3 zaručené spôsoby ako zlyhať

Neexistuje zaručený postup na úspech. Ale dovolím si tvrdiť, že zaručený postup na neúspech existuje 100%-ne.

3 zaručené spôsoby ako zlyhať

Nezáleží na tom, či ide o finančné, zdravotné alebo spoločenské ciele - absolútna väčšina z nás nevie ako na to. Nevieme ako zarobiť viac peňazí, nájsť si životného partnera, prestať fajčiť, schudnúť... Prečo? Pretože nás to nikto nikdy nenaučil.

V kníhkupectve nájdeme knihy Ako byť úspešný, Ako sa stať milionárom, Zorganizujte si svoj život a podobne... Vždy ma zaujímalo, prečo ich 97 % spoločnosti nečíta. Držali ste niekedy v rukách takúto knihu? Ak nie, je to prvý dôvod neúspechu.

Nehovorím, že každý kto číta podobnú literatúra je aj v skutočnosti úspešný, rozhodne sa tam však dajú nájsť viaceré veci, ktoré človeku v živote môžu pomôcť.

3. Nečítať knihy

Keď človek niečo chce vedieť, musí sa to naučiť. Už som hovoril, že nemám veľmi rád štatistiky, ale táto je zaujímavá:

TOP 10 % spoločnosti, elita, číta minimálne jednu knihu za mesiac.

Dolných 10 % prečíta menej ako dve knihy za celý život. Vidíte v tom nejakú súvislosť?

Pre mňa bolo jedno z najlepších zistení, že úspech je technika. Veľmi zjednodušene povedané, stačí vedieť ako na to. A to sa dozviete v knihách, na blogoch, v diskusii s podobne zameranými ľuďmi, na kurzoch atď.

2. Nemať vyjasnené ciele

Čo presne teraz chcete? Vedeli by ste pár slovami napísať vaše tri najhlavnejšie ciele? Známy výrok hovorí: "Terč, ktorý nevidíte, nemôžete trafiť." Je zarážajúce, že absolútna väčšina 20 až 30 ročných ľudí vôbec nevie čo chce. Títo ľudia čakajú, že sa zrazu niečo stane.

Myslia si, že im niekto alebo niečo zvonku povie, čo sa od nich čaká. Možno medzi nich patríte... Ak áno, položte si prosím túto otázku: "Ako môžem niečo dosiahnuť, keď neviem čo to je?"

Odpovedať si na túto jednoduchú otázku je však iba prvý krok.

Chcieť niečo, respektíve mať určitý sen nie je to isté, ako mať jasný cieľ. Pri určovaní a zapisovaní vašich cieľov buďte tak špecifický a konkrétny, ako je to len možné. Použite konkrétne čísla a dátumy - merateľné hodnoty.

Nestačí si povedať: "Chcem schudnúť." Stačilo by vám, keby sa vaša váha znížila o 0,1 kg za 1 rok? Nie? Potom by ste sa mali vyjadrovať presnejšie, napríklad: "Chcem schudnúť 5 kíl za dva mesiace od 1. januára 2008 do 1. mara 2008."

Takto stanovený cieľ, rapídne zvýši vaše šance na úspech. Viete totiž presne, čo chcete. Poznáte začiatok a koniec vašej cesty. Máte jasné kritéria úspechu. Som presvedčený, že dobre stanovený cieľ je minimálne polovica úspechu.

Legenda o Harvard Business School a dosahovaní cieľov
Obrovská časť literatúry úspechu je založená na nutnosti mať svoje ciele zapísané a vystavené na viditeľnom mieste. Hovorí o tom každý jeden motivačný rečník: “Stanovte si ciel, napíšte ho na papier, tvrdo pracujte a dosiahnete úspech.” Je to však naozaj pravda?

1. Odložiť to na zajtra

Číslo 1 v mojom zozname je nám všetkým dôverne známe. Od zajtra začínam! Koľko krát ste si už povedali túto vetu? A koľko krát ste ju už porušili? Našťastie existuje spôsob, ako sa proti prokrastinácii brániť.

Jediný spôsob je akceptovať naše najdôležitejšie úlohy na ceste za vytúženým cieľom ako denné rutiny. Dokážeme si každý deň vyčistiť zuby, osprchovať sa, ísť do práce alebo do školy a veľa iných vecí. Do tohto zoznamu si teda musíme pridať položku "Pracovať na našich cieľoch" a musí sa z toho stať rovnaký návyk ako je napríklad čistenie zubov.

Znovu nám pomôže, ak budeme konkrétni. Je lepší si povedať: "Každý deň zavolám 20 potenciálnym zákazníkom." ako len obyčajné: "Skúsim niečo urobiť."

Teória hovorí, že človek potrebuje na vytvorenie návyku približne 21 dní. Ak určitú akciu zopakujeme 21 dní po sebe, stane sa to pre nás samozrejmé. Preto sú začiatky vždy také ťažké a neskôr to už skoro ide samé od seba. Dobrá správa je, že vlastne stačí vydržať iba 21 dní.

5 hlúpych chýb, ktoré robí každý prokrastinátor
Myslím, že to poznáme všetci. Ráno sa pozriete do svojho zoznamu úloh a tam vidíte pekne rozpísané úlohy na dnešný deň. Oči vám zastanú hneď na tej prvej a poviete si... “Hmm, to sa mi fakt nechce robiť.” A vlastne ani nič iné z môjho zoznamu. Idem radšej robiť niečo

Avšak ešte lepšia stratégia je prestať myslieť čiernobielo. Prestaňte myslieť spôsobom všetko alebo nič. Ak začnete napríklad držať diétu, 5 dní budete jesť samé zdravé veci a 6 deň si dáte fastfood, nepovedzte si prosím "Už je to všetko aj tak jedno". Pretože nie je. Siedmy deň môžete znovu budovať svoj nový návyk, znovu žiť zdravo. Netreba aby všetko bolo vždy na 100 %. Aj jeden zdravý deň do týždňa je viac ako nula.

Domáca úloha

  1. Vyberte si jednu odbornú knihu, ktorú prečítate do konca mesiaca. Urobte si z nej poznámky a aplikujte jeden tip z tej knihy do vášho života.
  2. Prečítajte si tento článok o stanovovaní cieľov.
  3. Vyberte si jednu vec, ktorú odkladáte už aspoň tri mesiace. Urobte ju dnes.

Želám veľa šťastia!