Ako ukončiť rok s čistým stolom

Ako všetko úspešne uzavrieť a do nového roka vykročiť s čistým stolom?
autor: Andrej Mikula

Za necelé dva týždne tu máme koniec roka. V práci aj doma finišujeme, snažíme sa stihnúť a uzavrieť čo najviac, aby sme do nového roka vykročili s čistým štítom a plní energie.

1) Pozrite sa znova na vaše staré predsavzatia

Minulý rok, zhruba v takomto čase, ste určite rozmýšľali o veľmi podobný veciach, ako dnes. Čo chcem dosiahnuť budúci rok? Aké sú moje ciele? Čo treba zmeniť?

Ak máte tieto novoročné predsavzatia niekde spísané, pokúste sa tento papier nájsť. Ak nie, spíšte si ich na čistú A4ku. Odškrtnite to, čo sa podarilo splniť. Tie zvyšné ktoré sa splniť nepodarilo sa pokúste zanalyzovať. Je tam niečo také, čo sa dá aspoň trošku posunúť dopredu v rámci posledných dní tohto roku ?

Nehovorím, že ich treba splniť do bodky, ale ak sú pre vás stále ešte aktuálne, možno by dávalo zmysel skúsiť na nich do konca roka ešte trochu zamakať. Vytvorte si jednoduchý implementačný plán a každý deň splňte jednu malú vec. Získate tak "momentum" a v januári nebudete štartovať z nuly.

Stanovte si na každý deň 30 minútové okno v ktorom sa budete venovať svojmu cieľu. Ale nie iba štýlom: "Oukej, zajtra si pol hodinku zacvičím." Jasne si stanovte od kedy do kedy sa tejto aktivite budete venovať. Napríklad, ak ste chceli tento rok schudnúť a rovnaké predsavzatie máte aj na budúci rok, zapíšte sa ešte dnes do fitness centra. Zajtra si kúpte nejakú knihu o zdravej životospráve alebo si vygooglujte tie najlepšie blogy a ebooky.

[pullquote position="right"]“Keď už je jasné, že cieľ sa nedá dosiahnuť, neupravujte cieľ. Upravte vaše činnosti.” – Confucius[/pullquote]

Zdá sa Vám 30 minút málo? Nie je to málo. Ak by ste boli schopní po celý rok konzistentne každý jeden deň venovať Vášmu cieľu, za rok to je 182 hodín. Vždy viac záleží na tom, čo robíte máličko každý deň, ako na tom, čo síce robíte intenzívne, ale len občas.

2) Ozvite sa kolegom, známym, kamarátom s otázkou či im náhodou niečo nedlžíte.

Možno sú to peniaze, možno kniha, ktorú ste zabudli vrátiť alebo sľub, že s niekým pôjdete na kávu.

Dajte tuto otázku na Facebook prípadne Twitter alebo Google+, nech je čo najvyššia šanca, že si splníte všetky svoje záväzky.

Rovnako sa snažte rozpomenúť, čo iní ľudia dlžia vám. Porozmýšľajte, s kým všetkým ešte do konca roka potrebujete hovoriť a niečo vybaviť.

3) Kopeme hlbšie...

Prehľadajte všetky stoly, šuplíky, peňaženku, tašku na notebook, kabelky, odkladacie plochy v aute atď. Hľadajte papiere s poznámkami, účty, ktoré by ešte šlo pridať do účtovníctva, vizitky...

Zhromaždite ich všetky na jedno miesto a jeden za druhým pekne zanalyzujte. Opýtajte sa sami seba: Chcem to ešte stále urobiť? Je to pre mňa dôležité? Bolo iba fajn to urobiť alebo je to naozaj nevyhnutné? 90 % všetkých týchto papierikov nemilosrdne vyhoďte do koša. Urobte len to najpodstatnejšie.

Upracte si stôl... Všetky veci, ktoré ste práve zozbierali majú svoje miesto. Zorganizujte si ich a uložte tam, kde ich neskôr v pohode nájdete. A pozor: "svoje miesto" neznamená naspäť na stôl.

4) Spíšte si zoznam 10 najdôležitejších vecí, ktoré chcete dokončiť do konca roka.

Potom 8 z nich prečiarknite a sústreďte sa na tie dve najdôležitejšie. 80/20. Paretovo pravidlo v praxi.

Pýtate sa, čo so zvyšnými ôsmymi? Nič. Proste sa na nevykašlite. Teda ak nechcete dopadnúť ako mladá slečna z reklamnej agentúry, ktorá v sobotu na Twitter napísala: "Makám už 30 hodín a stále frčím" a na druhý deň skolabovala, upadla do kómy a zomrela :(

5) Začnite si konečne užívať sviatky.

Dnes je piatok. Za niekoľko hodín začína víkend. V utorok sú Vianoce. Určite je fajn, dať si veci na poriadok a tie najdôležitejšie projekty doklepnúť do zdárneho konca.

Lenže ak sa Vám to nepodarí, nestresujte sa. No a čo, tak to odložíte na január. Viem, že určite je mnoho vecí, ktoré sa zdajú neodložiteľné, ale naozaj... uvedomme si my všetci že zdravie máme len jedno. Nepracujeme do zblbnutia. Žiadne peniaze ani škrtnutá položka v to do liste za to nestojí.

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram