mnohonásobne.

Paretovo pravido
Paretovo pravidlo: 20% vstupov môže za 80% výsledkov

Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20 je koncept, o ktorom už mnohí z nás počuli, ale len málokto ho reálne využíva v praxi.

Vilfredo Pareto bol taliansky ekonóm, ktorý si v 19. storočí všimol, že 20 % najbohatších ľudí vlastní 80 % pôdy v Taliansku. Inými slovami, bohatí vlastnia skoro všetko, chudobní skoro nič. A tento pomer platí dodnes.

Či už sa nám to páči alebo nie, Paretovo pravidlo 80/20 platí a univerzálne naprieč všetkým možným.

V biznise

20 % zákazníkov každej firmy tvorí 80 % príjmov. Ak si zoberiete obyčajnú reštauráciu, kam by za deň prišlo iba desať ľudí, tak ôsmi prídu na menučko za pár eur a dvaja na drahý steak s vínom. Tí dvaja zarobia reštaurácii viac, ako všetkých zvyšných osem ľudí spolu.

Pri učení sa cudzieho jazyka

Ak sa budete chcieť naučiť cudzí jazyk, bude vám stačiť naučiť sa zlomok slov. Nemusíte poznať všetky slová. Na bežnú každodennú komunikáciu v angličtine vám podľa Sira Isaaca Pitmana bude stačiť iba zhruba 700 slov, čiže dokonca menej ako 1 percento celého jazyka.

V každodennom živote

Práve toto je časť, s ktorou väčšina bežných ľudí bojuje. Možno ste počuli príbehy, ako Paretovo pravidlo 80/20 využíva Microsoft. Možno viete, ako 20% športovcov vyhráva 80% šampionátov. Ale čo z toho vyplýva pre nás?

Pozrime sa najprv na náš pracovný život. V prvom rade treba uveriť a naozaj pochopiť, že Paretovo pravidlo 80/20 platí všade. Na základe tohto uvedomenia, môžeme začať konať.

Ak platí, že 80 % výsledkov, ovplyvňuje 20 % zdrojov, znamená to potom, že 80 % nášho času trávime neefektívne.

Pracovný deň má 8 hodín. 20 % z 8 hodín je jeden a pol hodiny. A keď sa nad tým zamyslíte, asi naozaj bude platiť, že za túto jeden a pol hodinu, zvládnete viac, vygenerujete viac výsledkov, ako za celých zvyšných 6,5 hodiny.

Jeden a pol hodinu fakt makáte a zvyšok sú pravdepodobne iba (nepodstatné) meetingy, kde sa človek dohodne, že sa dohodne nabudúce, obed, pauzy pri káve alebo riešenie nie práve najdôležitejších mailov a telefonátov. Alebo čo je najhoršie, riešenie C-čkovvých nedôležitých priorít...

Predstavte si, že máte pred sebou projekt, ktorý si vyžaduje mesiac práce.

Schválne, kedy na ňom pravdepodobne budete najviac pracovať? Žeby posledný víkend? Teraz sa nechcem baviť o prokrastinácii. Na začiatku dlhodobého projektu človek prirodzene práve najproduktívnejší, pretože zvažuje všetky možné postupy, plánuje, rozmýšľa nad tým, čo všetko by mohol urobiť a čo všetko by bolo fajn.

Ale na konci, pár dní pred deadlineom, sa musíme stále viac a viac sústrediť na to podstatné. Na kľúčových 20 %. Predstavte si, že by ste takú  vysokú produktivitu, akú máte počas posledných dní, mali počas celého trvania projektu...

Prečo je vaša produktivita tesne pred blížiacim sa deadlineom taká vysoká? Je to jednoducho preto, že človek eliminuje všetky možné vyrušenia a robí len to podstatné. Len to dôležité. Kľúčových 20 percent úloh, ktoré prinesú 80 percent výsledkov. Paretovo pravidlo v praxi.

Áno, je síce pravda, že deadline nám pomôže dokopať sa do práce. Vieme, že keby sme ho nesplnili, bolo by zle. Lenže keby sme sa do práce dokopali a namiesto reálnej roboty kontrolovali maily alebo nastavovali farby v PowerPoint prezentácii, nedosiahli by sme nič. Robili by sme tých 80 % nepodstatných úloh, ktoré prinesú iba 20 % výsledkov.

Ale náš cieľ by mal byť opačný.

Identifikovať a potom urobiť kľúčových 20 % činností, ktoré prinesú 80 % výsledkov. Začnite tým, že podrobne zanalyzujete všetko, čo počas dňa robíte. Dívajte sa na to, ktoré úlohy prinášajú výsledky a ktoré sú vo vašom to do liste len akoby do počtu.

"Rozdiel medzi úspešnými a veľmi úspešnými ľuďmi je ten, že veľmi úspešní ľudia hovoria Nie takmer na všetko." – Warren Buffet

Tento výrok je proste pravdivý. Nemôžeme si nájsť časť na dôležité úlohy popri tých nepodstatných administratívnych. Tak to proste nefunguje. Nedá sa začať deň tým, že budeme kontrolovať maily a vybavovať telefonáty. Treba robiť to, čo sme si deň predtým naplánovali.

Tým, že začnete svoj deň prácou na vašich skutočných prioritách, mnohonásobne zvýšite svoju produktivitu.

Robte to, čo prináša výsledky. Opakovane.

Opakovanie je nielen matkou múdrosti, ale aj matkou úspechu.

Ak podnikáte, a konečne odhalíte ktorý produkt, ktorý typ klientov, aká reklama Vám prináša výsledky, opakujte ju. Do zblbnutia.

Ak športujete, a nájdete si ideálny tréning na základe ktorého naberáte svalovú hmotu a cítite sa po ňom dobre, opakujte ho. Negooglite najnovšie Crossfity. Vy už viete, čo funguje, tak to robte.

Ak máte svoj vlastný time management systém, ktorý vám funguje, využívajte ho. Nesťahujte si najnovšiu appku, len preto, že vám niekto povedal, že je fajn.

Ak chce byť človek úspešný, musí robiť to, čo funguje. A čo je možno ešte dôležitejšie, nerobiť to, čo nefunguje.

Paretovo pravidlo 80/20 hovorí, že je možné s minimálnym úsilím dosiahnuť maximálny efekt. Toto je fakt. Je však na nás, ako s ním naložíme...