8 aplikácií, ktoré používam každý deň

Ak chcete byť noaozaj produktívny, potrebujete naozaj dobré aplikácie
autor: Andrej Mikula

Počítač je môj hlavný pracovný nástroj. Ak sa nestretávam s ľuďmi, pracujem za počítačom. A ak chcem byť efektívny, potrebujem k tomu perfektné aplikácie. Tu je zoznam ôsmich z nich, bez ktorých by som si nevedel predstaviť ani jeden pracovný deň.

flux 1) F.lux. Ochrana očí.
Bolia vás (niekedy) pri práci na počítači oči? Aj mňa bolievali. Rozhodne totiž nepatrím medzi tzv. ranných vtákov, čo vstávajú o piatej ráno. Lepšie sa mi pracuje v noci.

Lenže pozerať za tmy do svetlého monitora plného tzv. modrého žiarenia asi nie je práve najzdravšie. Tento problém sa snaží riešiť aplikácia f.lux, ktorá upraví svetelnosť vášho displeja tak, že vám proste nekazí oči.

Všetky geniálne myšlienky sú v zásade jednoduché. Možno sa vám to tak na prvý pohľad nezdá, ale práve f.lux je jedna z top productivity appiek. Prečo? Pretože mi umožní pracovať dlhšie a menej sa pritom unaviť.

Web: Oficiálna stránka
Cena: Zdarma.
Dostupné pre Windows, Mac, Linux, Android, iOS

postbox2) Postbox. Emailový klient.
Dlho som na Macu hľadal ideálnu aplikáciu na maily. Tú oficiálnu, Mail, som pred rokmi opustil, pretože sa mi niektorí ľudia sťažovali, že dostávali od odomňa správy, kde namiesto slovenských znakov ako ščťžý boli iba štvorčeky.

Slovenčinu som v aplikácii mal nastavenú správne, takže skutočne neviem, v čom bol problém. Možno Apple tento bug už dávno vyriešil, možno bola chyba na mojej strane, ale každopádne… Prestal som tejto aplikácii veriť a hľadal som niečo iné.

Mohlo by vás zaujímať: 9 krokov k prázdnej emailovej schránke

Našiel som výbornú aplikáciu Postbox. V podstate nie je v ničom nejaká výnimočná, nemá v základnej výbave žiadnu skutočne extra funkciu, ale… Funguje. Dokonale. Pre mňa vystihuje podstatu firmy Apple, ktorú sa im (väčšinou) darí dodržiavať. Dobre vyzerá, dobre sa používa a nikdy nesklame.

Web: Oficiálna stránka
Cena: 29 EUR + 20% VAT (dosť, ale stojí to zato...)
Dostupné pre Mac

ia-writer3) iA Writer. Sústredné písanie.
Presne v iA Writeri teraz píšem tento text. Je to aplikácia, ktorá robí iba jednu vec, ale robí ju dokonale. iA Writer sa nedá porovnávať s Wordom, pretože Word nebol vymyslený na to, aby sa v ňom písali poznámky, články alebo čokoľvek iné.

Word bol vymyslený na to, aby sme v ňom tvorili papiere. Má milión tlačítok na ktoré za 10 rokov 90% z nás nikdy nekliklo. 90% z nás potrebuje iba otvoriť program, písať a bezpečne uložiť.

A presne to iA Writer poskytuje. Žiadne vyrušenia, žiadne nastavovanie písma. A má dve mega super funkcie: mód písacieho stroja a tzv. focus mode. Vďaka nim ide písanie článkov fakt od ruky.

Web: Oficiálna stránka
Cena: 9.99 USD
Dostupné pre Mac, Android, iOs

fantastical4) Fantastical. Kalendár.
Bez kalendára by sa žiadny time management robiť nedal. Klasické veľké kalendárové aplikácie ako Google Calendar, Kalendár na Macu alebo Microsoft Outlook mi nikdy nevyhovovali.

Hlavný dôvod je ten, že než si tam človek zadá nejaké stretnutie musí kliknúť aspoň 20x :) Musím napríklad kliknúť na Chrome, otvoriť nový tab, kliknúť do poľa na zadávanie adresy, zadať calendar.google.com, stlačiť Enter… No proste je to otravné.

Fantastical je aplikácia, ktorá žije vpravo hore vo vašom menu bare. Kliknete na ňu a môžete rovno písať: “V pondelok meeting s Milanom o 14:00 v Cafe Vea”. Enter. Automaticky sa pridá čas, miesto stretnutia, dátum, všetko. Až na taký drobný detail, že to teda treba písať anglicky, nie slovensky.

Web: Oficiálna stránka
Cena Fantastical 2: 49,99 EUR
(Musím priznať, že ja mám pôvodnú verziu tejto appky, ktorá stále iba 5 dolárov.)
Dostupné pre: Mac, iOS

[x_line]

soundcloud5) Soundcloud. Hudba / Sociálna sieť točiaca sa okolo hudby
Bez hudby by som pracovať nevedel. Pomáha mi lepšie sa sústrediť, vydržať pri počítači dlhšie, ale hlavne... Hudba je podľa mňa jeden z najlepších vynálezov ľudstva :)

V poslednej dobe počúvam hlavne kizombu a sembu, čo je úžasná hudba a tanec pôvodom z Angoly a ďalších afrických krajín, kde je oficiálnym jazykom portugalčina. Práve teraz napríklad počúvam tento set.

Web: Oficiálna stránka
Cena: Zdarma
Dostupné:Všetko, čo má pripojenie na web

todoist6) ToDoist. To do list / task manager.
Moja najobľúbenejšia to do list aplikácia je jednoznačne Wunderlist. Ale Wunderlistu chýba jedna kľúčová funkcia a to možnosť usporiadať a poprehadzovať úlohy v rámci daného dňa. To je aspoň pre mňa dosť dôležitá funkcia a preto už nejaký čas používam Todoist.

Ten síce nie je taký pekný a prehľadný, ale zato má mnoho iných zaujímavých funkcií. Medzi tie najzaujímavejšie patrí rozpoznávanie deadlajnu pomocou prirodzeného jazyka t.j. môžete používať výrazy ako "every second friday" a podobne...

Web: Oficiálna stránka
Cena: Základná (plne dostačujúca) verzia je zdarma, Pro verzia za 3 USD / mesiac.
Dostupné pre: Všetko, čo má pripojenie na web

drive7) Google Drive. Cloudové úložisko súborov.
Hovorí sa, že sú dva druhy ľudí. Tí, ktorí zálohujú a tí ktorí zálohovať začnú. Keďže som už raz o svoje dáta prišiel, patrím do tej prvej skupiny. Všetky svoje dáta mám uložené v zložke Google Drive. Nevyužívam ani plochu, ani “My Documents” ani akúkoľvek inú zložku, ktorá by nebola prepojená s Google Drive.

Nepotrebujem veľa miesta, pretože hudba zas až tak veľa dát nezaberie (alebo ju počúvam cez Soundcloud) a filmy pozerám cez Netflix.

Okrem zálohovania a pocitu bezpečia je určite dobrá vlastnosť aj to, že kdekoľvek som, vždy mám svoje dáta so sebou. Teda ak je tam internet.

Web: Oficiálna stránka
Cena: Ja využívam balíček 100 GB za 1,99 USD mesačne.
Dostupné pre: Všetko, čo má pripojenie na web

headspace8) Headspace. Meditácia.
Headspace je fitko pre vašu myseľ. Aspoň taký je slogan tejto appky. Zatiaľ som ju nevyskúšal, ale už naozaj mnoho ľudí, ktorých si veľmi vážim, mi túto ju odporúčali. Dokonca použili slová ako “najväčší objav roku 2016”.

O čo teda ide? O riadenú meditáciu. Neviem, či to tak vnímate aj vy, ale “meditácia” je jedno z top “buzzword” tohto roku. Každý druhý blog o produktivite o nej píše ako o najväčšej pecke.

Keď si zadáte spojenie “meditation benefits” do Google, zobrazí sa vám 22 miliónov odkazov. Sú vraj stovky vedecky potvrdených výhod, ktoré nám meditácia prináša. Od zlepšenia nálady a sústredenia až po celkovú vyrovnanosť… No… Niečo na tom asi bude…

Takže od budúceho mesiaca to idem skúšať. Stojí to iba 9.95 EUR na mesiac, ale prvých 10 “sedení” je zdarma. Fakt som zvedavý. Idem to vyskúšať a podám potom report tu na blogu.

Web: Oficiálna stránka
Cena: Prvých 10 "sedení" zdarma, potom 9.95 EUR / mesačne
Dostupné pre: Všetko, čo má pripojenie na web

A aké aplikácie ste si obľúbili vy? Podeľte sa komentároch.

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram