Rozprávka pre (a)sociálnych demokratov

Kde bolo tam bolo, žilo raz 10 pánov, ktorí spolu chodili na obed do reštaurácie. Za obed mali vždy spolu zaplatiť presne 100 EUR. Dohodli sa, že sa na tejto stovke budú podieľať tak, ako platia dane.
autor: Andrej Mikula

Kde bolo tam bolo, žilo raz 10 pánov, ktorí spolu chodili na obed do reštaurácie. Za obed mali vždy spolu zaplatiť presne 100 EUR. Dohodli sa, že sa na tejto stovke budú podieľať tak, ako platia dane.

Takže prví štyria najchudobnejší neplatili nič. Piaty zaplatil 1 euro, šiesty 3 EUR, siedmy 7 EUR, ôsmy 12 EUR, deviaty 18 EUR a desiaty, ten najbohatší, 59 EUR. Takto to išlo celé roky a nikto sa na nič nesťažoval.

Jedného dňa však časník prišiel s tým, že im dá zľavu a namiesto 100 EUR, bude od nich chcieť iba 80, pretože sú štamgasti. To bolo od neho veľmi pekné. Ako si ale rozdeliť tých ušetrených 20 EUR? Keby každý z desiatich pánov platil o 2 eurá menej, prvých päť pánov by dokonca dostávalo peniaze za to, že chodia na obed.

Čašník im teda navrhol, aby sa o úsporu podelili podľa pomeru, v akom platia za obed. Zobral si pero a papier a začal počítať...

Vyšlo mu toto:

  • Piaty pán už nebude musieť platiť nič, rovnako ako prví štyria. Úspora 100 %.
  • Šiesty bude platiť 2 eurá namiesto 3 EUR, ušetrí 33 %
  • Siedmy bude platiť 5 EUR namiesto 7 EUR, ušetrí 28 %
  • Ôsmy pán zaplatí 9 EUR namiesto 12 EUR, ušetrí 25 %
  • Deviaty zaplatí 14 EUR namiesto 18 EUR, ušetrí 22 %.
  • Desiaty najbohatší pán bude platiť 49 EUR namiesto pôvodných 59. Úspora 16 %.

Každý z tých šiestich bude na tom lepšie ako predtým a tí prví štyria môžu aj naďalej jesť zadarmo. Ako sa však v zápetí ukázalo, veľké nadšenie tento návrh nevyvolal...

"Takže ja z tej dvacky dostanem iba jedno euro?", kričal šiesty pán, ukázal na desiateho, najbohatšieho, a pokračoval: "A tento tu dostane hneď 10?!" "To je pravda!", kričal piaty pán, "Ja ušetrím blbé euro, ale on 10x toľko!" "Fakt!", pridal sa siemdy, "takže jemu 10 a mne iba dve?!". Rozkričali sa aj prvý štyria páni: "A my nedostaneme vôbec nič? To akože prečo? Zase sú na tom najhoršie tí najchudobnejší, ako vždy." A všetci deviati sa vrhli na toho desiateho a stĺkli ho.

Ďalší deň sa desiaty pán na obede neobjavil. Nijak im to nevadilo, skrátka si sadli a jedli bez neho. Keď ale prišlo na platenie, zistili zaujímavú vec: Všetci dohromady nemali ani na polovicu sumy, ktoré práve prejedli. A pokiaľ ešte neumreli od hladu, divia sa tomu dodnes.

A takto, milé detí, funguje dnešný sociálny a daňový systém. Ak dôjde k daňovej úľave, majú z toho najviac tí najbohatší. Pokiaľ by ale museli platiť príliš, môže sa stať, že sa nabudúce u nášho stola neobjavia. Vo Švajčiarsku, v Karibiku a inde vo svete je totiž tiež kopec pekných reštaurácií.

--
Tento text chodil ešte v roku 2007 po emailových schránkach v češtine. Jeho autor je neznámy. Dôvod, prečo som to dnes dal na blog: Socialista Hollande schválil 75% daň pre najbohatších

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram