Prečo sme unavení alebo ako si dobiť baterky

autor: Andrej Mikula

Každý z nás sa o motivácií napočúval dosť. A každý z nás si vie všeličo o motivácii prečítať. Stačí tak málo – zadať si do Google slovko “motivácia”… Prípadne si kúpiť nejakú knihu.

To isté som urobil v minulosti aj ja. Oboje. Internet aj knihy. Prečítal som koľko som vládal a pri čítaní akéhokoľvek autora v knihe alebo na internete som sa vždy pristihol pritom, že mi to je úplne jasné - motivácia.

Pri každej vete som cítil, že tak to proste je, a napĺňal ma pocit, ako pôjde všetko hravo. Ako bez ťažkostí ráno vstanem, pôdem si zabehať, ako bez problémov dokončím to, čo som si predsavzal.

Každý z nás máme niečo, čo chceme urobiť, no... “Akosi sa nám to nedarí”. Vždy nám ako ospravedlnenie vo vnútri zaznie, že “Veď to je namáhavé, veď začiatky sú ťažké, treba správny čas, príliš som najedený, treba urobiť teraz to alebo ono…” Vždy dostane prioritu dačo iné ako naše predsavzatie a kolobeh sa spúšťa...

Tak som znova siahol po ďalšej knihe, prípadne som si oprášil informácie z predošlej knihy a tak dookola.

No a po nejakom čase sa začali objavovať známky frustrácie...

Stále s menšou chuťou som otváral moje obľúbené knihy a články, a začal som hľadať iných nových autorov, lebo som sa nazdával, že natrafím na "pre mňa šitého autora" a konečne to vyjde. Ale...

Jedného dňa som si proste "vážne sadol sám so sebou" a začal všetko pekne rozoberať. Dospel som k týmto krokom, ktoré robím dodnes a fungujú. Pretože:

Motivácia súvisí s energiou

Keď nemáme energiu na vykonanie nášho predsavzatia, ostane slovo motivácia len prázdny pojem. Na to, aby sme čokoľvek vykonali potrebujeme nutne energiu!

S Wikipédie som si dovolil stiahnuť tento všeobecný poznatok: "Motivácia je vnútorná hnacia sila, ktorá ženie k uspokojeniu nenaplnených potrieb. Je to hnacia sila, ktorá vedie k dosiahnutiu osobných a organizačných cieľov. Je to vôľa niečo dosiahnuť."

Aby sa sila prejavila, je potrebné, aby niekde už bola energia a tú je nutné nejako vytvoriť.

Uvažovali ste koľko energie spotrebuje mozog za celý deň?

Mozog využije obrovské množstvo energie najmä na duševnú prácu. Potrebujeme mozog vypnúť - takže dostatok spánku, nepodceňujme to. Rovnako prísun tekutín a dobrého jedla. Inými slovami, choďte sa sakra cez obed najesť! :)

Každý z nás ako študent zažil, čo to je, keď mozog povie dosť...
Lenže do duševnej práce nespadá len učenie sa na štátnice, na obhajoby a chodenie do roboty, kde pracujeme v kancelárii nejakej korporácie.

Duševná práca je všetko, čím sa náš mozog, teda “naša hlava” zaoberá. Sledovanie nepodstatných vecí v televízií. Počúvanie hádky dvoch ľudí na ulici. Rušná dopravná situácia.

A najviac naše večné cyklické myšlienky... Čo budem jesť? Čo nakúpim? Čo budem variť? Čo povie priateľka? Som na rande dobre oblečený? Zaoberáme sa príliš vecami, čo nám kto povedal a podobne.

Toto všetko na nás pôsobí a vyčerpáva našu nervovú sústavu. Toto všetko požiera našu energiu.

A energia priamo súvisí s pozornosťou

Všimnite si ako my ľudia doslova bažíme po pozornosti. Začnime sa cielene koncentrovať na naše predsavzatie, na naše ciele. Naučme sme sa venovať pozornosť podstatným veciam v živote a zrazu budeme mať viac energie...

Mne k tomu pomáhajú staticko dynamické cvičenia, ktoré upokojujú myseľ. Sú to cviky, kde sa pracuje s dýchaním a jemným telesným pohybom. Ide o tzv. ideomotoriku. Dalo by sa to prirovnať k Tai-chi. Výborná je aj krátka prechádzka na čerstvom vzduchu.

Motivácia je proces

A proces treba udržovať. Je to ako oheň, o ktorý sa treba starať. Prikladať drevo, aby to horelo, aby sa to vznietilo… Keď túto podstatnú vec dodržíme, budeme mať energiu na dosiahnutie svojich cieľov. Ako sa k cieľu priblížiť? Na tejto stránke aj na Googli nájdete milión techník, ale bez energie to nepôjde...

Keď nebudeme mať energiu, ani najlepšie techniky na dosahovanie cieľov nebudú nič platné. Rovnako ako skvelé auto nerozbehneme, keď v ňom nemáme benzín.

Preto si palivo vytvárajme sami každý deň a dbajme, aby sme ho pravidelne dočerpávali...

O AUTOROVI

Boris Abrahám

anka-gravatarSom človek, ktorý má rád tvorivú prácu s ľudmi. V minulosti som pracoval v oblasti manažmentu športových a kultúrnych akcií. Teraz sa začínam venovať vzdelávacím programom a školeniam pre ľudí. Zbožňujem paradajkovú polievku s parmezánom :) Čo nemusím sú ľudské masky a ľudí, čo druhých chytajú za slová.

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram