Aké aplikácie nemám na svojom telefóne

Áno, čítate správne. V tomto článku Vám nechcem radiť, čo si na svoj mobil nainštalovať, ale práve naopak, čo si vymazať.
autor: Andrej Mikula

Áno, čítate správne. V tomto článku Vám nechcem radiť, čo si na svoj mobil nainštalovať, ale práve naopak, čo si vymazať. Ak chce mať človek viac času, musí v prvom rade prestať robiť zbytočnosti. Ak chceme začať robiť dôležité veci, musíme najskôr prestať robiť tie nedôležité.

Jasné, že je to absolútne logické, lenže jedna vec je myslieť si o niečom, že je to logické, a druhá, to aj reálne spraviť.

Čo je najväčší zlodej času modernej doby? Jednoznačne mobil a konkrétne Facebook, YouTube, Instagram. Na všetkých týchto troch aplikáciách máte pravdepodobne nastavené notifikácie, ktoré vás vyrušujú x-krát denne. Nový komentár? Píp! Nové video z vášho obľúbeného kanála? Píp! Nové lajky? Píp! Píp! Píp! To, čo s nami tieto aplikácie robia, je katastrofa.

Mohlo by Vás zaujímať:
Závislosť na mobile: Ako sa jej zbaviť a byť slobodný

Dnes už je vedecky overené, že sociálne siete, špeciálne Instagram, robia ľudí smutnejšími a depresívnejšími. O tom, že vďaka sociálnym sieťam sme oveľa menej produktívnejší snáď ani nemusím hovoriť.

Pozrite si video z tohto článku, kde Cal Newport XY, v rámci TEDx prednášky "Quit social media" vysvetluje, čo sa stalo so študentami univerzít, kde pomaly prenikal facebook. Tipnite si, o koľko podľa vás vzrástol počet duševných chorôb a psychických problémov...

Toto všetci tak nejak podvedome vieme. Viem, že YouTube a Facebook sú strata času. Ale aj tak to máme na svojom mobile. Aj tak do toho čumíme “100 krát” denne. Prečo? Netuším, ale to teraz nie je dôležité.

Zoberte pekne do ruky Váš mobil, nájdite si aplikáciu Facebook a vymažte ju. Potom si vyhľadajte YouTube a rovnako ho vymažte. Verte mi, nič hrozné sa nestane. Stále vám budú vedieť písať kamaráti cez Messenger, čiže kontakt so svojimi blízkymi nestratíte. Stále si budete môcť otvoriť svoj prehliadač a vyhľadať nejakú informáciu na Facebooku, ak to budete potrebovať. Rovnako tak, stále Vám bude fungovať v obyčajnom prehliadači YouTube.

Ale viete čo? Používať tie aplikácie nebude úplne príjemne. Bude to chcieť viac kliknutí. Užívateľský zážitok bude trošku horší. A práve preto budete tieto stránky používať menej. A práve preto budete mať viac času na to, čo skutočne chcete robiť.

V neposlednej rade na vás nebude na displeji svietiť modrá ikona Facebooku alebo červená ikona YouTube. Poviem vám, že až keď som si tieto aplikácie zo svojho mobilu vymazal, zistil som, ako neskutočne návykové sú.

Zistil som,že svoj mobil som vyťahoval pri každej príležitosti a tak nejak automaticky klikal palcom na pravý dolný roh. Tam, kde bola ikona Facebooku. Toto isté som robil aj potom, keď som si Facebook odinštaloval. Tak nejak zo zvyku som klikol do pravého dolného rohu - na prázdne miesto. A divil som sa, prečo sa Facebook neotvára. Taký silný to je zvyk.

Až potom som si uvedomil, že som túto sociálnu sieť odinštaloval a že vlastne nemám najmenší dôvod tam ísť. Chcel som iba zo zvyku “čeknúť” čo je nového....

Nadpis tohto článku je "Aké aplikácie nemám na svojom mobile." Nemám tam teda ani Facebook, ani YouTube ani iné sociálne siete. Namiesto nich tam mám Memrise, Tandem a italki na učenie cudzích jazykov. A v podstate ma bavia oveľa viac :)

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram