Ak si preložíme toto slovo do slovečiny, získame "čiaru smrti". Aby bol deadline naozaj fungoval, musí to byť dátum "přes který nejede vlak" ako hovoria bratia Česi. Lenže aká je väčšina našich deadlajnov? Povieme si do piatku, do konca týždňa, do konca leta… A čo sa stane keď svoj cieľ nesplníme? Absolútne nič. A to je problém.
"Ak chcete, aby bol deadline funkčný, musia z jeho nesplnenia plynúť nedozierne následky pre celé ľudstvo a život na tejto planéte."
-- Neil Strauss, autor siedmich The New York Times bestsellerov
V zamestnaní plniť termíny na čas až taký veľký problém nie je. Bojíme sa totiž, že keď deadline nesplníme, prídeme o odmeny alebo v horšom prípade o svoj job.
Čo ale robiť v prípade, že sme voľnej nohe a sami sebe pánom?
Prezradím Vám trik, ktorý som sa naučil práve od Neila Strausa a používam ho už pár rokov…
Ak naozaj chcem splniť nejaký cieľ, poviem to svojmu kamarátovi. A nielen poviem, nielen že mu dám svoje slovo, ale navyše mu dám 100 EUR.
Máme dohodu, že pokiaľ svoj deadline nesplním, musí si tých 100 EUR nechať. Nesmie byť mäkký a dať mi druhú šancu. Skrátka sa raz dohodneme, vytvoríme medzi sebou špeciálnu kamarátsku zmluvu, ktorú dáme na papier, podáme si ruku a ja sa okamžite púšťam do práce.
V závislosti na tom, ako ďaleko je tento deadline mi môj kamarát občas zavolá a pýta sa: "Tak ako si na tom? Máš už niečo hotové?" V podstate naňho delegujem rolu toho najhoršia šéfa. Ale len vďaka nemu som schopný svoje záväzky splniť.
Prečo podpisujeme zmluvu?
Nie je to kvôli tomu, že by sme si neverili. Zmluva funguje ako ďalšia motivácia, ďalšia sila, ktorá ma tlačí k úspechu. Keby sme si len večer pri pive povedali: "Na, tu máš 100 euro a keď nesplním svoj deadline, môžeš si ich nechať", nemalo by to tú správnu energiu. Práve vo formalizácii celého procesu sa skrýva celé "tajomstvo".
Niekedy sa dohodneme aj tak, že mi tých 100 EUR dáva postupne za kus dokončenej práce. Napríklad, 5 euro za každú dokončenú A4 v novom pripravovanom ebooku. Pre mňa osobne neexistuje lepší spôsob, ako sa motivovať k práci na projektoch, z ktorých momentálne neplynie žiadna výhoda.
Metodá cukor a bič je primitívna, ale v tomto prípade funguje nádherne.
Prečo to funguje?
Keď raz niečo chcete urobiť, tak to chcete urobiť. A buď to naozaj urobíte, splníte svoj deadline a budete sa cítiť výborne, alebo prídete o ťažko zarobené peniaze.