Rozprávka o denných rituáloch

autor: Andrej Mikula

VAROVANIE: Rozprávka obsahuje prvky hororu a je určená len pre silné povahy :)

Každý deň sa vraciam domov po chodníku. Po tom istom chodníku. Myslela som si, že ho dobre poznám. Avšak dnes som na dlažbe zbadala jamu. Kde sa vzala? Pozriem hore - na streche odtrhnutý odkvap. Musel sa odlomiť počas búrky a potom zakaždým, keď pršalo, dažďové kvapky vyryli do tvrdej betónovej dlažby jamu.

Bojíte sa kvapiek?

Poviete si, že nie, malých kvapiek sa netreba báť. No ja sa tuším začnem. Malé kvapky majú obrovskú moc! Mám na mysli naše denné rituály. To čo robíme každé ráno, každý večer, so železnou pravidelnosťou.

Ich sila je v tom, že pomaly ale isto vedú k veľkej zmene. V dobrom aj v zlom. Týka sa to zdravia, práce, myslenia aj vzťahov.

Trochu matematiky...

Zoberme si napríklad obdobie 30-tich rokov.

Rána

Počas 30 rokov zažijeme 10.957 x ráno. Ak si každé ráno dám kocku cukru ku káve, bude to znamenať 10.957 kociek cukru len počas rannej kávičky. Že si dávate až dve kocky? A ďalšie poobede? Tak to je spolu 43.828. Čo by sa asi tak stalo, keby som počas 30 rokov vymenila cukor za pohár čistej vody s kvapkou citrónu?

Pondelky

Za 30 rokov zažijete zhruba 1.560 pondelkov. Ak každý pondelok poviem svojim kolegom „už aby bol piatok“, alebo „zase do roboty“, tak to musí urobiť riadnu „jamu“ v myslení a postojoch celého tímu. A tiež v motivácii a výsledkoch.

Čo by sa asi tak stalo, keby som ich každý pondelok privítala takto: "Toto bude skvelý týždeň. Cítim to v kostiach!". Povedať túto vetu 1560x, to už je slušná autosugescia. Predpokladám, že už po 52-om zopakovaní nebude pondelok smutne modrý, ale dúhový.

Dlhé zimné večery

Čo myslíte, v čom bude rozdiel, ak si počas 30 rokov každý večer naservírujete:
a) 30 minút televíznych správ,
b) 30 minút čítania,
c) 30 minút facebooku,
d) 30 minút vetrania sa na čerstvom vzduchu s partnerom?

Otázka za milión

A kvízová otázka za milión na záver:
Čo sa počas 30-tich rokov stane, ak si každé ráno:
a) 10 minút plánujete deň,
b) 10 minút neplánujete deň?

Ak máte guráž, nebojte sa kvapiek :)

Prečo? Pretože je ráno!

V jednom staršom animáku sú rituály perfektne odôvodnené. Bob a Bobek vylezú z klobúka a Bob hovorí:

"Vstávať a cvičiť!"
"Ale prečo?"
"Pretože je ráno!"

Poznáte vari lepší dôvod?

[x_video_embed type="16:9"][/x_video_embed]

O AUTOROVI

Anna Niemašíková

anka-gravatarCertifikovaná soft-skills trénerka. Ožíva pri témach prezentačné zručnosti, motivácia a komunikácia so zákazníkom. Necertifikovaná mama, zaspáva pri rozprávkach. Má rada šoférovanie, výlety a bežky. Verí, že sebapoznanie mení pohľad na svet, aj svet samotný. Srší energiou a chce vynájsť elixír večnej radosti a vytrvalosti.

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram