Koleso života: Ako dosiahnuť životnú rovnováhu

Životná rovnováha
Koleso života: Mocný koučovací nástroj na dosiahnutie životnej rovnováhy

Náš život, naša životná pohoda, sa logicky skladá z viacerých častí, ktoré by v ideálnom prípade mali byť vo vzájomnej rovnováhe. Realita však často krát býva odlišná. Ľudia môžu mať výbornú kariéru, ale kopu stresu a podlomené zdravie, skvelý rodinný život, ale nedostatok peňazí a všetky možné ostatné kombinácie.

Koleso života (Life Wheel) je koučovacia technika, ktorá nám umožní pozrieť sa na všetky kľúčové oblasti nášho života a zanalyzovať ich.

Prvý krok je uvedomiť si, kde stojíme. Kde sme teraz. Aj keď to nie je ideálne, na všetkom sa dá pracovať.

Koleso života
Koleso života - Koučovací nástroj na sledovanie životnej rovnováhy

Ako pracovať s technikou Koleso Života

Ako to už v dnešnej dobe platí takmer pri akejkoľvek time management technike, máte dve možnosti: pero a papier alebo aplikáciu.

Základné princípy však zostávajú rovnaké.

Rozhodnite sa, v akých kategóriách sa chcete na svoj život pozrieť.

Na 90% Vám bude absolútne vyhovovať toto:

  • Kariéra: Baví Vás Vaša práca? Ste spokojný, tam kde ste? Máte sa kam ďalej rozvíjať?
  • Financie: Je síce pravda, že peniaze nás šťastným neurobia, ale ich nedostatok k duševnej pohode rozhodne neprispieva.
  • Zdravie: Ako ste na tom v zdravotnej oblasti? Bývate často chorý? Ste fit alebo máte nadváhu? Máte dostatok energie počas celého dňa alebo bývate často unavený?
  • Vzťahy a priateľstvá: Bez kvalitných vzťahov, či už intímnych, rodinných, pracovných alebo bez kamarátov, sa žije skutočne veľmi ťažko. Ak sa však nad svojimi súčasnými vzťahmi zamyslíte, možno zistíte, že nie všetci do Vášho života prinášajú radosť a kľud. Možno tam je niekto, kto prináša presný opak.
  • Osobný rozvoj a seba-vzdelávanie: Zo školy ste vyšli možno už dávno, to však ešte neznamená, že by sme sa mali prestať učiť nové veci. Plánujete sa už roky naučiť španielsky? Chcete si zlepšiť komunikačné zručnosti? Naučiť sa dobre variť?
  • Vnútorná pohoda: Čím ďalej tým viac ľudí majú v dnešnej dobe život relatívne v pohode. Oukej peniaze, šťastnú rodinu, ale napriek tomu im niečo chýba... Možno za to môže kopec stresu, možno niečo iné. Zamyslite sa nad tým, ako sa máte, a čo by sa muselo stať, aby sa na otázku "Ako sa máš?" nabudúce odpovedali "Úplne super".

Predstave si pomyselnú škálu od 1 do 10

Jednotka je "celé zle" a desiatka "úplne super". Sami pre seba si však v každej jednej oblasti definujete čo konkrétne znamená jednotka a desiatka. Čo presne je ideálny stav a čo by bolo to najhoršie.

Priraďte bodové ohodnotenie do každej jednej oblasti

Máte toľko financií, že neviete, čo s nimi? Dajte si k nim desiatku. Necítite sa úplne najlepšie? Dajte si k zdraviu číslo 5 alebo 6 atď.

Ako vyzerá najbližší malý krok

A teraz prichádza tá kľúčová myšlienka... Ako vyzerá ten najmenší malý posun v každej jednej oblasti? Ak ste teraz napríklad vo vzťahoch na úrovni 6/10, ako by to vyzeralo v stave 6,5?. Snažte byť čo najviac špecifický. Čím konkrétnejší budete, tým lepšie. Prečítajte si článok SMART ciele z tohto blogu, ktorý Vám v tejto oblasti môže pomôcť.

To, čo ste práve teraz urobili, je presná definícia cieľov. Ako sa cítite, keď to všetko vidíte pred sebou pekne čierne na bielom?

Možno sa Vám zdá, že iba povedať čo chcem, nestačí. Že treba makať. A áno, máte pravdu. Makať treba, avšak bez presnej definície cieľov sa človek nedostane nikam.

Väčšina ľudí blúdi životom na autopilota aj ak aj majú vágnu predstavu o tom, že raz by chceli mať veľký dom s bazénom a šťastnou rodinou, nijak konkrétnejšie svoju predstavu zadefinovanú nemajú. Nehovoriac o konkrétnom pláne na dosiahnutie svojich cieľov samozrejme.

"Zmena príde, keď sa zastavíš."
– Frans Meulmeester

Koleso života je nástroj, ktorý Vám pomôže urobiť si poriadok v hlave a vo svojich prioritách. Vďaka nemu uvidíte čierne na bielom ako si v jednotlivých častiach svojho života stojíte, a je len na Vás, čo sa s tým rozhodnete urobiť.

Možno ste maximálne spokojný so všetkým tak, ako to je, a to je samozrejme úplne fajn. Avšak ak chcete na niektorých častiach svojho života pracovať, táto technika Vám dáva príležitosť zastaviť sa a premyslieť si, ako na to.