Považujete sa za elitu?

autor: Andrej Mikula

Minulý týždeň som mal prednášku, kde jedna veta vyvolala veľkú diskusiu. Povedal som: "Absolútna väčšina ľudí je hlúpych." Vedel som, že táto veta vyvolá silné emócie a napriek tomu som ju použil. Možno nie napriek tomu, ale práve kvôli tomu.

Pred X rokmi večer pri rádoby filozofickej diskusii pri whiskey a minerálke jeden veľmi bohatý človek opýtal: "Andrej, myslíš si o sebe, že si elita?" V podstate bez rozmýšľania som hneď odpovedal: "Nie, jasné, že nie..."

"A ako sa chceš niekedy v budúcnosti elitou stať, keď o sebe tak nerozmýšľaš už dnes?"

Táto myšlienka má dostala... Ja sa mám niekde stať elitou? Ak áno, tak prečo? A ak nie, čo zo mňa teda bude? A hlavne... Na čom spoznám, že tá elita skutočne som?

Myslím si, že na Slovensku je hriechom povedať o sebe "cítim sa ako elita". Niet sa čomu diviť. Politická a podnikateľská elita práve neoplýva charakteristikami hodnými obdivu alebo nasledovania - skôr naopak.

Mimochodom, počuli ste o knihe Snake in Suits? Podľa nej je prevalencia psychopatov vo vedúcich podnikateľských a politických pozíciách mnohonásobne vyššia, ako medzi väzňami vo federálnych väzniciach :-)

Ale späť k téme...

Mal by človek smerovať k tomu, aby sa stal elitou vo svojej profesii, meste či štáte? Odpoveď nechám na vás... Sam si nie som veľmi istý definíciu slova elita, ale veľmi má zaujíma, ako to vnímate vy. Dajte mi prosím vedieť v komentároch...

A keď už sa teda bavíme o definícii slova elita, poďme späť k tomu čo vyvolalo toľké reakcie... Je väčšina ľudí naozaj hlúpych? Keď sa pozrieme do synonymického slovníku pod pojmom hlúpy nájdeme veľa definícií, no mne sa najviac pozdáva táto: “hlúpy - ktorý príliš zjednodušujúco a dôverčivo pristupuje ku skutočnosti, ktorý ju nevie reálne odhadnúť a zvážiť...”

Keby boli ľudia múdri, chovali by sa racionálne. Vedeli by lepšie dlhodobo odhadnúť následky svojich činov. Nezamorovali by planétu svinstvom, nebrali by drogy a sorry, ale nevolili by Fica... (Som zvedavý, koľko čitateľov som práve v tomto momente stratil - a koľko získal :)

Hlúpy človek podľa mňa proste jednoduchšie podľahne manipulácii. Niekedy to môže byť výhoda. Na informáciu že "Zľavové portály dnes letia” si taký človek okamžite zaregistruje doménu, vyberie úspory z banky a možno rozbehne úspešný business. Na druhej strane, rovnaký človek možno skôr podľahne populistickej rétorike politikov alebo sladkým rečiam drogových dílerov.

Áno, hovorím v extrémoch, ale robím to preto, aby som lepšie poukázal na pointu. Štyri základne pohľady na svet podľa psychológie sú:

  • ja som dobrý, vy ste dobrí
  • ja som dobrý, vy ste zlí
  • ja som zlý, vy ste dobrí
  • ja som zlý, vy ste zlí

Ktorý z nich máte vy? A ktorý je podľa vás ten najlepší pre dnešnú dobu?

Na záver mi ešte napadá citát z môjho obľúbeného filmu...

- Pane profesore, jak pozná člověk, že není pitomej?
· No, chytrej člověk to nepozná nikdy a blbci je to jedno.

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram