Kľúčový rozdiel medzi víťazmi a porazenými

autor: Andrej Mikula

Na tomto svete existujú dva druhy ľudí. Tí, čo majú plnú hubu výhovoriek. A tí, čo ich nemajú.

Nikto sa nerodí ako chronický vyhovárač. Ale...

Ale rokmi praxe sa to ľudia naučia. Spoločnosť vyhováračom dopraje a neustále dáva za pravdu. V krčme sa na celý svet nadáva najlepšie. Je to obľúbená skupinová aktivita.

Druhá obľúbená skupinová aktivita je večerné pozeranie správ. Okrem toho "koho zabilo" a že sa v nejakej ZOO narodila žirafa sa vždy dozvieme aj to, že nikdy nebolo horšie, euro je na tom veľmi zle, kríza sa stále prehlbuje.

"Aha, čiže preto sa mi nedarí..." - povie si vyhovárač. Vždy je na vine niekto iný. Kríza, kolegovia, kurz eura, šéf, politika, korupcia, málo času... Kto za to môže? Ja nie. "Peklo sú tí druhí".

A potom tu máme takých, ktorí to nerobia.

Nevyhovárajú sa. Alebo lepšie povedané nechcú sa vyhovárať. Títo ľudia akceptujú 100%-nú zodpovednosť za svoj život. Jasné, každý občas máme slabšiu chvíľu a chceme zvaliť vinu na niekoho iného. Občas začneme fňukať a sťažovať sa. Ale prestaneme, lebo vieme, že máme na viac. Každý z nás má viac menej podobné schopnosti. Podobné schopnosti dokončiť to, čo sme si naplánovali alebo kompletne zničiť náš život výhovorkami.

Keď sa ráno zobudíte, akú cestu si vyberiete?

Ako povedal jeden veľmi múdry človek: "Úspešní ľudia neznášajú rovnakú prácu ako tí neúspešní. A rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými je ten, že úspešní ľudia ju napriek tomu urobia." Keď budujete svoj sen, vždy máte možnosť prestať. Prestať sa snažiť. Vykašlať sa na to. Odložiť to na zajtra. Rozprávať výhovorky. Zvaliť vinu na politiku. Na krízu. Na iných ľudí...

Alebo nie. Alebo zavrieť hubu, zatnúť zuby a proste to urobiť. Pri tréningu elitnej jednotky NAVY Seals sa používa fráza: "Existujú dva spôsoby ako niečo urobiť: správne a znovu." Máte na výber. Rozhodnutie je na vás.

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram