5 spôsobov ako sa sústrediť. Na povel.

Andrej Mikula Aplikácie, Top 19 komentárov

Najnovšie výskumy popredných psychológov ukazujú, že ak nám v sluchátkach hrá tá správna „hudba“, dokážeme sa sústrediť až 4x dlhšie a intenzívnejšie.

Prečo som dal slovo hudba do úvodzoviek? Pretože nie je to hudba v pravom zmysle slova, ale skôr špecifické zvuky, ktoré dokážu váš mozog naladiť na tú správnu vlnu a zlepšiť vaše sústredenie.

1) Máte radi búrku?

Zvuk dažďa, respektíve búrky ma veľmi ukľudňuje a pomáha mi sústrediť sa. A pravdepodobne nebudem sám, pretože podobných simulátorov búrky nájdete na internete stovky. RainyMood.com som si obľúbil najviac, ale nebojte sa vyskúšať napríklad aj SimplyRain.com. Na tejto stránke si navyše môžete nastaviť, aký silný dážď si želáte a ako často sa má ozývať hrmenie :)

2) „Jedno karamelové latte a neperlivú minerálku.“

Ak sedím sám v kancelárii, „zvuk“ absolútneho ticha ma vlastne ruší. Počujem totiž každé zatrúbenie auta na ulici, každú diskusiu na chodbe. Ale v kaviarni všetko splynie do príjemného šumu, ktorý rušivé zvuky vyblokuje. Lenže komu sa chce platiť každú pol hodinu za nové espresso? Nikomu. A presne z tohto dôvodu nejaký génius vytvoril Coffitivity.com, kde si môžete pustiť hodinovú slučku kaviarenských zvukov. Je to veľmi realistické. Počujete nevýraznú konverzáciu ľudí, hluk kávovaru, štrnganie lyžičiek… Treba vyskúšať :)

3) Zákaz spievať

Ak chcete pri práci počúvať hudbu, určite viete, že by tam nemal byť žiadny spev. Text piesne automaticky púta pozornosť. Nedá sa tomu ubrániť. Kde ale nájsť hudbu, ktorá je dostupná zdarma a podporí vašu produktivitu? Focus@will je web vytvorený presne za týmto účelom. Vybrať si môžete medzi viacerými žánrami: elektronika, klasika, ambient, chill-out, akustika atď.

4) Cesta vlakom

Soundrown.com ide zo všetkých týchto služieb najďalej. Nielenže obsahuje kvalitné nahrávky kaviarne, dažďa, morských vĺn, krbu, spev vtákov, zvuky noci, monotónnu a ukľudňujúcu jazdu vlakom, fontánu a detské ihrisko, ale navyše môžete tieto zvuky navzájom kombinovať. Takže tento článok napríklad píšem za zvukov kaviarenského šumu zatiaľčo vonku zúri búrka. Skúšal som sa ešte usadiť do jedálenského vozňa vo vlaku, ale to už bolo príliš :)

5) Sloboda

Táto aplikácia je trochu iná ako ostatné. Predošlé štyri aplikácie využívajú na zvýšenie vašej produktivity hudbu a zaujímavé relaxačné zvuky. Táto využíva slobodu. Ako? Hneď ako Freedom zapnete, spýta sa vás jednoduchú otázku. “Koľko hodín slobody si prajete?” Vy zadáte napríklad 2 hodiny. A na dve hodiny ste kompletne bez internetu. Žiadny email, Google, Skype, SME.sk, TimeManagement.sk, nič. Absolútne nič. Sloboda :-)

Tak ako, ktoré zvuky na zlepšenie vášho sústredenia vyskúšate? :)

Foto: Flickr (Michael Dales, Erik Kolstad, PaulSh, Neo_II)

Komentáre 19

 1. Spätné upozornenie: Z březnového „Lodního deníku“… | NaStejneLodi.cz

 2. ĎAKUJEM! bývam na inťáku a niekedy je to na psychiatriu, takže tieto zvukové kulisy sú úplne že najvác ;)

 3. Je tu tak vynimocne vela pracantov odhodlanych podat dobry vykon a mat vysledky co za nieco stoja. Keby vas/nas spojila jedna myslienka to by bola VEC, ze? ;-)

 4. Spätné upozornenie: Z březnového „Lodního deníku“… | NaStejneLodi.cz

 5. Bohužel jsou to vše jen berličky. Pokud chci pracovat efektivně, tak se potřebuji naučit soustředit vědomě. K tomu mi tyto berličky bohužel nepomohou. V první řadě je důležité se zbavit stresu. Pak mohu používat různé techniky na podporu soustředění (Frontálně okcipitální držení, dýchání, různé mentální a vizuální fixace atd.)

 6. dakujem za clanok, isto vyskusam :-) aj ked, stazujem v galicii v spanielsku na jednej univerzite a posledne 4 tyzdne prsi, dnes je taka burka, ze v La Coruni vyhlasili vynimocny stav… za zvukmi dazda sa u nas teda nechodi na internet, staci trosku pootvorit okno ;-)

  1. skvela vec , hlavne to ze sa daju kombinovat zvuky navzajom , dakujem za tip ..ukladam :-)

 7. Ja som dostala raz odporucenie na „binaural beats“ a bola som fakt z toho nastartovana a isla mi pracca od ruky. Dolezite je vsak pri tomto najst spravnu frekvenciu.

 8. Veľmi pekný výber! ;)

  Ešte by som doplnil stereomood.com, kde si možno navoliť hudbu podľa nálady a, samozrejme, k dispozícii sú aj „nálady“ bez vokálov. :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *