Krátky príbeh o hľadaní stratených vecí

Tento článok je prekladom úvodu knihy Keeping It Straight od Patricka Rhona a je vydaný s jeho písomným súhlasom.
autor: Andrej Mikula

Jedna vec, ktorú som sa o sebe naučil je, že všetko musí mať svoje miesto, pretože inak to stratím.  V tomto svete zvládnem niečo nájsť iba vtedy, ak veci dávam tam, kam patria. Akonáhle to neurobím, koledujem si o pohromu.

Presne to sa mi minulý týždeň stalo s kľúčami od auta. Zabudol som ich dať na háčik pri dverách, kam ich inak vždy odkladám. Zvyčajne existujú dobré dôvody na to, prečo nevykonám všetko podľa môjho plánu. V tomto prípade som mal ruky plné nákupu, tašiek mojej dcéry Beatrix, jej bábiku a deku. Samé dobré výhovorky...

Pamätal som si, že som všetko povyberal z auta a pomohol Beatrix vystúpiť z jej sedadla. Zatiaľčo som žongloval s nákupom, pomohol som jej do schodov. Potom som všetky tie veci položil na zem a odomkol si kľúčom od domu, ktorý nosím zvlásť. No a teraz, ani nie o hodinu neskôr, musím odísť a nemôžem nájsť kľúče od auta. Musel som urobiť všetko možné, kým sme sa dostali domov, a kľúče od domu viseli na tom správnom háčiku, takže čo som len mohol spraviť s tými od auta?

Díval som sa všade. Díval som sa do vreciek od bundy, ktorú som mal na sebe. Díval som sa na každý jeden povrch na prvom poschodí nášho domu. Niekoľko krát som sa pýtal Beatrix, či si ich náhodou nezobrala na hranie. Vrátil som sa do auta a povyhadzoval takmer všetok interiér v nádeji, že som ich možno pri vyberaní nákupu niekam položil a ony tam ostali zapadnuté.

Nakoniec, celý podráždený, som sa rozhodol, vzhľadom k okolnostiam že nikam nepôjdem. Ako keby som mal na výber... Bol som zmätený, frustrovaný, vyčerpaný a stratený. Vrátil som sa naspäť do domu, pár krát sa zhlboka nadýchol, a posadil sa...

...Na moje kľúče. Musel som si ich dať do pravého zadného vrecka, ktoré inak nikdy nepoužívam, pretože moje ruky boli plné. Všetko to hľadanie, pátranie, všetká tá frustrácia a zmätok, a tie kľúče boli celý čas pri mne. Dokonca ma tlačili do zadku. Ja som sa iba na dostatočne dlhú dobu nezastavil, aby som ich cítil.

Šťastie, spokojnosť, naplnenie, radosť, láska... Všetky tieto veci fungujú rovnakým spôsobom. Čím viac ich hľadáte, tým nižšia pravdepodobnosť, že ich nájdete. Zastavte sa, zhlboka sa nadýchnite, a na chvíľu sa posaďte. Zistíte, že všetky tieto veci sú neustále s Vami. Vy ste se len na dostatočne dlhú dobu nezastavili, aby ste ich cítili.

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram