20 praktických tipov ako ušetriť peniaze

Mnoho z nás je schopných za mesiac utratiť celý svoj príjem bez ohľadu na sumu na výplatnej páske. Prečítajte si o praktických tipoch ako ušetriť peniaze.

Ako ušetriť peniaze
Ako ušetriť peniaze

Mnoho z nás je schopných za mesiac utratiť celý svoj príjem bez ohľadu na sumu na výplatnej páske. Finančná gramotnosť je znalosť, ktorá chýba celému svetu a asi práve preto sú knihy ako Bohatý otec, Chudobný otec alebo Najbohatší muž v Babylone také populárne.

Pred pár dňami som si spísal na papier spôsoby, ako by som sám mohol ušetriť. Zoznam vyzeral celkom dobre a tak som sa z toho urobil článok. Snáď niektoré tipy pomôžu aj Vám. Takže... Poďme na to.

 1. Odkladajte si 10 percent z každého vášho zárobku. Nemíňajte všetky peniaze, ktoré máte. Pravdepodobne zistíte, že vyžiť iba s 90 percentami je jednoduchšie, ako si myslíte. Na ušetrené peniaze ale nemôžete siahnuť. Nie je to fond na nový notebook alebo rekonštrukciu bytu. Mala by to byť vaša rezerva pre prípad núdze.
 2. Prestrihnite všetky vaše kreditky. Kreditná karta nie je nič iné ako drahý úver. Väčšina ľudí je dosť inteligentných na to, aby si pofidérne úvery od bánk alebo nebankových subjektov nebrala. Rovnaká skupina však nosí vo svojej peňaženke niekoľko kreditných kariet a často nimi platíme veci, ktoré nepotrebujeme a/alebo na ne nemáme.
 3. Choďte do banky a požiadajte o zrušenie kontokorentu. Kontokorent alebo povolené prečerpanie je rovnaká hlúposť ako kreditné karty. Navyše sú v tomto banky a ich bankomaty veľmi zákerné. Pri vyberaní peňazí z bankomatu sa nám nezobrazí skutočný zostatok, ale disponibilný, t.j. koľko peňazí máme na účte + koľko môžeme ísť do debetu. Pár krát sa mi stalo, že som bol v domnení, že som v pluse a skutočnosť bola úplne opačná :)
 4. Prestaňte kupovať noviny, časopisy a TV programy. Všetko je na internete. Načo utrácať peniaze za informácie, ktoré veľmi jednoducho môžete získať zadarmo? Samozrejme čítať z papiera je niečo úplne iné, ako čítať z obrazovky počítača, lenže ušetriť každý týždeň desiatky EUR je tiež fajn.
 5. Prestaňte kupovať balenú vodu. Na Slovensku nám tečie z vodovodu veľmi kvalitná a veľmi dobrá voda. Nepotrebujeme kupovať balené bonakvy alebo eviany - načo keď tá domáca je rovnako dobrá alebo ešte lepšia?
 6. Pokúste sa obmedziť Vaše zlozvyky (fajčenie, alkohol...) Krabička cigariet stojí na Slovensku okolo 3 EUR. Za rok to je 1,095 EUR - nie málo...
 7. Autom jazdite iba na dlhé vzdialenosti. V meste vyskúšajte MHD. Až príliš veľa ľudí na Slovensku jazdí autom aj do obchodu, ktorí majú za rohom. Doprajte si trochu pohybu a dosiahnete mnoho výhod - ušetríte peniaze na benzín; najazdíte omnoho menej kilometrov, takže keď budete auto predávať, dostanete zaň viac; a v neposlednej rade chránite naše životné ovzdušie...
 8. Nepožičiavajte peniaze kamarátom, ktorí ich nutne potrebujú. Určite sa Vám stáva, že Vás z času na čas kontaktuje kamarát, ktorý si veľmi nutne potrebuje požičať. Ale Vaše peniaze sú len a len Vaše. Neexistuje žiadny dôvod, aby ste sa o ne delili, pokiaľ naozaj nechcete.
 9. Zhasínajte svetlo. Dva v jednom. Šetríte peniaze +  šetríte energiu = zachraňujete planétu
 10. V obchode nakupujte iba veci, ktoré máte na zozname. Nič iné. Impulzívne nakupovanie je jeden z najväčších zabijakov ušetrených peňazí. Určite sa Vám niekedy stalo, že ste išli kúpiť chlieb a jogurty a vrátili ste sa domov s plným košíkom. Jediný spôsob ako z toho von je pevne sa držať Vášho nákupného zoznamu a nenechať sa zlákať “akciovými ponukami”.
 11. Jazdite pomaly. Vďaka nižšej spotrebe môžete ušetriť aj 500 EUR za rok. Načo jazdiť na diaľnici 160? Keď pôjdete pomalšie, v závislosti od typu vášho auta môžete ušetriť až 1 EUR každých 100 kilometrov.
 12. Vyberajte peniaze len zo svojho bankomatu. Poplatky za výbery z bankomatov cudzích bánk sú nenormálne vysoké. Prejdite sa radšej tých sto metrov k svojmu vlastnému - urobíte niečo pre svoje zdravie aj peňaženku.
 13. Zrušte káblovku (alebo aspoň doplnkové kanály, ktoré nepozeráte)
 14. Zrušte pevnú linku. Úplne vážne... Načo Vám je v čase mobilov a Skype pevná linka?
 15. Naučte sa telefonovať stručne. Ak si chcete pokecať, použite Skype alebo sa stretnite osobne. Ak chcete zistiť informáciu, dajte si na hovor limit 1 minúty.
 16. Požadujte v obchodoch zľavu. Zjednávajte. Nie sme síce na blízkom východe, ale garantujem Vám, že keď sa skúsite v obchode opýtať na zľavu "špeciálne pre Vás", veľmi často dostanete aspoň 5 alebo 10 percent.
 17. Vyhnite sa akémukoľvek hazardu. Športka, lotto, stávky na šport - nič z toho z dlhodobého hľadiska nefunguje. Mimochodom, viete aká je pravdepodobnosť výhry v lotérií?
 18. Vytiahnite všetky spotrebiče zo zásuvky, keď ich nepoužívate. Ak ste ako ja, možno máte nabíjačku na mobil stabilne zapojenú v zásuvke, a keď potrebujete, jednoducho pripojíte konektor do mobilu. Lenže aj keď nie je na druhej strane kábla nič zapojené (prípadne je spotrebič vypnutý), stále to môže “žrať” až 90 % energie!
 19. Nakupujte online. Asi každý jeden tovar je na internete lacnejší. Či už kupujete knihy, DVDčka alebo elektroniku, využite internetové obchody.
 20. Vyberte si peniaze z bankomatu na týždeň dopredu a kartu nechajte doma. Sila reklamy je často príliš silná a núti nás nakupovať veci, ktoré vlastne ani nechceme. Skúste si teda urobiť rozpočet na týždeň dopredu a každý deň so sebou berte len takú hotovosť, akú naozaj potrebujete. Karty nechajte doma. Ak Vás aj nejaký produkt impulzívne zaujme, nebudete si ho môcť kúpiť, pretože jednoducho naň nebudete mať cash.
 21. Uvedomte si, že čas sú peniaze. Vlastne nie, čas je niečo oveľa viac... 
Ako využiť každý deň v New York ghette naplno [VIDEO]
Krátky film o tom, ako využiť svoj život, každý deň, každý jeden moment, naplno. Často sa hovorí, že čas sú peniaze. Nie je to pravda. Čas je oveľa viac ako peniaze. Čas si nemôžete odložiť na zajtra. Ak dnes nesprávne stratíte 1 hodinu, bude stratená naveky. Aspoň v tejto veci