Aká je pravdepodobnosť výhry v lotérii?

Tretina Američanov si myslí, že jediný spôsob ako zmeniť svoju finančnú situáciu je vyhrať v lotérii. Majú pravdu alebo dá sa to aj inak?

Aká je pravdepodobnosť výhry v lotérii?

Desaťtisíce Slovákov skúša každý týždeň svoje šťastie v lotérii Euromilióny. Napriek tomu, že pravdepodobnosť výhry v lotérii je mizivá. Napriek tomu, že jedna "hra"  stojí 3,30 EUR, čo nie je zrovna málo... Napriek tomu, že títo ľudia ani sami neveria tomu, že by mohli vyhrať...

Celá jedna tretina Američanov, 33 % (!), si myslí, že jediný  spôsob, ako zlepšiť svoju finančnú situáciu je vyhrať v lotérii. Mám strach, že na Slovensku toto číslo bude veľmi podobné... Mám strach, že obrovské množstvo ľudí si naozaj úprimne myslí, že jediný spôsob, ako zmeniť svoj život je raz za štyri roky voliť tú správnu stranu a raz za týždeň si správne vsadiť.

Ako nepremárniť svoj život [Skutočný príbeh]
V roku 2014 sa na Reddite zobrazil príspevok, ktorý som jednoducho musel preložiť a dať sem na blog. Všetci vieme, že žijeme len raz. Život je krátky nikto z nás ho nechce premrhať. Johnovi sa to bohužiaľ podarilo…

Pozrite sa na tieto čísla:

  • Pravdepodobnosť výhry v lotérii Euromilióny je 1:116 531 800
  • Pravdepodobnosť vybudovania úspešnej firmu je 1:20

Odkiaľ beriem tieto štatistiky? 

Tá prvá je jednoduchá matematika. Ak chcete vyhrať jackpot, musíte uhádnuť 5 hlavných čísel od 1 do 50 a dve dodatkové od 1 do 11.

Šanca, že sa Vám to poradí je 1:116 531 800. Len pre ilustráciu, šanca, že sa utopíte vo vlastnej kúpeľní je 1:685 000...

Druhá štatistika ohľadne podnikania je všeobecne známa a hovorí, že iba 5 percent firiem prežije viac ako 5 rokov. Úprimne povedané neviem, odkiaľ sa toto číslo berie, ale vzhľadom na to, že sa objavuje v takmer každom článku o podnikaní, považujem ho za správne a pre účel tohto článku vyhovujúce.

Je mi jasné, že je oveľa jednoduchšie nasadnúť do auta, odviezť sa do najbližšej dediny v Rakúsku a tam si v lokálnej trafike kúpiť lámanou nemčinou jeden ticket u Frau Hudacek. Vymyslieť podnikateľský nápad a zrealizovať ho je určite omnoho ťažšie.

Ale preboha, ako môže byť niekto tak mimo, že skutočne verí tomu, že vsadením do lotérie buduje svoju budúcnosť? Čo to je za hovadinu? Keby títo ľudia radšej venovali energiu svojmu vlastnému biznisu alebo vyjednaniu vyššieho platu u svojho šéfa, urobili by presne o 5 826 590 krát lepšie. Fakt by ma zaujímalo, kedy ľudia konečne prestanú byť bábkou, začnú si písať svoj vlastný scenár a stanú sa jeho režisérom.

Finančný benefit zo založenia vlastnej firmy veľmi pravdepodobne nebude taký, aký je momentálne jackpot vo Vašej obľúbenej lotérii. Ale bohatstvo nie je len o peniazoch.

Bohatstvo je aj o tom, byť na seba hrdý, mať sa rád a vážiť si sám seba. A ak sa Vám podarí založiť firmu, ktorá ponúkne prácu čo i len jednému človeku a uspokojí potreby Vašich zákazníkov, verím, že sa budete cítiť bohatý. Možno viac, ako výherca akejkoľvek lotérie...

Aké je to byť bohatý? Rozhovor s multi-milionárom
Môže byť človek vďaka peniazom skutočne šťastný?