Považujete sa za elitu?

Andrej Mikula Motivácia 29 komentárov

Minulý týždeň som mal prednášku, kde jedna veta vyvolala veľkú diskusiu. Povedal som: „Absolútna väčšina ľudí je hlúpych.“ Vedel som, že táto veta vyvolá silné emócie a napriek tomu som ju použil. Možno nie napriek tomu, ale práve kvôli tomu.


Pred X rokmi večer pri rádoby filozofickej diskusii pri whiskey a minerálke jeden veľmi bohatý človek opýtal: „Andrej, myslíš si o sebe, že si elita?“ V podstate bez rozmýšľania som hneď odpovedal: „Nie, jasné, že nie…“

„A ako sa chceš niekedy v budúcnosti elitou stať, keď o sebe tak nerozmýšľaš už dnes?“

Táto myšlienka má dostala… Ja sa mám niekde stať elitou? Ak áno, tak prečo? A ak nie, čo zo mňa teda bude? A hlavne… Na čom spoznám, že tá elita skutočne som?

Myslím si, že na Slovensku je hriechom povedať o sebe „cítim sa ako elita“. Niet sa čomu diviť. Politická a podnikateľská elita práve neoplýva charakteristikami hodnými obdivu alebo nasledovania – skôr naopak.

Mimochodom, počuli ste o knihe Snake in Suits? Podľa nej je prevalencia psychopatov vo vedúcich podnikateľských a politických pozíciách mnohonásobne vyššia, ako medzi väzňami vo federálnych väzniciach :-)

Ale späť k téme…

Mal by človek smerovať k tomu, aby sa stal elitou vo svojej profesii, meste či štáte? Odpoveď nechám na vás… Sam si nie som veľmi istý definíciu slova elita, ale veľmi má zaujíma, ako to vnímate vy. Dajte mi prosím vedieť v komentároch…

A keď už sa teda bavíme o definícii slova elita, poďme späť k tomu čo vyvolalo toľké reakcie… Je väčšina ľudí naozaj hlúpych? Keď sa pozrieme do synonymického slovníku pod pojmom hlúpy nájdeme veľa definícií, no mne sa najviac pozdáva táto: “hlúpy – ktorý príliš zjednodušujúco a dôverčivo pristupuje ku skutočnosti, ktorý ju nevie reálne odhadnúť a zvážiť…”

Keby boli ľudia múdri, chovali by sa racionálne. Vedeli by lepšie dlhodobo odhadnúť následky svojich činov. Nezamorovali by planétu svinstvom, nebrali by drogy a sorry, ale nevolili by Fica… (Som zvedavý, koľko čitateľov som práve v tomto momente stratil – a koľko získal :)

Hlúpy človek podľa mňa proste jednoduchšie podľahne manipulácii. Niekedy to môže byť výhoda. Na informáciu že „Zľavové portály dnes letia” si taký človek okamžite zaregistruje doménu, vyberie úspory z banky a možno rozbehne úspešný business. Na druhej strane, rovnaký človek možno skôr podľahne populistickej rétorike politikov alebo sladkým rečiam drogových dílerov.

Áno, hovorím v extrémoch, ale robím to preto, aby som lepšie poukázal na pointu. Štyri základne pohľady na svet podľa psychológie sú:

 • ja som dobrý, vy ste dobrí
 • ja som dobrý, vy ste zlí
 • ja som zlý, vy ste dobrí
 • ja som zlý, vy ste zlí

Ktorý z nich máte vy? A ktorý je podľa vás ten najlepší pre dnešnú dobu?

Na záver mi ešte napadá citát z môjho obľúbeného filmu…

Pane profesore, jak pozná člověk, že není pitomej? No, chytrej člověk to nepozná nikdy a blbci je to jedno.

Komentáre 29

 1. Človek buď elitou je, alebo nie je. Nie je možné sa elitou stať.
  Závisí to od definície pojmu „elita“
  Podľa mojej definície to nie je človek bohatý, vplyvný, úspešný… (môže byť, ale nemusí)
  Podľa mňa je pojem elita to, že človek žije svoj život tak, aby sa sám za seba nemusel hanbiť. Aby sa mohol každému človeku pozrieť do očí.
  Minule ma parkovisku oslovil človek čo rozdával knižky nejakého „guru“ z východu a čakal za ne nejakú podporu. Povedal mi …vy ste po dlhom čase človek čo sa na mňa pozrel. Bola to pre mňa odmena a prispel som mu pár drobných.
  Elita je človek čo as dokáže pozerať ostaným priamo do očí…

 2. Ako vždy, Andrej, dobrý článok:-) Zaujal ma hlavne preto, lebo aj bez tohoto článku hovorím svojim blízkym, že ja som vždy patrila medzi elitu. V škole, v práci, všade. To znamená, že som sa zapojila do aktivít, neuspokojila som sa s priemerom, vždy som bola ten aktívny blbec :-), ale vyplatilo sa. Áno, niekedy narazím na hlúposť, ale s tým rátam. Keby nebolo elity, tých, ktorí robia niečo alebo dokonca všetko inak a napredujú, tak by sme boli stále na stromoch. Je pravda, že možno krátkodobo to vyzerá, že tí nejlepší sú pozadu a nedarí sa im, ale nakoniec múdrosť a láska zvíťazí.

 3. Ja si myslím, že je dôležité vedieť odhadnúť situáciu, kedy sa vydávať za elitu a kedy to nie je vhodné. Ak ma napr. vyzvú, aby som prezentoval svoju prácu, teda mám slovo, aby som o sebe hovoril, tak je na mieste rozprávať o sebe primerane. Ak však dostávam napr. nie príliš lichotivé hodnotenie (spätnú väzbu), tak je pokora na prvom mieste.
  A ďalšia vec je označovanie seba pochvalne. Páči sa mi filozofia pána menom Anthony de Mello, ktorý povedal niečo takéto: „Ak povieš, že si v niečom dobrý, tak v tom momente už nie si v tom taký dobrý ako by si bol, keby si to nepovedal.“
  Takže ja osobne preferujem vnútorne zdravú sebadôveru, ale navonok radšej pôsobiť pokorne (a odborne) než sa biť o slovo za každú cenu a vykrikovať, že som borec, aj keď sa ma nepýtali.

 4. Neviem, ci je potrebne sa charakterizovat sa ako elita. Ja to skor chapem ako subor urcitych vlastnosti, ktore cloveka postupne (mozno) do elity zaradi. Podla mna su to najme nasledujuce veci. (1) Zdrave sebavedomie, (2 )dosahovanie lepsich vysledkov ako priemerne porovnatelni kolegovia, (3) byt vidiet a hlavne (4) mat istu uroven socialnej kompetencie a empatie.

  Myslim, ze staci ak sa clovek citit byt elitou sam pre seba, na zaklade svojich kriterii. Ak tieto kriteria zdielaju aj ostatni ludia, cize vacsina, je clovek poazovany za vseobecnu elitu.

 5. „Mimochodom, počuli ste o knihe Snake in Suits? Podľa nej je prevalencia psychopatov vo vedúcich podnikateľských a politických pozíciách mnohonásobne vyššia, ako medzi väzňami vo federálnych väzniciach :-)“

  Chytim sa slova ‘prevalencia’ – pretoze v poslednej dobe je prevalencia tychto clankov mnohonasobne vyssia ako clankov so skutocnou hodnotou. Zoberieme tri-styri otrepane koncepty typu: citte sa vynimocne, hladajte svoje stastie, robte co vas bavi a prestante byt zamestnani, chodte podnikat. Napiseme miliony clankov a…

  A co? A vlastne nic sa nestane. Rad by som sa dozil jednej veci – kto z vas premudrelych pisalkov jedneho dna najde gule na to, aby zverejnil svoje prijmy z tejto cinnosti. Je tu ale jedno riziko – zistili by sme ze prevalencia ludi, ktori robia co ich bavi a zivia ich rodicia prip. socialny system tohto statu je mnohonasobne vyssia ako tych, ktori maju zaplatene ucty a dostatok vsetkeho.

 6. Mne odmalicka hovorili, ze som vynimocny, genialny, musim byt najlepsi, musim vyhravat, musim to dokazat, atd. takze pre mna je prirodzene citit sa ako elita.

 7. V dnešnej dobe nie je podľa mňa jednoduché prísť niekde a povedať, som v tomto elita.. Dnešný svet a ľudia v ňom sú závistlivý a neprajný, na každej strane je samý hater, ktorý podkopáva každú snahu človeka. Ale ak má byť človek elita, tak sa musí jednoducho obrniť a ísť za svojím cieľom. Čo sa týka pohľadov na svet z hľadiska psychológie, ja sa priznám zaoberám prvými troma: nedá sa povedať len: myslím si že som dobrá a všetci sú dobrí, lebo tak to nie je :) Sem-tam áno, ale nie vždy. Rovnako ako ja nie som vždy tá dobrá, stane sa, že pochybím. Môj názor :) Inak super článok ako aj ostatné

 8. Andrej, offtopic, ale ak mozem odporucit, na politiku pozor. Ak mozes, vyhni sa do buducnosti takym generalizaciam. Nemyslim si ze je to len specifikum Slovenska, ale v kazdej spolocnosti myslim ze plati, ze nabozenstvo, politika, sexualne preferencie sa neriesia. Je to kazdeho osobna vec. Niekoho tym Ficom mozes skaredo urazit.
  Ze niekto voli Fica, ci Kotlebu, alebo je niekto luterán ci katolík, nemusí sa mi to páčiť, ale musím to rešpektovať.

 9. Zdravím ve spolek,
  předem bych Vám Andreji rád poděkoval za práci, kterou tady odvádíte. Na Váš blog jsem narazil nedávno a musím řict, že jsem jej kompletně přečetl takřka jedním dechem. Sedí mi styl, kterým jej píšete a obsahuje informace k nezaplacení. Diskuze jsou zde také k věci a smysluplné. Také netrpělivě čekám na každý nový článek. Díky za ně!

  Co se týče tohoto posledního, myslím, že u nás je situace velmi podobná. Z osobního hlediska jsem také spíše typ člověke s tendencí se podceňovat a to i ve věcech, kterých bych nemusel. Tuším, že zde je to spíše osobnostní problém a troufám si říct, že jistý podíl na tom má samotná výchova rodičů. Myšleno všeobecně. A jak již zmiňovali i jiní je to opravdu na hlubší debatu. Ve zkratce by se dalo říct, že je to mnohdy o pokoře a úctě k práci ostatních lidí a vlastních zkušenostech daného člověka. Což je něco, co slovo „elita“ jak jsme na ni zvyklí a jak ji vnímáme spíše nenavozuje. Obsah slova je vnímán spíše z pohledu postavení a hmotných statků, než z pohledu toho, co elita (skupina lidí či jedinec) pozitivního dokázala. Je to samozřejmě škoda a záleží na každém z nás, jak se s tím kdo popere ;) . Proto mám také jednu oblíbenou větu, že: „Člověk musí mít velké sny, aby se mu splnily ty malé.“ Přeneseně by se pak dalo říct, že spousta malých cílů, utvoří ten velký. A lidé by měli být oceňováni, chváleni a bráni za elitu právě i za ty malé uskutečněné cíle, které je utváří a pomáhají jim posunout se kupředu. A když už to neudělá nikdo jiný, je důležité abychom uměli pochválit alespoň sami sebe. Což mi vždy připomene film Hancock… takže, „Dobrá práce!“ :D

 10. Úplne sa stotožňujem s Vašim názorom že na Slovensku je politická a podnikateľská elita neoplýva charakteristikami hodnými nasledovania a obdivu. Keď si to spojím s názorom vyššie komentujúcej Natálii, že mnoho Slovákov trpí neduhmi ako škodoradosť, závisť, neprajnosť, nečudujem sa že dobrí ľudia na Slovensku ani nemajú chuť byť tou elitou. Veď im to predsa nestojí za to aby v očiach ľudí vyzerali ako jední z tých morálne skazených elitárov. Keď som sa s ľudmi zhováral o Slovenskej elite, rozoberali sme politiku, často ľudia priznali, že keby sa na ich miesto (elitárov) dostali oni, urobili by to isté – zneužili by systém v ich prospech. Z toho mi vyplýva len jedno. Že Slováci si ani elitu s dobrým a morálnym charakterom nezaslúžia. A určite by nám pomohol zmeniť pohľad na svet v štýle: Ja chcem byť dobrí a chcem aby boli dobrí aj ostatní.
  Čo sa týka môjho pohľadu na svet myslím, že: Ja som dobrý, vy ste dobrí (len o tom mnohí neviete ;-) ).

  1. tiez som to vela krat pocul, ze iny na ich mieste by sa zachovali rovnako, ale napriek tomu nesuhlasim s tym, ze slovaci si ani nic lepsie potom nezasluzia. podla mna si zasluzime mat sa dobre.

   neduhy sa tazko odstranuju, sam som sa rozhodol radsej zit v zahranici a veru lahsie sa mi tu dycha, to urcite a hoci mi na slovensku vadi hlavne to zmyslanie, stale viac vidim brutalny potencial tejto krajiny,ktora ale musi este zriesit vela veci, aby ho dokazala konecne vyuzit.

   napriklad take potrestanie zla sa u nas dlho nekona, preto povazujem ozdravenie justicie za jednu z najdolezitejsich veci … no na dlhe lakte a debaty a roky a asi jedine zacat od seba – a zmenit seba tiez stoji riadnu davku namahy :D

 11. Vaša debata ma skutočne veľmi zaujala, mám 21 rokov a študujem na vysokej škole. Celkovo by som sa chcel vyjadriť k týmto bodom:

  * Fake it until you make it – toto som využíval denno-denne na mojej pozícii viceprezidenta v neziskovej organizácii AIESEC, hlavne na začiatku, keď som ešte presne nevedel čo sa odomňa vyžaduje. Je to skvelá vec a ako sa tu už spomínalo. Najlepšie je ak ste obklopený takými ľuďmi, ktorí sa vyznajú a postupom času a kopírovaním to dotiahnete na takú úroveň ak nie vyššie ;)

  * Človek by sa mal stať najlepšou verziou seba samého a pracovať na sebe. – vízia nášho tímu, ktorú som si zobral za svoju, neskutočná sila v týchto slovách.

  * Pochvala – v tejto organizácií som sa naučil chváliť ľudí, lebo je to najlepší spôsob ako ich motivovať. Nie všeobecne, ale pochváliť konkrétne „tasky“ ktoré človek splnil, to mu znie omnoho úprimnejšie. Keď som bol malý, nikdy ma nikto nechválil a teraz na výške som si uvedomil aká je to kľúčová vec – hlavne zo začiatku, keď chce človek niečo dokázať. Rodičia ma to neučili ale aj tak im ďakujem ako ma vychovali a som si istý že svoje deti bude chváliť aj za maličkosti.

  * ja som dobrý, vy ste dobrí – samozrejme že hej! Svet je krásne miesto plné úžasných ľudí, ale treba si aj dávať pozor, aby ste sa nepopálili. Ako sa hovorí: „Vrana k vrane sadá“ alebo „Ľudia sa priťahujú“, pretože optimistický človek nebude najlepší kamoš s negatívnym, pretože si nebudú mať čo povedať a nebudú si vyhovovať.
  PS: páči sa mi štýl tejto komunikácie, že máte čas aj odpisovať

 12. Charlie Chaplin vo svojom legendárnom „príhovore“ povedal, že: „more than knowledge, we need kindness and gentleness“ a ja s ním súhlasím. Nie všetci podľa mňa musia byť supervzdelaná elita, resp. poviem to inak – mať to vyvinuté racio ešte neznamená, že budem dobrým človekom. Elita by podľa mňa mala byť definovaná skôr dobrom a vysokou morálkou, ako znalosťami a schopnosťou odhadnúť následky vlastného konania. Pretože to síce mnohí „elitní“ vedia, ale na čo je to dobré, ak napriek tomu, že vedia, že svojím konaním niekomu ublížia, aj tak tak spravia. Na druhú stranu neplatí rovnica, že múdry = bezcitný a hlúpy = dobrý. Koľko ľudí zvlášť na Slovensku, aj z tých jednoduchších pomerov, trpí neduhmi ako závisť, škodoradosť, neprajnosť, atď. To je naša národná choroba. Keby sa na všetkých stupienkoch spoločnosti, či už „dole“, alebo v tej „elite“ urodilo o čosi viac ľudskosti a dobra, to by sa potom ešte len veci začali meniť. Toľko môj názor.

 13. Zaujímavý článok a podnetná diskusia. Môj názor je, že na dnešnú generáciu je vyvýjaný obrovský tlak hlavne v pracovnej alebo aj spoločenskej rovine. Musíš sa učiť, aby si raz mohol byť úspešný, teda zarábať dosť penazí, mať a vlastniť to a tamto, mať takú ženu alebo takého muža. Zároveň ak sa tam chceš dostať, usíš mať „zdravé“ sebavedomie, to znamená zmýšľať o sebe v dobrom, veriť si. Tak trošku veriť, že si elita, možno najlepší vo svojom obore. Aj keď to tak vždy nie je a dokonca si myslím ani nemôže byť, lebo nemôže byť každý najlepší. To naj… dnešnej doby súťaživosti nás ženie dopredu. Hodnotiac vonkajšok človeka to ani nemusí byť zlé, veď sa staneš naj… (bohatstvo, sláva, rešpekt,…) v očiach ľudí. Otázka skôr podľa mňa znie, či je to to na čo sa máme v prvom rade zamerať. Či to nemá byť skôr ovocie a výsledok nášho charakteru a života ako takého. Je veľa kníh na to „ako na to“, ale to z nás neurobí človeka s dobrým charakterom. Pre mňa elitou sú ľudia, ktorý majú charakter, múdrosť, rozvahu a možno že aj jednoduchosť. Nemusí byť to hyper super star, ale človek na ktorého sa môže spoľahnúť, má odvahu bojovať a postaviť sa za správnu vec. Je to človek, ktorý pracuje na sebe, rozvýja sa. Má integritu. A mohol bys om viac písať o charakterových vlastnostiach, ale to nevydno len tak ľahko, ako vonkajšie viec. Takže otázka pre mňa znie. Aký ľudia sú pre mňa elitou? Tí, čo majú charakter alebo tí, čo majú peniaze a pracovný úspech alebo iným spôsobom sú úspešný? Podľa mňa sa to aj doplňa. Keď človek má charakter, je aj úspešný. Naopak však to nemusí platiť.

  1. Post
   Author

   Ďakujem za komentár, Viktor. Veľmi sa mi páči vaša myšlienka „To naj… dnešnej doby súťaživosti nás ženie dopredu. Hodnotiac vonkajšok človeka to ani nemusí byť zlé, veď sa staneš naj… (bohatstvo, sláva, rešpekt,…) v očiach ľudí. Otázka skôr podľa mňa znie, či je to to na čo sa máme v prvom rade zamerať. Či to nemá byť skôr ovocie a výsledok nášho charakteru a života ako takého.“ S tým absolútne súhlasím.

   Avšak to, čo podľa mňa nám Slovákom chýba (áno opäť zovšeobecňujem) je určitá dravosť. Je síce divné premýšľať o sebe ako o „majstrovi sveta“, ale na druhú stranu, tento „mindset“ človeka dotiahne určite ďalej ako české príslovie „Sedávej panenko v koutě, když budeš hodná, najdou tě“ :)

 14. Suhlasim s odkazom, ze ak chce sa niekto niekam dostat, tak by sa mal tak spravat, akoby tam uz bol. Ale miesat slovo „elita“ a „hlupost“ je zmatocne. Kazdy sa obcas spravame iracionalne. Ci uz je to vecerna zurka, kupa nepotrebneho kusu oblecenia, alebo prokrastinovanie. Verim ale, ze su ludia, ktori su jednoduchsi, ale v urcitej oblasti elity. Elita je totizto velmi vseobecne pomenovanie. Mozes mat najlepsieho pravnika na svete, elitu vo svojej oblasti, ktory ale nema problem podplatit sudcu, pripadne vysekat na slobodu niekolko-nasobneho vraha. Pripadne famozneho herca, ale so 4. manzelstvom a zatajovanim penazi na vyzivne a dane.

  Osobne si cennim elity z oblasti moralky a charakteru a tu nepotrebuje byt clovek genius.

  PS: S tym Ficom to bolo Andrej lacne a navyse nepravdive. Zober si niektorych „financnych zralokov“, ktori urcite s radostou (a vidinou statnych zakaziek) volili Fica. Amoralni mozu byt, ale hlupi rozhodne nie su. ;)

  1. Post
   Author

   Hmm, súhlasím, že to s Ficom tam nemuselo byť. Ale schválne som písal článok trochu v extrémoch. Podnetom pre tú poznámku boli nedávne prvomájové oslavy a článok na SME. Kde teda podľa videa a fotiek to fakt pripomínalo všeličo…

   A čo sa týka elity v oblasti morálky, mám to presne tak ako vy. Ale otázka je, či vôbec má morálka v dnešnom svete miesto. Myslím si, že hej. Avšak to ešte neznamená, že nepochválim svoju prácu a budem ju považovať za nadpriemernú.

   Lenže tým, že toto vyhlásim, tak ju považujem za lepšiu ako niekoho iného. A neviem prečo, ale znie mi to tak trochu nemorálne.

 15. Myslim si, ze s tym, ci sa povazujeme za elitu je to ako s tym, ze u nas ma vela ludi problem povedat – v tomto som dobry, toto viem. Chceme, aby to u nas ludia vnimali a ocenili, ale hanbime sa pochvalit. Je to skoda. Spravat sa vynimocne a snazit sa nieco dosiahnut je pritom fajn, prave to nas posuva.

  1. Post
   Author
 16. To čo som a za čo sa môžem považovať definujú výsledky mojej práce. Patrím k ľudom čo majú 1 a 4 pohľad na vec. Trebárs čo sa týka ľudských vlastností, myslím si, že všetci sú zlí. Čo sa týka výsledkov práce, myslím si, že vždy treba uznať prácu druhých, uznávam aj ostatných, môžem vidieť nedostatky, ale podľa bodu jedna majú ich oni mám aj ja.. ale v globále ich za to nebudem odsudozvať v štýle, ja som dobrí, oni zlí. ;-))

  1. Post
   Author

   Hej, zaujímavý pohľad. A čo myslíte že je praktickejšie pre dnešný svet? Myslieť si skôr že ostatní sú dobrí alebo zlí? Alebo inými slovami, chcú mi pomôcť alebo ublížiť, resp. hladí si každý iba svojho alebo globálne ľuďom záleží na tom, aby sme sa všetci mali dobre? Ja sám neviem :)

 17. Pekný článok a naozaj úderná myšlienka resp. otázka, Niekedy „veľmi dávno“ asi pred 15 rokmi som začal kolegom vysvetľovať a šlo to naozaj ťažko, že ak chceme byť veľká firma, tak sa musíme aj správať ako veľká firma. Myslím, že je to paralela s myslením – ak chcem byť elita musím sa už teraz správať ako elita.
  Samozrejme správať sa v pozitívnom zmysle.
  Coveyho práca o tom tiež hovorí – začínajte s myšlienkou na koniec – teda ako chcem aby to vyzeralo keď to dokončím.

  1. Post
   Author

   Ďakujem za komentár, Vlado. Presne tak, treba myslieť vo veľkom. Inak to nemá zmysel. A navyše… Ak máme vysoké ciele, možno ich nedosiahneme, ale určite dosiahneme viac, ako keby sme mierili na priemer.

 18. Uvedomil som si, že slovo elita vo mne tiež evokuje skôr negatívne asociácie, ale keď nad tým uvažujem, určite by som sa chcel vypracovať na elitu v oblasti, v ktorej budem pôsobiť. jednoducho byť fakt dobrý, vo svojom fachu, alebo aj najlepší či jeden s najlepších. určite áno.

  považovať sa za elitu už teraz, keď ňou nie som, s tým až tak nesúhlasím, ale vidieť sa o niekoľko rokov inde, s tým súhlasím. teda mať vysoké ciele od začiatku, to mi príde zdravé. veď načo by som šiel študovať napr medicínu s cieľom, že budem podpiremerný lekár …. you know ….

  s tymi sociopatmi na vysokých pozíciách úplne súhlasím a možno to vo mne vyvoláva skôr negatívne pocity pri slove elita … lebo prvá ma napadne naša slovenská rádoby elita …

  1. Post
   Author

   Hej, máme to podobné. Systém uvažovanie o sebe ako o elite už teraz je asi postavené na anglickom motivaťnom prístupe „Fake it, until you make it.“ Čiže chovaj sa ako elita, kým sa ňou naozaj nestaneš.

   Podľa mňa to má zmysel. Obliekať, chovať sa, hovoriť ako človek, akým chcem byť. A nie, nie je to že nie som sám sebou. Podľa mňa by človek mal byť najlepšou verziou seba samého a pracovať na sebe. Ale to už je na inú debatu.

  2. No ved prave, ze je to na hlbsiu debatu, lebo aj to fake it treba vediet ako na to. mne v tom dost pomohla velmi stara ale fakt dobra kniha, ktora sa vola Psycho Cybernetics. Tam je o tom dost do hlbky napisane a povazujem ju za nadcasovu, hoci je pisana niekey v roku 1956. Je to ale kniha, ktora mi dost ujasnila tu vecne omielanu vetu ze sa treba spravat uz teraz tak aky chcem byt, ale do vtedy to bola pre mna len veta, ktoru som mal z knihy chudobny otec bohaty otec, plus jej omielacky z kazdej strany. ako to ale presne funguje som nevedel.

 19. Ďakujem za originálny článok.Súhlasím s autorom článku o elite. Mali by sme sa snažiť byť elita. Tiež stále platí, byť dobrým, človeka obšťastňuje. Ja sa riadim heslom- ja som dobrá – druhí sú dobrí. Moc však na to doplácam, dosť krívd ťažko prehĺtam..Je to teda idealizmus, alebo naivita?
  Pozdravujem.

  1. Post
   Author

   Ďakukujem za pochvalu za originalitu. Prístup ja som dobrí, druhí sú dobrí je podľa mňa určite správny, len presne ako píšete, občas môže človek naraziť. Na druhú stranu, v globále som presvedčený, že ľudia sú dobrí. A tiež neviem či to je idealizmus alebo naivita. Možno realita? :)

  2. nesnažme sa, to nestačí, jednoducho buďme a možno zmeníme pohľad na „elitu“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *