zabudanie-okno

Zabudnete na čo myslíte, keď prejdete dverami?

Andrej Mikula Motivácia 4 Comments

Stalo sa Vám niekedy, že ste mali dokonalý nápad alebo aj obyčajnú myšlienku, ale keď ste prešli dvermi do inej miestnosti, bola zrazu fuč?

Výskum University of Notre Dame naznačuje, že nie ste sami: Keď človek prejde dverami, z určitých dôvodov to zhoršuje schopnosť zapamätať si myšlienky, ktoré Vám napadli v predošlej miestnosti. Myslím si však, že nie je dôležité poznať vedecké dôvody “prečo” sa tak deje, ale vedieť “že” sa tak deje a pripraviť sa.

Nosiť so sebou neustále papier s ceruzkou alebo napríklad mobil, je síce riešenie, ale nie úplne praktické…

Občas sa mi stáva, že vstanem od pracovného stola a chcem ísť niečo urobiť. Zdvihnem sa teda zo stoličky, prejdem do “meeting room-u” kde ostanem stáť na mieste, pozerám ako debil a absolútne si nepamätám, na čo som tam vlastne chodil :-) Musím sa teda vrátiť naspäť k svojmu stolu a pokúšam sa spomenúť. Niekedy mi to podarí, niekedy nie… Ale keby sa tomuto chcel vyhnúť tým, že si budem zapisovať každú jednu “hlúposť”, asi by som sa z toho zbláznil.

A prečo sa s tým vôbec stresovať? Nejde o to, že by sme si nemohli dovoliť stratiť ani jeden nápad. Ak to bolo niečo fakt dobré, pravdepodobne si na to skôr či neskôr spomenieme. Mne v tej chvíli ale nehorázne vadí, ak zabudnem, na čo som myslel… Stresuje ma, že to mohlo byť niečo fakt super a môj život a život na celej planéte sa mohol od základov zmeniť :-)

Buďte šťastný v momentálnom okamžiku, to stačí. Každý moment prežiť naplno. Nič viac nepotrebujeme.Matka Tereza
Som presvedčený, že hlavný dôvod, prečo takto zabúdame je príliš veľká rozlietanosť a malá koncentrácia – malá “mindfullness”. Ťažko sa mi prekladá slovo mindfullness do slovenčiny. Mind znamená myseľ, fullness je plnosť. Voľne by sa teda asi dalo povedať, že mindfullness je plná sústredenosť, plné uvedomenie všetkého, čo sa okolo Vás deje…

Cítite napríklad teraz, ako sa Vaše nohy dotýkajú podlahy? Počujete zvuky ulice za oknom? Vnímate, ako momentálne vonia vzduch vo Vašej kancelárii alebo byte? Čim viac si budete uvedomovať čo všetko sa s Vami deje, čim viac budete registrovať Vaše pocity a Vaše myšlienky, tým bude Váš život kvalitnejší.

Ak Vám napadne nejaká myšlienka, nechajte ju dozrieť. Zastavte sa na chvíľku a možno si ju aj povedzte nahlas. Porozmýšľajte o nej. Myslím si, že táto stratégia je omnoho lepšia, ako z ničoho nič vyskočiť od stolu, a začať hľadať kus papiera a pero. Kým ho nájdete, myšlienka bude možno dávno stratená. Naopak, ak chvíľu so svojím nápadom alebo myšlienkou zostanete, naplno ju integrujete, garantujem Vám, že na ňu len tak ľahko nezabudnete. Bez ohľadu na to, koľkými dverami prejdete.

Preto sa snažím trochu spomaliť a nekonať zbrklo. Snažím sa viac sústrediť na to, čo robím, čo cítím a na čo myslím. Vypnúť autopilota a užívať si jazdu…

Ako to máte vy? Ste niekedy tak “busy”, že neviete, čo ste vlastne chceli urobiť?

Stiahnite si ebook s výberom najpopulárnejších článkov a veľmi účinný nástroj na nastavenie priorít v podobe jednoduchej A4-ky.

Stiahnuť e-book

Comments 4

 1. Jiří Kiml

  Technika vnímání svého okolí je naprosto skvělá. Trénujete přitom svou mysl a učí vás to jednat s rozvahou. I přes to, že vás nutí zastavit nebo alespoň zpomalit a zamyslet se, tak ve finále šetří váš čas. Jinak “Vypnúť autopilota a užívať si jazdu…” je skvělá věta tu si musím zapamatovat :)

 2. Dusan

  Technika so zameranim svojej pozornosti na casti tela (kde nas tlaci zadok, kto ide po chodbe) je perfektna technika hlavne ak ste pod stresom a potrebujete sa koncentrovat.
  Je to v podstate nieco podobne ako pauza v Pomodoro time technike.

 3. Matej

  Skvelý článok :) Ja mám na stole jeden zosit do ktorého si písem stále nápady ktoré ma napadnú :) a ked niekde cestujem a dostanem skvelý nápad tak využi vám Mob telefón , ale aj tak nikedy sa stáva že zabúdam :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *