Pán doktor, dajte mi tabletku na produktivitu

autor: Andrej Mikula

Keď prokrastinujem, tak si rada hľadám tie virálne rady typu „7 trikov ako hacknúť produktivitu“ alebo „33 rád ako poraziť prokrastináciu“. Prísľuby rýchleho víťazstva magicky lákajú. Fungujú mi však asi tak dlho ako „zázračná tabletka“ zapitá sladkým a ešte zázračnejším Gumi-džúsom. Na chvíľu sa zdá, že už už vidím diaľnicu produktivity... a hneď zas nič.

Snáď vám nezájde chuť ak dodám, že základné princípy time managementu po pravde zložité nie sú... Avšak účinkujú iba vtedy, ak sa výdatne zapíjajú trochu horkejším nápojom.

A to nápojom s prímesou vytrvalosti a disciplíny. Treba ho popíjať v pravidelnom a pomalom tempe a hlavne dlhodobo. Potom zaberú.

Má to jednoduchú logiku. Kto sa zastaví, neuspeje. Kto bude pokračovať, uspeje.

To sa ľahko povie...

Ale komu by sa chcelo? Veď človeka by to malo predsa baviť! To je to, čo sľubujú tie instantné rady! Toto horkasté zistenie ma popravde často znechucovalo.

A to až do chvíle, kým som (v rámci prokrastinácie) nezhliadla reč Richa Rolla, ultra maratónca. Ten hovorí:

Nesnažte sa hacknúť svoj život

Ochudobníte sa tým o námahu na ceste. Predstavte si, že sa vám podaril veľký úspech... Z večera do rána, veľmi rýchlo a veľmi ľahko. Večer si líhate spať. Ste sám, len vy a vankúš. Ako sa cítite? Ale úprimne. Čo? Vlastne nič moc, že? A neskôr úplné nič?

A aké to bude, keď cesta k úspechu bola omnoho dlhšia, než by ste chceli. A počas nej ste si siahli až na dno svojich síl? Ako sa budete cítiť? Naozaj hrdí?

Celí hrdí a so spokojným úsmevom si spomeniete na každé jedno ráno, keď vám napadlo „dnes sa mi nechce“...alebo „veď len dnes tento týždeň si dám pauzu“.

Spomeniete si na chvíle, keď ste sa nakoniec do toho obuli, vytrvali a zistili koľko je vo vás sily.

Výhra nad vlastným pohodlím chutí skvele

Rich Roll ma potešil. Prestala som sa cítiť zle kvôli tomu, že stále nepoznám spôsob, ako sa radovať počas kríz a užívať si výpadky vôle na zdanlivo nekonečnej ceste.

Vysvetlil mi, že robiť všetko s ľahkosťou, by ma pripravilo o sladké okamihy, keď som sa prekonala.

1 overený tip ako ten pocit zažiť :)

Stanovte si ciele. Reálne alebo pokojne i také, ktoré ste už dávno vzdali. Ja pôjdem do možnosti B. Analyzujete si týždenne svoje ciele a dosiahnuté výsledky. Vydržte 42 kilometrov....ehm, teda 42 týždňov.

Skvelý pocit sa dostaví niekoľkokrát počas tohto obdobia a tiež na konci. Vraj vyskúšal aj expert na time management, Andrej Mikula :)

A teda rekapitulujem: Nehľadajme skratky, ako hacknúť produktivitu a výsledky, užívajme si sladké krízy aj náročnú cestu :)

O AUTOROVI

Anna Niemašíková

anka-gravatarCertifikovaná soft-skills trénerka. Ožíva pri témach prezentačné zručnosti, motivácia a komunikácia so zákazníkom. Necertifikovaná mama, zaspáva pri rozprávkach. Má rada šoférovanie, výlety a bežky. Verí, že sebapoznanie mení pohľad na svet, aj svet samotný. Srší energiou a chce vynájsť elixír večnej radosti a vytrvalosti.

Celú reč Richa Rolla nájdete tu: Why You Shouldn't Hack Your Life

Autor fotky: net_efekt (flickr)

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram