8 vecí, ktoré nás Woody Allen môže naučiť o produktivite

Woody Allen je americký filmový režisér, spisovateľ, herec a komik. Je jedným z mála, ktorý sa dokázal presadiť ako tvorca vlastných autorských filmov. K tomu potreboval široké spektrum znalostí, mnoho talentu a hlavne vytrvalosť...

8 vecí, ktoré nás Woody Allen môže naučiť o produktivite

Tento 76-ročný človek, ktorý aj v tak pokročilom veku produkuje jedno majstrovské dielo za druhým, určite stojí za pozornosť. Mimochodom, jeho posledný film Midnight in paris práve tento víkend získal Zlatý Glóbus za najlepší scenár. 

Čo nás môže Woody Allen naučiť o produktivite? Je toho dosť veľa, ak dokážeme v jeho vyjadreniach čítať medzi riadkami...

1. Robte to, čo funguje.

Ak ste niekedy videli viac ako 2 alebo 3 Allenove filmy, určite ste v nich našli mnoho spoločných znakov. Porovnajte si Vicky Cristina Barcelona, Matchpoint alebo najnovší Midnight in Paris.

Aj keď je základný príbeh vždy iný, jeho nosné piliere sú stále tie ísté: luxus, láska, sex, manželský trojuholník, nevera, život užívaný plnými dúškami vs. intelektuálna maska. Nájdeme ich skoro v každom jednom filme od roku 1966 až po 2012. Prečo? Lebo to funguje!

Ako objavíte vlastné ingrediencie úspechu?

Viete, možno, že ich už dávno poznáte... Sú to presne tie veci, ktoré sú všeobecne známe. Presne tie veci, ktoré mnohí nazývajú cliché a tvrdia, že "to" nemôže fungovať. A ak si predsa len nie ste istí, čo by tým tajným receptom na úspech mohlo byť, inšpirujte sa bodom číslo 6.

Photo by ThomasThomas (Flickr)

2. Buďte konzistentný.

Od roku 1966 natočil Woody Allen 47 filmov. Za svoju prácu získal 3 Oskary, 95 krát zvíťazil na rôznych festivaloch a 109 krát bol nominovaný. To znamená, že točí úspešné filmy, jeden za druhým, každý jeden rok.

Každý rok!

Woody Allen je týchto úspechov schopný preto, lebo vie čo robí.

Vie presne, ako budú vyzerať nosné piliere jeho ďalšieho filmu, pretože si rok čo rok overuje, že fungujú. A ak už základné ingrediencie má, nie je príliš ťažké doplniť tú omáčku naokolo. Potom už len "stačí" vydržať a opakovať ten správny recept znovu a znovu.

3. Vôbec nemusíte byť úžasný na to, aby ste odvádzali úžasnú prácu.

Woody Allen je známy tým, že vo svojich filmoch stvárňuje intelektuálov, umelcov, ľudí citujúcich Sartra a nad fľašou Bordeaux diskutujúcich o zmysle života.

To je však len póza. Póza, ktorú Allen pre svoje filmy vytvoril a zahral tak dobre, že sme mu uverili.

"V skutočnosti som veľmi normálny. Mám teraz ženu už 10 rokov. Mám dve deti, ktorým som oddaný. Zahral som však neurotickú osobnosť tak dobre, že si ľudia o mne myslia, aký som neurotický, učený alebo intelektuál. Ale nie som. Som obyčajný týpek, ktorý sedí doma v tričku, popíja pivo a pozerá telku. Nie som niekto, koho pohltil Kierkegaard alebo Spinoza."

4. Vstávajte skoro ráno.

"Vstávam 5:30 ráno. Cvičím, umyjem sa a dokončím ďalšie svoje rituály - niekedy ešte hrám na klarinet. To všetko pred tým, ako začnem točiť. Spať chodievať pomerne skoro."

V poslednej dobe sa na internete toho veľa popísalo o alternatívnych spánkových cykloch - o tom, či je lepšie pracovať cez deň alebo v noci. Ale úprimne, naozaj si niekto myslí, že môže byť úspešný a produktívny bez toho, aby si doprial kvalitný spánok?

5. Pracujte len 3 až 5 hodín denne.

“Ak pracujete len tri až päť hodín denne, prinúti Vás to byť vysoko produktívny. Vytrvalosť je to, čo sa počíta. Sadnúť si za písací stroj každý deň - to je produktivita." – Woody Allen

Ak by ste mali pracovať len 3 hodiny namiesto ôsmich, aké úlohy by ste si vybrali? Určite by ste nestrácali čas so zbytočnosťami, ale pracovali na tom, čo je skutočne dôležité. Tým, že obmedzíte svoju pracovnú dobu, paradoxne zvýšite kvalitu a kvantitu výsledkov, ktoré vyprodukujete.

Ako využiť Paretovo pravidlo 80/20 v praxi
Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20 je koncept, ktorý mnohí poznajú, ale len málokto ho reálne využíva v praxi. Ak sa to naučíte, zvýšite svoju produktivitu doslova mnohonásobne.

6. "Dobrí umelci kopírujú. Úžasní umelci kradnú." -- Pablo Picasso

Filmy Woodyho Allena sa absolútne nepodobajú na klasickú hollywoodsku tvorbu. Sú však naozaj také originálne? V časopise TIME sa jeden z čitateľov Allena pýtal: "Súhlasíte s výrokom Pabla Picassa, že dobrí umelci kopírujú, ale tí úžasní kradnú?

Woody Allen: "Ach áno, kradol som od najlepších. Kradol som od Bergmana. Kradol som od Groucha, od Chaplina, od Keaton, od Marthy Graham, od Felliniho. Som nehanebný zlodej."

Čo si z toho zobrať pre osobnú produktivitu? No... asi toľko, že nemusíte znovu objavovať koleso. Na svete sú ľudia, ktorí Váš problém vyriešili už dávno. Nájdite ich riešenie a... inšpirujte sa :)

7. Skratky nefungujú

"Urobil som si kurz rýchločítania a prečítal 'Vojnu a Mier' za 20 minút. Je to niečo o Rusku." – Woody Allen

Prečítať dobrú knihu trvá nejaký čas. Natočiť dobrý film trvá nejaký čas. A rovnako tak naučiť sa a robiť kvalitnú zmysluplnú prácu trvá nejaký čas.

Ale výsledok, aj samotná cesta, stojí to za to.

8. “80% úspechu je jednoducho prísť”.

Viete, aký je priemerný počet pokusov, koľko krát sa človek pokúsi začať podnikať? Alebo požiadať o zvýšenie platu? Koľko krát sa človek, ktorý "chce byť fit" reálne ukáže vo fitness centre?

Správna odpoveď: Nula.

Je to smutné, ale je to tak...

Woody Allen nebol vždy ten Woody Allen, akého dnes poznáme. V jednom zo skorších vystúpení dokonca boxoval so živou kengurou!

Riadil sa pravidlom, využiť každú príležitosť, ktorú Vám osud ponúkne a keď už nič iné, aspoň tak človek získa nové skúseností, užije si trochu srandy a...

... Nikdy neviete, čo z toho nakoniec môže byť.