5 minútová terapia: Geniálny psychológ alebo diletant?

autor: Andrej Mikula

Na toto video som narazil na výcviku systemického koučingu. Supervízor nám ho síce najprv púšťal ako zábavu, ale neuverili by ste, koľko hlbokej psychológie sa v ňom ukrýva...

Poďme sa pozrieť na to, o čo tu vlastne ide.

(Nečítajte prosím túto analýzu, kým ste nevideli video)

Tvorcovia sa vraj pri tvorbe tejto scénky inšpirovali slávnym psychológom Miltonom Ericksonom.

Milton Erickson, legenda v oblasti hypnózy a psychoterapie, využíval na svojich sedeniach tzv. brief terapiu. Brief (stručná, rýchla) terapia sa od ostatných psychoterapeutických škôl líši predovšetkým v tom, že pracuje terapeut s klientom proaktívne a s cieľom vyriešiť jeho ťažkosti rýchlejšie. Je často vysoko strategická a zameraná viac na riešenie ako na problém.

Úplne na začiatku dáva terapeut jasne najavo, že toto sedenie bude iné. "Nie, neľahnite si na pohovku. To už nerobíme..." Prvých pár minút je čisto o nastavení kontextu a snaha o absolútne podriadenie terapeutovi. Aspoň 10x si terapeut nechá odsúhlasiť, akým spôsobom budú pracovať. Je to síce prekvapujúce, ale klientke sa to páči... Zo začiatku...

Až kým...

Až kým ju svojim znevažovaním jej problému a jednoduchými provokáciami typu "Prestaň!" úplne nevytočí.

Predstavte si, že by nešlo o nejaký sitcom, ale o reálnu situáciu. Mohlo by to fungovať? Je to samozrejme len hypotéza, ale čo ak bolo celú dobu skutočným terapeutovým cieľom svoju klientku naozaj vytočiť?

Prečo by to robil?

Predpokladajme, že klienta chodí po terapeutoch celý život. Ako sama hovorí, nejaká iná psychologička ju do tejto ordinácie poslala? Od malička má problémy.

Richard Bandler, jeden z najlepších žiakov Miltona Ericksona, raz povedal: "Je ľahšie vyliečiť fóbiu za 10 minút, ako za päť rokov." 

Lenže trpí pani vo videu skutočne fóbiou? Áno, ona sama hovorí, že má klaustrofóbiu, ale čo ak je náhodou niečo za tým všetkým? Na koučovaní sme rozoberali hypotézu, že jej skutočný problém je závislosť. Závislosť od terapie.

Ak by to tak bolo, provokácie od terapeuta mali jasný cieľ: Kompletne stratiť svoju autoritu. Prestať na klientku pôsobiť ako guru, ktorý všetko vie a sám seba znížiť na obyčajného človeka. Pretože všetci sme len obyčajní ľudia a máme v sebe silu na to pomôcť si.

Čo nasleduje po ostrej výmene názorov?

Čo nasleduje potom ako klientka zakričí "TY PRESTAŇ"? (Na pozadí: Prestaň už s tou terapiou. Nepomáhaš. Nepotrebujem ťa.)

Zaznie mocná paradoxná inštrukcia - povel, ktorý sa nedá splniť a obsahuje v sebe presne to, čoho sa klient bojí. Napríklad, ak má niekto strach zo zlyhania, terapeut ho môže vyzvať, aby v niečom zlyhal.

Princíp, na ktorom to funguje je...
...že každé chovanie robíme za nejakým účelom. Kvôli nejakej potrebe (rebelantstvo, pozornosť, volanie o pomoc atď.) Keď sám terapeut "predpíše" klientovi symptóm, klient tak môže zistiť akú veľkú kontrolu (a či vôbec) nad svojim chovaním majú. Ak sa klient rozhodne poslúchnuť, možno zistí, že má ďaleko silnejšiu vôľu ovplyvniť svoje pocity a chovanie, ako si doteraz myslel. A preto získa silu na zastavenie svojho strachu alebo inú zmenu.

V našom prípade terapeut povie: "Prestaň sa báť, že ťa pochovajú zaživa, lebo ťa pochovám zaživa." Je to tak inteligentne vyskladaná veta, že klientka de facto nemá na výber. Buď sa prestane báť alebo skončí s tým, čoho sa najviac bojí. A možno pochopí, že jej strach je totálne nelogický, lebo nikto nikdy, a obzvlášť nie terapeut, ju zaživa nepochová.

P.S. Celá táto analýza sú len moje dohady.

Nie som psychológ. Aj keď si stojím za tým, čo som napísal, neberte ma prosím príliš vážne a určite sa nesnažte riešiť svoje problémy cez YouTube videá. Brief Terapeuti sú viac umelci ako vedci. Práve preto má Milton Erickson medzi psychoterapeutmi takmer celebritný status - Nikto iný nedokázal to, čo on :)

P.P.S. Som zvedavý, na vaše názory v komentároch a na Facebooku

Dajte vedieť, či by podobná terapia podľa vás v skutočnom živote mohla fungovať :)

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram