Ak nevieš kam plávaš, nie je ti žiadny vietor dosť dobrý

Ak nevieš kam plávaš, nie je ti žiadny vietor dosť dobrý

Voda v mori je ľadovo studená. Necelých 34 kilometrov od pobrežia, na ostrove Catalina, do vody práve vkročila jedna žena a chystá sa plávať smerom k pobrežiu. Je rozhodnutá preplávať tento kanál ako prvá žena na svete.

Volala sa Florence Chadwick.

Plávanie bolo jej životom a mala skúsenosti s diaľkovým plávaním v studenej vode. Už predtým sa jej podarilo zdolať Lamančský prieliv, v oboch smeroch.

Hmla bola v ten deň tak hustá, že Florence len s ťažkosťami rozoznávala sprievodné lode, na ktorých boli aj jej tréner a jej mama. Žraloky sliedili okolo nej, niekoľkokrát bolo potrebné, aby ich od osamelej plavkyne odohnali streľbou.

Plávala celé hodiny, zatiaľ čo ju na televíznych obrazovkách sledovali tisícky priaznivcov. Pri týchto diaľkových plaveckých výkonoch Florence nikdy netrápila únava – hlavným problémom bola ľadová voda.

O necelých 16 hodín neskôr, celá premrznutá požiadala, aby ju vytiahli z vody von. Nemohla ďalej. Jej mama a tréner ju povzbudzovali, aby plávala ďalej. Presviedčali ju, aby sa nevzdávala, že pobrežie je už veľmi blízko.

Lenže keď Florence pozrela pred seba, nevidela nič, len hustú hmlu. Trvala na tom, aby jej pomohli na palubu.

Chýbalo tak málo

O niekoľko hodín neskôr, keď sa trochu zahriala, zistila zdrvujúcu pravdu o svojom neúspechu. Z vody sa nechala vytiahnuť len pol míle (asi 800 m) pred kalifornským pobrežím.

Keď sa jej neskôr reportér opýtal „Slečna Chadwicková, čo vám zabránilo v tom, aby ste doplávali tu polovicu míle?“, Florence mu odpovedala:

"Pozrite, neobhajujem sa, ale keby som bola videla pevninu, viem, že by som to zvládla. Ale keď ste vo vode a cieľ nikde..."

Hmla jej zabránila vidieť jej cieľ a dalo jej to pocit, akoby to niekam neviedlo.

Legenda o Harvard Business School a dosahovaní cieľov
Obrovská časť literatúry úspechu je založená na nutnosti mať svoje ciele zapísané a vystavené na viditeľnom mieste. Hovorí o tom každý jeden motivačný rečník: “Stanovte si ciel, napíšte ho na papier, tvrdo pracujte a dosiahnete úspech.” Je to však naozaj pravda?

O dva mesiace neskôr...

O dva mesiace neskôr vstúpila Florence do ľadovej vody na tom istom mieste znova. Hmla bola rovnako hustá, ale tentokrát uspela. Doplávala už po necelých 14 hodinách. Prekonala rekord starý 27 rokov o viac ako 2 hodiny a stala sa prvou ženou, ktorá preplávala z ostrova Catalina do Kalifornie.

Príbeh neúspechu, ktorý paradoxne povzbudzuje k úspechu.

Rozfúkali ste dnes ráno poriadne hmlu a viete kam plávate?


Autor: Anna Niemašíková

Certifikovaná soft-skills trénerka. Ožíva pri témach prezentačné zručnosti, motivácia a komunikácia so zákazníkom. Necertifikovaná mama, zaspáva pri rozprávkach. Má rada šoférovanie, výlety a bežky. Verí, že sebapoznanie mení pohľad na svet, aj svet samotný. Srší energiou a chce vynájsť elixír večnej radosti a vytrvalosti.