20 vecí, ktoré 20-roční proste nechápu

Andrej Mikula Motivácia 48 komentárov

Svet sa mení veľmi rýchlo, ale základné pravidlá hry ostávajú rovnaké…

1) Reputáciu máte iba jednu. Nezničte si ju.

duckface
Ak raz niečo dáte na internet, je to tam navždy. Žiadne nastavenie súkromia na Facebooku nepomôže, pretože vašu fotku si môže ktokoľvek kedykoľvek stiahnuť. A nechcete predsa, aby niečo takéto našli váš šéf, kolegovia alebo zákazníci, že? :)

 

2) Máte síce talent, ale talent je preceňovaný

agt
Každý môže byť v niečom výnimočný. Aj vy. Keď máte na niečo talent, je to super, ale iba za talent vám nikto nezaplatí. Dôležité sú výsledky.

 

3) Ráno ste produktívnejší

good-morning
Hej, je cool byť hore celú noc a tváriť sa, že na niečom makáte. Možno sa Vám fakt lepšie pracuje v noci ako ráno, ale má to jeden háčik. K reálnej práci potrebujete ostatných ľudí a v noci vám nikto na email neodpovie. Nikto nezdvihne telefón. Skrátka… V noci sa spí, cez deň pracuje.

 

4) Social Media Ninja nie je kariéra

kittyfruit
Byť macher na spravovanie Facebook profilov je síce super, ale za pár rokov tento job prestane existovať. Facebook je skrátka marketingový nástroj, ktorý musí obsluhovať marketér. Takže ak si chcete svoju pozíciu udržať, staňte sa profesionálnym marketérom. Mimochodom, marketing nie je (iba) reklama.

 

5) Zdvihnite telefón

computer-mad
Prestaňte sa schovávať za počítačom. Akokoľvek zvláštne sa vám to môže zdať, biznis sa ešte aj dnes stále robí po telefóne a osobne. A keď hovorím po telefóne, myslím tým, že budete telefonovať a nie používať Whatsapp, Viber, Snapchat, iMessage, SMS alebo Facebook Messanger :)

 

6) Prídťe prvý, odíďte posledný

meskanie
Pred vašim šéfom alebo šéfkou potrebujete vyzerať dobre. Chodiť na čas je asi najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť. Zabudnite na výhovorky typu: „Meškal mi autobus.“ Ak chcete, aby vás niekedy povýšili, musíte byť spoľahlivý. Každému vo firme musí byť jasné, že keď niečo sľúbite, svoje slovo dodržíte.

 

7) Nečakajte, kým vám povedia, čo máte robiť

na-co-cakate
S prístupom „Ale mne nikto nepovedal, že to mám urobiť.“ to ďaleko nedotiahnete. Dôverujte svojmu úsudku a keď je niečo logické, urobte to. Príklad: Zdvihnite zvoniaci telefón, keď ste sami v kancelárii :)

 

8) Teraz je ten správny čas

take-the-risk
Musíte riskovať. Ste mladý a v podstate nemáte čo stratiť. Veci, ktoré si môžete dovoliť realizovať teraz (cestovanie, podnikanie, krach, nové zážitky, nové skúsenosti) budú v 40-tke a s dvoma deťmi oveľa riskantnejšie.

 

9) Pracovné interview nie je lotéria

za5rokovfacepalm
Áno, je to divná otázka. Lenže personalistom to nevysvetlíte. Naučte sa čo chcú počuť. Pripravte sa. Použite Google.

 

10) Ak vás práca nebaví, nájdite si nový job

newjob
V roku 2014 nie je žiadny dôvod, aby ste robili niečo, čo vás ubíja. Na druhú stranu, striedať robotu každé tri mesiace tiež nie je to pravé…

 

11) Diplom z vysokej školy je na nič

clapyourhands
Máte za sebou vysokú? Tak to gratulujem – a ďalším desiatkam tísíc ľudí bez práce. Ak chcete niečo dosiahnuť, nepotrebuje diplom, ale vzdelanie. A to získate z kníh, kvalitných webových stránok a hlavne od ľudí (viz. bod 16).

 

12) 99 % nie je 100 %

sports-fails-gifs-touchdown
Kým nie ste v cieli, tak proste nie ste v cieli.

 

13) Naučte sa hovoriť. Nie vyhovárať.

rumsfeld
Verejné vystupovanie, vedieť sa postaviť pred ľudí a odprezentovať svoje myšlienky je v dnešnej dobe čoraz dôležitejší „skill“. Naučte sa efektívne komunikovať, prezentovať, vyjednávať, predávať, presvedčovať, motivovať a argumentovať.

 

14) Vedieť meniť písmo vo Worde nestačí

word-nestaci
Mať v CV-čku napísané „MS Office – užívateľská úroveň“ je vrcholne trápne. Zvlášť, keď niekto musí nadpis „odmedzerovať“, lebo ani nepozná funkciu vystrediť. Pracovať s počítačom sa však naučte kvôli sebe, nie životopisu. Odporúčané oblasti: Google, Excel, základné grafické programy. Google spomínam z toho dôvodu, že vedieť rýchlo vyhľadávať, vedieť sa správne pýtať a nachádzať dôležité informácie je extrémne dôležitá zručnosť, ktorá 90 % ľudí chýba.

 

15) Nezáleží na tom, čo viete, ale koho poznáte

the-g-f
Nehovorím tu o korupcii, ale je prirodzené, že prácu alebo zákazku vám dohodí skôr váš známy ako úplne cudzí človek. Snažte sa aktívne spoznávať nových ľudí. Chodievajte na konferencie, meetupy, prihláste na kurz cudzieho jazyka. Pracujte na sebe a tvorbe svojej naozajstnej sociálnej siete. Networking, networking, networking.

 

16) Potrebujete aspoň troch mentorov

3mentors
Najistejšia cesta k úspechu je vyhľadať ľudí, ktorí ho už dosiahli a okopírovať ich cestu. Svet je plný ľudí, ktorí vám radi pomôžu. Stačí sa im ozvať (viz. bod č. 5).

 

17) Nie ste jediný, kto má pravdu

disagree-lebowski
Uznajte, že sa môžete niekedy mýliť a počúvajte, čo sa vám ostatní snažia povedať.

 

18) Čítajte viac kníh a menej Facebook statusov

readfb
Zadajte do Amazonu alebo Martinusu kľúčové slovo z oblasti, ktorá vás zaujíma. Nájdite dve najpredávanejšie knihy a kúpte si ich. Čítajte so zvýrazňovačkami a lepkami. Každú dôležitú myšlienku si zaznamenajte. A v žiadnom prípade nesiahajte po novej knihe, pokiaľ ste myšlienky z tých prvých dvoch ešte neimplementovali.

 

19) Utrácajte o 25 % menej ako zarobíte

utracajte-malo
Bez ohľadu na to, aký veľký je váš príjem, snažte sa ušetriť 25 %. Odložte si tieto peniaze bokom na výhodný sporiaci účet. Vôbec to nie je ťažké a získate tak viac pohody a možností realizovať vaše sny.

 

20) Čas nie je nekonečný zdroj

IN TIME
„Tragédiou života je, že starneme príliš rýchlo a chápeme to príliš neskoro.“ — Benjamin Franklin

Zdroj / Inšpirácia: Forbes

Komentáre 48

 1. Začínam čítať Tvoje aktivity na Facebooku. To je dobré, čo si napísal. Predpokladám, že si tomu venoval aj množstvo času. Ten Ti predpokladám inde bude určite chýbať!!! Podstatné ale je to či si si to aj dobre prečítal, aby si sa podľa toho aj osobne riadil. Internet prináša neskutočné množstvo informácií. Tragédia mladých ľudí je to, že nevedia selektívne vyberať čo potrebujú a hlavne sa nechajú kŕmiť bludmi. Dnes je najvǎčší darom človeka, ak dokáže si vyberať informácie a brať iba to čo to čo potrebuje v opačnom prípade to je králik ktorý zožerie všetko čo sa mu ponúkne.

 2. Spätné upozornenie: 20 vecí, ktoré 20-roční proste nechápu | ServisRealit.sk

 3. Síce nemám dvadsať rokov, mám iba 18 a nespĺňam niektoré podmienky, ako napríklad mať prácu a dostávať príjem, ale môžem povedať, že tento článok mi niečo dal, a to hlavne rady a v podstate mi hodil do tváre veci, ktoré robím už teraz a myslím si, že ich prestanem robiť a budem mať život o niečo ľahší.

 4. len si chodte sebci, utecte lebo „sa tu kradne“ lebo sa tu „zle zije“ co vy s tym vlastne mate?…vy ste tu boli len do kocna VS kym este vam bolo vyhovujuce byt slovaci :) ale nezabudajte ze mate na svedomí zivorenie slovenskych detí s obrnou.. lebo to ste kludne mohli byt aj vy…

 5. K niektorým bodom:
  1. Netýka sa to len publikovania na internete. Dávajte si dobrý pozor komu o sebe dávate aké informácie (vrátane intímnych fotografií či videí). Ten kto je dnes váš frajer alebo najlepšia priateľka môže byť o rok váš bývalý frajer alebo najväčšia nepriateľka. Nemyslite si ani, ze ak máte niečo uložené na svojom počítači, je to v bezpečí.
  2. Talent je niečo čo vám dáva konkurenčnú výhodu v danej oblasti. Samozrejme len ak o ňom viete a pracujete na jehor rozvoji.
  3. Nemusí to platiť všeobecne. Každý by mal poznať sám seba a vedieť kedy je ako produktívny.
  5. Každá forma komumikácie má svoje výhody aj nevýhody a treba ich vedieť vhodne kombinovať.
  6. Nesúhlasím. Produktivita ani spoľahlivosť nesúvisia priamo s dĺžkou času, ktorý v práci strávite. Rozumnému šéfovi ide skôr o to koľko toho urobíte a či všetko dodáte načas. Ak máte šéfa, ktorý ráno stojí pri dverách a buzeruje ľudí, zvážte zmenu zamestnania. Inak vám hrozia depresie alebo ho začnete postupne kopírovať.
  7. Iniciatíva je dvojsečná zbraň a treba vedieť kedy sa vypláca a kedy nie (najprv sa zorientujte). Každopádne ak v kancelárii horí a ste tam sami, uhaste to :)
  8. Riskujte s rozumom. Ak skočíte zo skaly do plytkej vody a zničíte si chrbticu, nepomôže vám, že nemáte 40. Takisto ak od jednorázovej „známosti“ chytíte HIV.
  9. Ak sa uchádzate o nejakú prácu, mali by ste v prvom rade vy vedieť prečo. Potom nie je problém vysvetliť to personalistovi.
  10.,19. Snažte sa vytvoriť a udržiavať si finančnú rezervu. Inak sa môže stať, že budete musieť robiť prácu, ktorú neznášate, aby ste mali na živobytie.
  11. Nie je pravda. Záleží na tom z akej školy. Okrem toho, na niektoré pozície sa bez VŠ jednoducho nedostanete, aj keby ste prečítali milión kníh. Ak chcete pracovať pre seba a nie pre niekoho iného, tak je to už skôr pravda.
  12. Ako kde. Niekde je nutných 100%, inde je to plytvanie zdrojmi a stačí 80/20.
  14. AK chcete byť dobrí v čomkoľvek, musíte ísť do hĺbky
  15. Nie. Networking pomáha, ale čo viete vám nikto nevezme. Zďaleka nie každý,koho poznáte, vám je ochotný nezištne pomáhať. Radím skôr nájsť si okolo seba pár ľudí, ktorí za to stoja.
  16. Aspoň troch? Aby ste sa nezbláznili, keď vám každý bude radiť niečo iné. A mentori nerastú na stromoch. Úplne vám stačí jeden dobrý mentor a jeden kouč. Samozrejme v drobnostiach si nechajte poradiť od ľudí, čo s tým majú skúsenosti (napr. kolegovia)
  Pridám pár vlastných bodov:
  21. Život nie je jeden veľký a nikdy nekončiaci žúr.
  22. Držte sa ľudí u ktorých máte praxou overené, že sa na nich môžete spoľahnúť aj v ťažkej situácii.
  23. Majte jasno vo svojich cieľoch. Kto nemá cieľ, nemôže ho dosiahnuť
  24. Nemusíte sa chovať slušne k ľuďom, ktorí si to nezaslúžia.
  25. Predtým, než začnete niečo robiť, porozmýšľajte chvíľu ako by sa to dalo urobiť čo najefektívnejšie
  …dalo by sa, ale už 25 bodov si aj tak nikto ani nezapamätá. Ak chcete mať z tohto článku prospech, zanalyzujte si ho a skúste zoradiť body podľa dôležitosti pre vás. Potom zoberte ten najdôležitejší a skúste ho mesiac aplikovať. Ak nestačí, pokračujte ďalší mesiac. Ak ste to zvládli, pokračujte ďalším bodom. Good Luck!

 6. Len toľko k bodu 13 … Neučím Excel, angličtinu ani účtovníctvo. Pretože to NEVIEM. /timemanagement(dot)sk/omne

 7. no ja mam 26 a myslim, ze ma toto celkom motivovalo, hlavne po dlhsej dobe frustracie. aj ked, myslim, ze niektore body by mal clovek brat aspon mierne s rezervou.

 8. K bodu c. 18: Kupila som si najpredavanejsiu knihu. Volala sa Shades of Grey. A po tom, co som si z nej implementovala najdolezitejsie myslienky, som si uz druhu najpredavanejsiu knihu radsej nekupila…

 9. Najlepšie na tom je, že tu čítam plno ľudí, čo to chvália.
  Za 1. – to až teraz ste sa o takých múdrostiach dozvedeli? No je to smutné.
  Za 2. – začali ste už niečo z toho aj robiť, či zase len napíšete to je super a tam to aj konči?

 10. No, myslim ze kazdy clovek ktory nie je IQ deficientny pride na vsetky tieto veci aj sam skor ako bude mat 20 rokov, a tym ostatnym to bude s najvacsou pravdepodobnostou aj tak jedno.

 11. moj kolega ma 25 a k nemu sa hodia vsetky tieto body… v negativnom zmysle :D

  ja mam jedno velke pravidlo a pridal by som ho ako dalsi bod.

  „Nie je dolezite co robite, ale co robite, ked sa nikto nediva…“

 12. 3) pracuj rano – u mna to dokonale neplati. fakt som produktivnejsi v noci. na pracu potrebujem mat pokoj a ten nemam kym vsetci nezalezu do perin. potom nastava mojich par hodin kedy spravim vacsinu prace za dany den. spravidla je jedna hodinka v noci u mna produktivnejsia ako 4h cez den. ak by som neponocoval ale vstaval skoro rano, spravil by som daleko menej.

  5) telefonuj – nevidim zmysel preco robit rozdiel medzi hovorom cez skype a klasickym telefonatom + osobne mi ovela viac vyhovuju emaily, kde ma clovek vsteko „ulozene“ a nevojde to jednym uchom dnu a druhym von. mnohokrat to ulahcuje ak uz nie samotnu pracu, tak minimalne „hladanie priciny / vinnika“ ak sa nieco nespravilo ako sa malo.

  15) networkuj nazivo – nevidim dovod. z konferencii chodim cca na jednu, max. dve rocne a vacsina mojich kontaktov v ramci biznisu su take, ze sme sa nevideli nazivo ani raz, alebo mozno raz v zivote. vobec nam to pri tom nebrani v dlhodobej spolupraci, prave naopak, mam dojem ze lepsie (a dlhsie) vychadzam s tymi, s ktorymi sa nazivo ani nestretnem.

  ostatne body ale plny suhlas :)

 13. Držať sa toho zubani nechtami!!! Tí ktorí nechápu dnešný globálny systém(nielen SVK) , tak nech sa zamyslia nad rovnicou systém -) škola + okolie-) práca .. kolko úspešních ludí má titul ? A pracuje v zahraničí ako zamestnanec ? . Nik všetci začali budovať a venovali čas tomu nie prečo, ale ako ! .Ďakujem za skvelú motiváciu v tomto článku . 95% dodržiavam na 5-tich stále pracujem . :)

 14. Možno by som pridal : naučte sa po slovensky / naučte sa jazyk krajiny, kde žijete; ak máte možnosť ísť na Erasmus, choďte; nájdite to, v čom ste dobrí a zlepšite sa v tom; budujte si kontakty hlavne v brandži, v ktorej budete chcieť pracovať; pomáhajte neznámym ľuďom / spýtajte sa ich, ak vyzerajú, že pomoc potrebujú; chodievajte k dobrým doktorom na preventívky; …

  1. k jazyku by som pridal…

   Ak pozeraze Futuramu na Prima Cool, neznamena to automaticky, ze si do zivotopisu napisete: Cudzi jazyk: Cestina – uroven tlmocnictvo..

 15. Jozef toto by som až tak neodporúčal, nie kvôli skúsenostiam alebo samostatnosti, ale kvôli technickej stránke veci. Napr. ja študujem v zahraničí a končím na konci júna, pričom zimný semester začína už v polke augusta, čiže si neužijem ani prázdniny a „nemám“ ani čas ani na prácu. Inak pokiaľ máte aspon pol roka, tak sa to dá celko zrealizovať, teda uzavrel by som to tak, že sa to hodí veľmi malej množine študentov, ktorí študujú „kvalitné školy“. Priznám sa, že ešte som nevidel naozaj kvalitnú školu, ktorá „dáva“ 5 a viac mesiacov prázdnin, to je skor nonsens ako realita.

  K článku: nevravím, že tie tipy sú zlé … ale, vyskúšajte niečo úplne iné. Choďte do zahraničia na zahraničnú univerzitu a chodte na ňu ASAP. Aké to má výhody? V prvom rade si veľmi zlepšíte jazykové schopnosti, vyskúšate si nové prostredie a naučíte sa veci, ktoré Vás zaujímajú a ktorými sa chcete živiť (samozrejme, za predpokladu, že si vyberiete vhodný študíjny program). A teraz prichádza najdôležitejšia časť môjho komentáru: Svet ani nezačína ani nekončí na Slovensku, Slovensko je len „kvapka“ v mori a v porovnaní s inými štátmi sme zaostalá východoeurópska krajina, je to tvrdé ale pravdivé. Žiaden štát, krajina či systém nie je ideaĺny, ale niektoré sú k tomu „ideálnu“ bližšie, niektoré (bohužial) ďalej a medzi ne (nepochybne) patrí aj Slovensko.

  Ešte jeden dodatok, sú krajiny kde väčšina z uvedených tipov je úplnym základom, neviem si predstaviť že ak pracujem a mám telefon, že by som ho nezdvihol, je to nástroj komunikácie a bez neho sa pracovať nedá. Ja viem, je to také „Slovenské“, ale nie normálne. Z podnikateľského pohľadu je Slovensko zaujímavá krajina, platíte relatívne malé odvody, malé platy ale zamestnanci (nechcem povedať, že sú neporiadni alebo pod … ) nie sú čatokrát tak efektívni, ako zamestnanci z vyspelejších krajín. Možno je to aj tým, že za trošku lepšie odvedenú prácu dostanú 3-násobný plat, lepšie zázemie a väčšie možnosti rastu …

  Andrej prvykrát tu niečo komentujem, stránka je zaujímavá, len mám pocit že sa dosť často opakuješ, ja viem že opakovanie je matka múdrosti ale aj tak si myslím že by to chcelo viac článkov, ktoré prinášajú nejaké „nové veci“.

  Želám veľa úspechov ako aj v pracovnom, tak aj v osobnom živote. Neviem či si v tejto krajine šťastný, neviem či si fungoval nejakú dlhšiu dobu za hranicami ale to ti želám, aby si sa začlenil do dobre fungujúceho systému a robil to čo ťa baví, lebo nerád to hovorím, ale Slovensko nie je ideálna krajina pre teba. Myslím že máš na viac.

  To je zopár mojich postrehov a názorov, ktoré sú subjektívne a napisáné mňou, nemusíte s nimi súhlasiť, môžte to vyjadriť ale nezabudnite na to, že ja Vás nepresviedčam, ja som si už čo to zažil (aj keď nie som až taký „starý“) a hovorím len to, čo si myslím.

  Držím palce všetkym, čo tento blog čítajú lebo si myslím, že sú tu preto, aby sa zlepšili a takisto držím palce aj Autorovi, lebo robiť „učiteľa“ nie je ľahké (hlavne na Slovensku) a ak to berie ako poslanie tak to má predo mňou ešte väčší obdiv.

  1. Jaj…. Želám ti aby si vycestoval do zahraničia a navštívil čo najviac krajín, rozprával sa tam s obycajnymi ludmi, poprípade získal aj pracovné skúsenosti…. Utvoris si tak skutočný názor…Je to super, naozaj budeš na to spomínať do konca života a možno nájdeš tú vysnenu krajinu v ktorej sa zije určite lepšie ako na slovensku.
   Ja som takú nenašla………;-)

  2. veronika, a čo si myslíš? že som mimoženšťan, že sa nerozprávam s normálnymi ľudmi? (úsmev). Momentálne pracujem v jednej malej kaviarničke, nie kvôli tomu, že by ma to nejako veľmi bavilo (aj keď aj to je dobrá skúsenosť : )) – ale potrebujem si zafinancovať štúdium, nakoľko nie som z boahatej rodiny a bohužial moji rodičia nemajú dostatok financií na to aby ma neustále podporovali.

   Čo sa týka vysnených krajín, neviem koľko si toho precestovala ty, ale mňa cestovanie baví, keď mám nejaké peniažky ktoré mi zvýšia tak to častokrát skončí spôsobom že si kúpim nejakú low-costovú letenku a idem si mrknúť nejakú peknú krajinu, pamiatky a podobne …

   Inak skutočne nechápem, nejde mi do hlavy, ako to že si ešte nenašla lepšiu krajinu na život aj je SK, vedel by som ich vymenovať hneď niekoľko, možno mi povieš, že som v nich nebol dostatočný čas to áno … ale minimálne krajina v ktorej momentálne študujem+žijem je z môjho pohľadu oveľa prívetivejšia k človeku ako takému :) a to, že v akej krajine som môžeš tipovať, hádať ale prezrádzať to nebudem. Každy na to musí prísť sám.

   Čo je ale pravda nemám závezky, priateľku, deti a pod … ak by som ich mal, tak by to bolo oveľa ťažšie.

  3. Nebudem sa vyjadrovať ku všetkému čo si napísal, len k tomu, že aj keď je super odísť niekam, kde sa človek viac presadí, ale tak potom Slovensko aj naďalej bude „zaostalá východoeurópska krajina“ pokiaľ ľudia, ktorí na to majú, budú odchádzať „za lepším“. Ostanú tu len (a teraz FAKT ÚPRIMNE nechcem nikoho uraziť) „hlúpučký“ teenagerkovia, telenovelové babičky, ktoré volia SMER alebo HZDS, priemerní dospelí, ktorý si odpracujú svoje a viac sa nestarajú a nezamestnaní vysokoškoláci s prázdnym titulom…

   Posledné roky mám pocit, ako by sa patriotizmus niekam vyparil… Srdcia ľudí už nebijú za to, za čo by mali… Samozrejme, situácia je zlá a žiť z niečoho treba ale prachy a „meno“ nie je všetko…

  4. co sa tyka odvodov, slovensko je na spicke. nemozete brat len samotne odvody, ale i istoty ktore za plat (a za odvody dostanete). a nemam na mylsi socialne istoty zabezpecene statom. istotou je napr. to, ze z penazi co zarabam mozement, m i seba realizovat (t.j. po jedle, hypo, vydavky na el, plyn) mi ostane dost na hobby – ze beznou robotou zarobim tolko aby som toto mal (kedze chcem mat cas i na rodinu). detto istota, ze budem mat robotu, resp. ze pokial ma sucasna robota nudi mozem si vybrat inu robotu, lebo i ten bude rozumne (slusne) platena – alebo istota, ze mozem zit s rodinou a nie som nuteny robit v BA aby sa mi dajak darilo… ale mohol by som spomenut i napr. istotu a doveru v ludi a manazerov, ktori si vazia svojich zamestnancov, podriadenych – a to nie len slovne, pokecmi :D

 16. Keby takéto články čítali moji rovesníci hlavne tí, ktorý ešte nechápu takýmto veciam :)
  Hneď ho aj dávam niekde kde je kopec mladých :D

  Ja tak niektorým z Vás závidím že máte možnosť vo svojom rodisku dosiahnuť viac ako ja v malom mestečku kde už moc toho nie je (mala kúpna sila, veľká konkurencia, málo možnosti, negramotnosť a nezáujem v danom záujmu, málo alebo vôbec žiadny ľudia s rovnakým zmýšľaním a kopec ďalších …)
  Ale to je taký čudný život na východnom slovensku v malom meste kde každý podnikateľ svojím gestom „znížim cenu oproti konkurencii“ si myslí že vyhraje.

  1. Damián, viac študuj a viac sa vzdelávaj. Nemám na mysli zrovna gramatiku:)
   ak si prečítaš to, čo asi napísal, ja osobne tam vidím samé výhovorky. Začať sa dá kdekoľvek. Poznám mladého chalana (má 30), ktorý je z Vranova a zarába cca 20.000 – 30.000 € mesačne. A začaltam, kde sa ty práve nachádzaš. Hľadaj spôsoby a nie výhovorky, prečo to nejde. Začni napr. na nete a môžeš mať pod palcom celé Slovensko, hm?

   inak dobrý článok

  2. Damian….začat treba tam kde si,Čakat,že začnem na inom mieste,v inom čase ,ked bude lepsia doba je slovník porazencov.Doporučujem nejaký stredoeurópsky tovarový mlm.To možeš začat kdekolvek…a aj zajtra:-)

  3. MLN to nie je premňa. Prečo každý vidí zmysel len v MLN ? Ved to je len vtieranie a ja osobne už mám takých kamaratov po krk čo Vás vytiahnú na kávu a idú Vám predávať bludy čo nepotrebujete. Ešte pred dohodnutím kávy som si myslel že kamart ma asi dlho nevidel tak sa chce porozprávať no namiesto toho mi chcel len ukázať hodinky a pochváliť sa aký bude mať život a následne ponúknuť výrobky cudzej značky. Polovička tých mladých chlapcov ešte ani nevie čo chce tak sa chopí prvej somariny čo trh ponúka a ide sa hrať na pravých obchodníkov a podnikateľov.

   Osobne som za pravé podnikanie nie za multylevelmarketing.

 17. Trefny clanok. Pridala by som:
  21: Naucte sa po Anglicky. Poriadne! Fastfoodova alebo serialova anglictina vam pri praci a jej hladani nepomoze.

  A netvrdila by som ze sa na vysokej skole ziskava iba titul, radsej by som napisala: Vyberte si vysoku, ktora vas nauci mysliet, najdite si tam aspon jedneho zo spominanych troch mentorov, stante sa odbornikom (pri pisani diplomovky) na konkretnu oblast vasho (buduceho) zaujmu a vyuzite fakt ze musite napisat diplomovku na vytvorenie vacsieho hodnotneho projektu, ktory bude prezentaciou vasich schopnosti a budete ho moct ukazovat v ramci portfolia.
  Aspon mne sa to osvedcilo :)

  1. Dovolím si nesúhlasiť tuto so Zuzanou, ktorá hovorí, že „seriálová angličtina “ pri práci nepomôžem, to že pozerám seriály a filmy po anglicky tak isto čítam knihy výhradne v angličtine mi dalo viac ako 4 roky strednej školy a nejaké kurzy. samozrejme čo sa týka výslovnosti nie obsahu ..
   Ale inak fajn článok aj pobavil aj poučil . V dnešnej dobe dospievame omnoho neskôr ako to bolo niekedy. A z mojej strany cítim veľkú úľavu, že sa živím sama a nie som od nikoho závislá. Ale tiež si myslím že tá vysoká škola ma baví chodím tam celkom rada pretože v tom vidím zmysel tak áno nie všetci študujeme pre titul alebo pre to aby sme zabili pár rokov nech nemusíme isť robiť ..

 18. Vyborny clanok! Vsetky rady su uzitocne a neobkukane. Moj favorit je, ze 99 % nie je 100 %. Toto vie byt v niektorych pripadoch rozhodujuce. V klide sa moze stat ze bez toho 1 % ostane vas klient zo zakazkou sklamany.

 19. Ešte by som doplnil – vycestujte a chvíľku sa živte úplne sami. Keďže akademický rok viete ukončiť aj k 1.júnu a začiatok roka 1. októbra máte dosť času :)
  Inač palec hore za článok.

  1. Post
   Author
  2. Prepac Andrej, mas pravdu. To uz len pre mna osobne su Zdroj a Inspiracia dve rozdielne veci. Taktiez uviest len „Forbes“ a „Jason Nazar“, inak povedane; „official“ a „blog“. Ako user citam hore written by… ked docitam clanok, myslim si ze zdroj uz teda viem a dalej necitam. – nechcena implikacia je, ze si myslim ze si to cele stvoril ty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *