20 vecí, ktoré 20-roční proste nechápu

autor: Andrej Mikula

Svet sa mení veľmi rýchlo, ale základné pravidlá hry ostávajú rovnaké...

1) Reputáciu máte iba jednu. Nezničte si ju.

duckface
Ak raz niečo dáte na internet, je to tam navždy. Žiadne nastavenie súkromia na Facebooku nepomôže, pretože vašu fotku si môže ktokoľvek kedykoľvek stiahnuť. A nechcete predsa, aby niečo takéto našli váš šéf, kolegovia alebo zákazníci, že? :)

 

2) Máte síce talent, ale talent je preceňovaný

agt
Každý môže byť v niečom výnimočný. Aj vy. Keď máte na niečo talent, je to super, ale iba za talent vám nikto nezaplatí. Dôležité sú výsledky.

 

3) Ráno ste produktívnejší

good-morning
Hej, je cool byť hore celú noc a tváriť sa, že na niečom makáte. Možno sa Vám fakt lepšie pracuje v noci ako ráno, ale má to jeden háčik. K reálnej práci potrebujete ostatných ľudí a v noci vám nikto na email neodpovie. Nikto nezdvihne telefón. Skrátka... V noci sa spí, cez deň pracuje.

 

4) Social Media Ninja nie je kariéra

kittyfruit
Byť macher na spravovanie Facebook profilov je síce super, ale za pár rokov tento job prestane existovať. Facebook je skrátka marketingový nástroj, ktorý musí obsluhovať marketér. Takže ak si chcete svoju pozíciu udržať, staňte sa profesionálnym marketérom. Mimochodom, marketing nie je (iba) reklama.

 

5) Zdvihnite telefón

computer-mad
Prestaňte sa schovávať za počítačom. Akokoľvek zvláštne sa vám to môže zdať, biznis sa ešte aj dnes stále robí po telefóne a osobne. A keď hovorím po telefóne, myslím tým, že budete telefonovať a nie používať Whatsapp, Viber, Snapchat, iMessage, SMS alebo Facebook Messanger :)

 

6) Prídťe prvý, odíďte posledný

meskanie
Pred vašim šéfom alebo šéfkou potrebujete vyzerať dobre. Chodiť na čas je asi najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť. Zabudnite na výhovorky typu: "Meškal mi autobus." Ak chcete, aby vás niekedy povýšili, musíte byť spoľahlivý. Každému vo firme musí byť jasné, že keď niečo sľúbite, svoje slovo dodržíte.

 

7) Nečakajte, kým vám povedia, čo máte robiť

na-co-cakate
S prístupom "Ale mne nikto nepovedal, že to mám urobiť." to ďaleko nedotiahnete. Dôverujte svojmu úsudku a keď je niečo logické, urobte to. Príklad: Zdvihnite zvoniaci telefón, keď ste sami v kancelárii :)

 

8) Teraz je ten správny čas

take-the-risk
Musíte riskovať. Ste mladý a v podstate nemáte čo stratiť. Veci, ktoré si môžete dovoliť realizovať teraz (cestovanie, podnikanie, krach, nové zážitky, nové skúsenosti) budú v 40-tke a s dvoma deťmi oveľa riskantnejšie.

 

9) Pracovné interview nie je lotéria

za5rokovfacepalm
Áno, je to divná otázka. Lenže personalistom to nevysvetlíte. Naučte sa čo chcú počuť. Pripravte sa. Použite Google.

 

10) Ak vás práca nebaví, nájdite si nový job

newjob
V roku 2014 nie je žiadny dôvod, aby ste robili niečo, čo vás ubíja. Na druhú stranu, striedať robotu každé tri mesiace tiež nie je to pravé...

 

11) Diplom z vysokej školy je na nič. Pokiaľ...

clapyourhands
Máte za sebou vysokú? Tak to gratulujem - a ďalším desiatkam tisíc ľudí bez práce. Ak chcete niečo dosiahnuť, nepotrebuje diplom, ale vzdelanie a za sebou reálne projekty s reálnymi výsledkami. Kto vám s tým pomôže? Pozrite sa na bod bod 16.

 

12) 99 % nie je 100 %

sports-fails-gifs-touchdown
Kým nie ste v cieli, tak proste nie ste v cieli.

 

13) Naučte sa hovoriť. Nie vyhovárať.

rumsfeld
Verejné vystupovanie, vedieť sa postaviť pred ľudí a odprezentovať svoje myšlienky je v dnešnej dobe čoraz dôležitejší "skill". Naučte sa efektívne komunikovať, prezentovať, vyjednávať, predávať, presvedčovať, motivovať a argumentovať.

 

14) Vedieť meniť písmo vo Worde nestačí

word-nestaci
Mať v CV-čku napísané "MS Office - užívateľská úroveň" je vrcholne trápne. Zvlášť, keď niekto musí nadpis "odmedzerovať", lebo ani nepozná funkciu vystrediť. Pracovať s počítačom sa však naučte kvôli sebe, nie životopisu. Odporúčané oblasti: Google, Excel, základné grafické programy. Google spomínam z toho dôvodu, že vedieť rýchlo vyhľadávať, vedieť sa správne pýtať a nachádzať dôležité informácie je extrémne dôležitá zručnosť, ktorá 90 % ľudí chýba.

 

15) Nezáleží na tom, čo viete, ale koho poznáte

the-g-f
Nehovorím tu o korupcii, ale je prirodzené, že prácu alebo zákazku vám dohodí skôr váš známy ako úplne cudzí človek. Snažte sa aktívne spoznávať nových ľudí. Chodievajte na konferencie, meetupy, prihláste na kurz cudzieho jazyka. Pracujte na sebe a tvorbe svojej naozajstnej sociálnej siete. Networking, networking, networking.

 

16) Potrebujete aspoň troch mentorov

3mentors
Najistejšia cesta k úspechu je vyhľadať ľudí, ktorí ho už dosiahli a okopírovať ich cestu. Svet je plný ľudí, ktorí vám radi pomôžu. Stačí sa im ozvať (viz. bod č. 15).

 

17) Nie ste jediný, kto má pravdu

disagree-lebowski
Uznajte, že sa môžete niekedy mýliť a počúvajte, čo sa vám ostatní snažia povedať.

 

18) Čítajte viac kníh a menej Facebook statusov

readfb
Zadajte do Amazonu alebo Martinusu kľúčové slovo z oblasti, ktorá vás zaujíma. Nájdite dve najpredávanejšie knihy a kúpte si ich. Čítajte so zvýrazňovačkami a lepkami. Každú dôležitú myšlienku si zaznamenajte. A v žiadnom prípade nesiahajte po novej knihe, pokiaľ ste myšlienky z tých prvých dvoch ešte neimplementovali.

 

19) Utrácajte o 25 % menej ako zarobíte

utracajte-malo
Bez ohľadu na to, aký veľký je váš príjem, snažte sa ušetriť 25 %. Odložte si tieto peniaze bokom na výhodný sporiaci účet. Vôbec to nie je ťažké a získate tak viac pohody a možností realizovať vaše sny.

 

20) Čas nie je nekonečný zdroj

IN TIME
"Tragédiou života je, že starneme príliš rýchlo a chápeme to príliš neskoro.“ -- Benjamin Franklin

Zdroj / Inšpirácia: Forbes

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram