Ako na Facebooku schovať celý news feed

Andrej Mikula Aplikácie, Top 24 komentárov

Schválne, čo vám na Facebooku zaberá najviac času? Myslím si, že je to jednoznačne „čekovanie“ statusov, komentárov a lajkovanie vecí, ktoré pridali na Facebook vaši kamaráti.

Zmysel, respektívne nezmysel, tejto aktivity je vám asi jasný. Inak by ste nečítali tento článok :)

Bohužiaľ, dnes sa už len tak ľahko nedá prestať chodiť na Facebook. Veľa mojich kamarátov totiž vymenilo emaily a smsky za Facebook chat. Možno preto, že písať na klávesnici je pohodlnejšie ako ťukať do mobilu a možno aj preto, že si myslia, že ma tam skôr zastihnú. Predsa len… Facebook netreba nabíjať, zato iPhone musí byť na nabíjačke v jednom kuse :)

Je vám táto situácia povedomá?

Hodiny ukazujú 14:02. Idete na Facebook kvôli tomu, aby ste napísali správu svojmu kamarátovi. Zrazu si uvedomíte, že odbili tri hodiny a žiadnu správu ste samozrejme neposlali, pretože vás vyrušilo milión iných statusov, komentárov, virálnych youtube videí. A vy ste stratili kopu času zbytočnosťami…

Ako z toho von?

Veľmi jednoducho. Nainštalujte si doplnok do prehliadača Chrome, ktorý sa volá NewsFeed Erradicator. Nechcem to kostrbato prekladať do slovenčiny, pretože presný preklad nie je dôležitý.

Dôležité je, čo je NewsFeed erradicator dokáže. Tento doplnok robí iba jednu vec a robí ju dokonale: schová news feed (to je tá časť v strede, kam sa píšu statusy a komentuje)

Takže potom váš Facebook vyzerá asi takto

fb-newsfeedVidíte? Žiadny „news feed“, čiže nič, žiadne statusy, čo by vám kradli čas…

Pridanou hodnotou tiež môže byť, že namiesto statusov sa vám zobrazuje motivačný výrok o produktivite, ale po pravde… Na tom mi až tak veľmi nezáleží. Kľudne to mohli nechať úplne prázdne, pretože aj keď inšpiratívne výroky sú fajn, nikdy za vás prácu neurobia…

NewsFeed Erradicator je doplnok do prehliadača Chrome. Ak nepoužívate Google Chrome, mali by ste. Ak nie preto, že to je jeden z najspoľahlivejších a najrýchlejších prehliadačov, tak pre tisíce doplnkov, ktoré zefektívnia Váš pobyt na internete.

Ako Newsfeed Erradicator nainštalovať

 1. Stiahnite si prehliadač Google Chrome.
 2. Choďte do tzv. Chrome Web Store a vyhľadajte Newsfeed Erradicator.
 3. Vpravo hore kliknite na zelené tlačítko „Pridať do Chrome / Add to Chrome“
 4. Hotovo :)
 5. Ak by ste chceli tento doplnok opäť vypnúť, a opäť vidieť všetky status na Facebooku stačí ísť do Chrome – Nastavenia – Rozšírenia – vyhľadajte v zozname rozšírení Newsfeed Erradicator a kliknite zrušte zaškrtávacie políčko „Povolené“

Foto: marcopako (flickr)

Komentáre 24

 1. Andrej, tento článok ma veľmi potešil. Hneď som si doplnok nainštaloval a mám z toho dobrý pocit. Facebook k svojej práci potrebujem tiež na spravovanie skupín, stránok, a komunikáciu cez správy. Ale tie príspevky s mačiatkami na youtube ma len okradajú o čas.
  Každému odporúčam doplnok, a tak isto aj google chrome!

  1. Post
   Author

   Ďakujem za komentár Matúš. Teším sa, že sa Vás článok potešil a aj že ste si hneď ten doplnok nainštalovali. Hej, je to super pocit chodiť na Facebook a pritom tam vlastne nechodiť :)

 2. Pridam dalsiu moznost ako mat fb chat k dispozicii a velmi rychlo. Pomocou mailoveho klienta Mozilla Thunderbird – Konverzacie. Je tam moznost vlozit facebook chat, twitter, google talk, IRC a XMPP. Snad to niekomu pomoze ;)

  M.

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author

   Bohužiaľ, nič také na iPhone nepoznám. Ale zase na iPhone je jednoduchšie nepoužívať vôbec Facebook a frčať iba napríklad na samostatnej Messanger aplikácii…

  1. Post
   Author
 3. Kto by mal zaujem tak je toto rozsirenie aj pre Firefox, Safari, a samozrejme aj v inom style Chrome…
  Staci pozriet https://github.com/maxfriedrich/quiet-facebook

  Samozrejme da sa vyuzit aj iMessage, pripadne Adium alebo iny IM klient ktory podporuje FB spravy… a videl som aj na AppStore priamo len pre FB messages, nebol oficial od Facebooku…

  PS: Andrej to na konci mi prislo ako vnucovanie instalovania Chrome… nemam ho rad, je pomaly hlavne na starsich PC oproti FF a je mi proti chuti… ;)

  1. A este som zabudol, kto by chcel si presne kontrolovat kde kolko casu stravil na akej stranke, a chce si na urcity cas blokovat stranky ktore su neproduktivne a clovek tam miestami strati dost casu napriklad facebook,pokec, 9gag.com, topky.sk refresher.sk tak nech pouzije tento plugin je pre safari, chrome aj FF http://www.bumblebeesystems.com/wastenotime/

 4. a čo takto nezapínať FB na PC a messenger je predsa na každom mobile, resp. jeho ekvivalent, čiže premňa celkom zbytočné rozšírenie pre chrome

  1. Post
   Author

   Asi som to v článku, resp. v nadpise nepovedal najlepšie. Hej, existuje veľa iných možností ako nechatovať priamo vo Facebooku, lenže ja nechodievam na FB iba kvôli chatu. Využívam aj udalosti, skupiny a v neposlednej rade Facebook stránky. Práve na takéto používanie je Newsfeed Erradicatior ideálny.

 5. Super doplnok ale nútiť uživateľovi Chrome je blbosť :) Existujú aj iné cesty. Napríklad nainštalovať si chat (funguje na princípe XMPP/l. Jabber) do OS. Pre OS X sa dá chat pripojiť k iMessage, alebo pri windowse to určite dokáže Miranda a iné. Takto žiadny FB ale iba chat s oknom ako pri ICQ alebo Skype a žiadne obmedzovanie sa na základe browseru ;)

  1. Post
   Author

   Hej, máte pravdu. Existujú aj iné cesty a vlastne tento mazač Newsfeedu nie je iba na využívanie chatu ale aj na ostatné veci. Mne vyhovuje, že môžem vďaka tomuto pluginu chodiť do facebook skupín, spravovať stránky, kontrolovať udalosti… Ale pritom ma neotravujú žiadne statusy :)

 6. Toto je najlepsie vec na internete za posledny mesiac. Dakujem!

  Btw. este moze byt ucinne vypnut facebook chat a nechat ho zapnuty iba ako spravy, ludia vam stale mozu pisat, ale pri vasom mene nesvieti ta zelena gulicka :)

  1. Post
   Author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *