6 mýtov o audio knihách

autor: Andrej Mikula

Svoju prvú audioknihu som si vypočul pred 15 rokmi. Nepamätám si presne, čo to bolo, ale pamätám si autora - Brian Tracy, jeden z najväčších guru osobného rozvoja.

Ako puberťákovi mi audioknihy dali veľmi veľa. Naučil som sa ako si založiť vlastnú firmu, ako predávať a tiež základy time manažmentu. Môj prvý biznis bola tvorba webových stránok. Bola to úžasná skúsenosť a myslím, že bez vzdelávacích audiokníh by som sa k nej nikdy nedopracoval.

Veľa ľudí mi však toto "čítanie" dávalo zožrať. "Knihy, nemôžeš počúvať. To musíš čítať. Inak z toho nič nemáš. Počúvať knihu je podvod..."

Ak ste pojem audiokniha ešte nepočuli, predstavte si, že niekto nahlas číta vašu obľúbenú knihu. Ten niekto je väčšinou profesionálny dabingový herec. Číta plynule, má príjemný hlas a čo je najdôležitejšie, nahráva sa pri tom. Vy si potom môžete túto nahrávku kúpiť.

Osobne si myslím, že audioknihy, teda špeciálne tie z oblasti osobného rozvoja, sú výborným spôsobom samovzdelávania. Existuje o nich ale viacero mýtov a poloprávd, ktoré som sa rozhodol v tomto článku vyvrátiť.

1) Audioknihy sú pre lenivcov

Bill Gates raz povedal: "Keď si mám vybrať niekoho na ťažkú prácu, vyberiem si lenivca. Pretože lenivec vždy vymyslí spôsob, ako tú ťažkú prácu urobiť jednoducho."

Veľmi záleží na tom, ako definujete niekoho, kto je lenivý... Je to niekto, kto neustále hľadá spôsoby, ako pracovať efektívnejšie? Ako s minimálnym úsilím dosiahnuť maximálny efekt? Ak áno, tak som teda lenivý :)

Audioknihy nepočúvajú klasickí lenivci. Práve naopak. Počúvajú ich efektívni ľudia. Nemám nič proti klasickému čítaniu, pravidelne si kupujem knihy cez Kindle, ale počúvanie ma skrátka viac baví. Okrem iného aj preto, že "čítať" môžem napríklad aj počas šoférovania. Nemusím si na knihu vyhradiť nejak extra veľa času. Stihnem ju prelúskať oveľa rýchlejšie.

2) Ja aj tak nemám čas čítať

Neviem ako vy, ale v mojom rebríčku hodnôt je vzdelanie veľmi vysoko. Pred ním je iba zdravie. Ale vzdelanie nerovná sa len škola. Vzdelávať by sme sa mali celý život a žiadnu inštitúciu k tomu nepotrebujeme.

Áno, je možné chodiť na vysokú školu, učiť sa cudzí jazyk v jazykovke, navštevovať rôzne kurzy, ale toto všetko má jednu veľkú nevýhodu. Je to časovo veľmi náročné.

Koľko času denne strávite v aute alebo v MHD? Ak to máte podobne ako ja, je to aspoň jedna hodina denne. V podstate celý rok. Teraz si predstavte, že by ste tento čas využili na učenie sa niečoho, čo vás zaujíma. Kde by ste sa dostali za rok? Kam by ste sa posunuli vo svojej kariére, keby ste sa každý deň bezbolestne študovali niečo, čo vás baví?

Najlepšie je, že na toto samozvzdelávanie si nemusíte každý deň hľadať miesto vo vašom diári. Stačí len trochu efektívnejšie využiť čas. Počúvajte audioknihy pri cestovaní alebo na prechádzke a uvidíte, že za rok ich prečítate kvantá. Za rok môžete byť niekde úplne inde ako dnes.

3) Audioknihy sú drahé

Pre niekoho je drahé všetko, čo nenájde zadarmo na uložto. Dobrá kniha, či už papierová a audio stojí väčšinou okolo 10 EUR.

Kedysi, ešte v dobe serverov typu Napster a Kazaa som sťahoval všetko, čo sa dalo. Na hard disku som mal 10 gigabajtov kníh, nahrávok a videí o osobnom rozvoj. Ale nič z toho som reálne nepozeral. Stiahol som si to zadarmo a tak som necítil najmenšiu potrebu pozerať to. Bolo to zadarmo, takže som si to ani trochu nevážil.

Keď do seba investujete 10 EUR, budete chcieť tieto peniaze využiť. Nenecháte knihu iba ležať vo svojom MP3 prehrávači.

Audiokniha vás na niekoľko hodín zabaví, naučí vás veľa nového a pomôže vám. Stojí desať eur za to? Rozhodnite sa sami...

4) Audioknihy sú iba v angličtine.

No dobre, väčšina je iba v angličtine. Hlavne teda tie z oblasti osobného rozvoja. Ale konečne sa aj u nás vydavatelia začínajú tejto literatúre venovať.

ProgresGuru je české vydavateľstvo, ktoré sa venuje výrobe audiokníh s tematikou osobného rozvoja, manažmentu a marketingu. Zatiaľ ich nemajú veľa, ale zato vyberajú tie najlepšie z najlepších. Na ich stránke nájdete iba osvedčené celosvetové bestsellery.

Momentálne si dokonca od nich môžete zdarma stiahnuť Stop Prokrastinácii, perfektnú knihu od Lea Babautu v češtine. Ak ste ju ešte nečítali, teda vlastne nepočúvali, rozhodne odporúčam.

Anglické audioknihy nakupujem na stránke Audible. Audible je zase super v tom, že pri registrácii si môžete stiahnuť zdarma akúkoľvek knihu z viac ako 150,000 titulov.

Ale pozor! Ide o tzv. "free trial", čiže prvých 30 dní máte zdarma, ale ak to prešvihnete, predplatíte si automaticky ďalší mesiac členstva. Čo teda nemusí byť zlé, ak chcete knihy počúvať pravidelne. Ja mám predplatené "GOLD MEMBERSHIP" a som maximálne spokojný. Každý mesiac dostanem jednu super knihu v skvelej kvalite. Čo viac si môžem priať? :)

Na slovenské biznis audioknihy som zatiaľ nenarazil, ale ak náhodou nejaké poznáte, dajte mi prosím link v komentároch.

5) Keď knihu iba počúvam, nič si z nej nezapamätám

Multitasking, robenie viacerých vecí naraz, je zabijak produktivity a na túto zlatú zásadu treba pamätať aj pri počúvaní audiokníh. Keby ste pri čítaní bežnej knihy pozerali telku a šúčasne sa rozprávali s kamarátmi, koľko by ste si z nej zapamätali?

Audiokniha nie je rádio. Nestačí si ju pustiť ako kulisu a popritom pracovať. To logicky nie je možné...

Ale viete prečo milujem audioknihy? Pretože aj keď je multitasking skutočne zabijakom produktivity, pri automatizovaných činnostiach je to trochu inak. Šoférovanie, cestovanie v MHD, prechádzka po meste... To všetko sú časy, kedy si do sluchátok rád púšťam audioknihu, vzdelávam sa a mám z toho dobrý pocit :)

Keď čítate papierovú knihu, môžete si do nej písať poznámky. Stačí vám pero alebo nejaký zvýrazňovač. V prípade audiokníh potrebujete špeciálny software. Na mobily a tablety s Androidom odporúčam Maple Player Classic alebo Smart Audiobook Player. Ak máte iPhone vyskúšajte Bookmobile Audiobook and Podcast Player.

Tieto aplikácie umožňujú vkladať do audioknihy textové poznámky a jednoduché záložky. Hlavne záložky sú funkcionalita, ktorú používam veľmi často. Keď počúvam knihu a niečo ma v nej zaujme, stačí jeden klik a záložka je pridaná. Neskôr sa k nej môžem vrátiť, vypočuť si rovnakú myšlienku ešte raz a prípadne si ju niekam zapísať.

6) Audioknihám nie je rozumieť

Toto je pravda iba z časti. Väčšinou audioknihy nahrávajú profesionálni dabingoví herci. Navyše, každý web, ktorý audioknihy predáva, vždy ponúka krátku ukážku knihy zdarma. Vopred si tak môžete overiť, či vám hlas, ktorý knihu číta sedí.

Jediný problém na ktorý som pri audioknihách narazil je, keď si ich nahrávajú samotní autori. Pri českých knihách tento problém nie je, ale občas sa to stáva pri tých anglických. Myslím si, že toto by malo byť zakázané :) Autori nech knihu píšu, ale čítať by ich mali profesionáli.

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram