Ako prekonať perfekcionizmus

Ako prekonať perfekcionizmus

Perfekcionizmus: snaha tvoriť dokonalé veci. Na prvý pohľad dobrá ľudská vlastnosť, avšak v skutočnosti niečo, čo vie z vášho života urobiť peklo.

Ak trpíte perfekcionizmom, nie je pre vás nikdy nič dosť dobré. Respektíve, ostatní ľudia a ich práca je v pohode. Len tá vaša je vždy nanič.

Ten otrasný pocit, kedy každý váš kreatívny počin hodíte rovno do koša, prípadne zo strachu z výsledku radšej ani nezačnete. Pocit, že aj keď niečo „dokončíte“, ešte zďaleka to nie je úplne hotové a ešte treba vylepšiť to, to a to…

Zdravý perfekcionizmus?

Keď sa o tejto téme rozprávam na svojich školeniach, mnohí ľudia často nesúhlasia. Hovoria, že perfekcionizmus je zdravý a je dobré snažiť sa robiť veci kvalitne a neflákať to. Áno, to je absolútna pravda. Robiť veci kvalitne je dôležité a správne. Lenže to nemá nič spoločné s perfekcionizmom.

Zdravý človek svoju prácu skončí, keď je projekt hotový.
Človek trpiaci perfekcionizmom ju nedokončí nikdy.

Ako sa zbaviť perfekcionizmu

Všetko má svoje plusy a mínusy.
Jasné, že je dobré snažiť sa dosiahnuť ideál. Ale treba poznať zdravú mieru. Na čom spoznáte, že už je to za hranicou „normálu“? Čo je ešte zdravé snaženie sa o kvalitu a čo už neurotický perfekcionizmus? Pomôže nám jednoduchá definícia. Kedy je nejaké chovanie škodlivé? Vtedy, keď vám príliš negatívne zasahuje do života.

 Zdravý perfekcionizmusNeurotický perfekcionizmus
CieleCítite sa pozitívne a ste motivovaný pracovať na svojich cieľoch. Pociťujete radosť, keď na svojich cieľoch pracujete.Vaše ciele vás stresujú. Cítite strach. Bojíte sa, že neuspejete alebo že nebudete “dosť dobrý”.
AkciaRobíte pekne jednu vec za druhou a postupne ich vylepšujete.Neustále prokrastinujete, čakáte na dokonalý moment, dokonalú ponuku, dokonalú príležitosť, aby ste sa do niečoho pustili.
SpokojnosťOslavujete každé malé víťazstvo, odmeníte sa a priznávate si zásluhy za svoju prácu.Nikdy nie ste so sebou alebo svojou prácou spokojný. Nič, čo ste vytvorili, nie je dosť dobré.
Vízia vs. DetailyUvedomujete si vašu víziu, dôvod, prečo vlastne pracujete a čo sa snažíte dosiahnuť. Príliš malými detailmi sa príliš nezaoberáte.Až obsesívne sa venujte každému mikro detailu, často na úkor iných, dôležitejších vecí.
Práca vs. Osobný životUdržujete zdravú rovnováhu medzi prácou, vzťahmi, vašim zdravím a ostatnými časťami vášho života
Neustále odkladáte starostlivosť o zdravie, rodinu, vzťahy a oddych. Čas venujete iba práci.
ZlyhanieKeď sa vám stane nejaký “fail”, snažíte sa z neho poučiť. Rozumiete tomu, že bez zlyhania nikdy úspech prísť nemôže.
Neznášate zlyhanie. Ubíja vás to a stresujete nad každou chybou.
Chyby z minulostiSnažíte sa z vašich chýb poučiťMrzí vás, čo ste spravili alebo nespravili a chceli by ste najradšej vrátiť čas, aby ste to tento krát mohli urobiť “dokonale”.

Ako sa zbaviť perfekcionizmu (alebo ho aspoň obmedziť)

1. Uvedomte si, že máte problém.
Ak ste perfekcionista, priznajte si to. A nemyslím len tak to vysloviť pri pive a zasmiať sa nad tým s kamarátmi. Priznajte si úprimne všetky negatívne dôsledky, ktoré pre vás perfekcionizmus má. A skutočne sa rozhodnite s tým niečo spraviť.

2. Začnite uvažovať triezvo.
Chyby k životu jednoducho patria. Úspešní ľudia sa nerodia zo dňa na deň. Jedna z mojich obľúbených kníh o online marketingu má názov “836 steps to overnight success” (836 krokov k úspechu zo dňa na deň). Pointa? Nič sa neudeje zo dňa na deň. Všetko je to proces, ktorý kľudne môže trvať niekoľko rokov.

Úspech nikdy nepríde cez noc. Firmu Rovio je autorom jednej z najpopulárnejších mobilných hier na svete – Angry Birds. Stiahli si ju stovky miliónov ľudí, ktorí v nej utratili desiatky miliónov dolárov. Niekto si povie, “Týpci mali proste šťastie.” Nie, nemali. Hra Angry Birds bola 52. pokus firmy Rovio. Päťdesiat dva!!! To znamená, že 51 pokusov predtým zlyhalo a až 52. raz to vyšlo. Koľko ľudí sa o niečo pokúsi 52 krát? Väčšina študentov sa vzdáva po prvých neúspešných prijímačkách na vysokú školu. Väčšina podnikateľov si po krachu svoju druhú firmu už nikdy nezaloží. A určite nie ani tretiu, štvrtú… pädesiatu druhú.

Chybami sa človek naozaj učí. Jeden z mojich obľúbených výrokov znie: „Toľko som sa toho naučil zo svojich chýb. Rozmýšľam, že asi urobím ešte nejaké nové…“ :)

3. Opakujte si tieto dve myšlienky:
DONE IS BETTER THAN PERFECT. Dokončené je lepšie ako dokonalé.
GOOD ENOUGH IS GOOD ENOUGH. Dosť dobré je dosť dobré.

4. Pracujte najlepšie ako viete, ale nie lepšie.
Je dôležité, aby ste zo seba vydali maximum. Ale čo je maximum? Takmer vždy je možné si dať ďalšiu kávu a pracovať dlhšie, intenzívnejšie, lepšie. Ale prečo? Aby ste si zničili zdravie a nervy? Zažili ste niekedy burn-out syndróm? Verte mi, nie je to nič príjemné.

5. Definujte, kedy máte hotovo. A dodržujte to :)
Kedy máte hotovo? Keď už na vašom projekte nebudete mať čo vylepšiť? Ani náhodou. Vždy je čo vylepšovať. Zoberte si akýkoľvek produkt a vždy vám napadne x vecí, ktoré by sa dali zmeniť k lepšiemu.

Na čom teda spoznáte, že je vaša prezentácia, Excel tabuľka, program, zápis z meetingu… dokončený? Musíte si to stanoviť vy. Definujte si tieto hranice dopredu, jasne a merateľne. Napríklad, keď som začal písať tento článok, povedal som si, že musí mať aspoň 750 slov. Teraz už má vyše 900, takže asi budem pomaly končiť :) Je dokonalý? Určite nie. Je „good enough“? Verím, že áno.

Mohlo by vás zaujímať: 3 najistejšie spôsoby ako zlyhať

 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Kliknite sem
Andrej Mikula

Volám sa Andrej Mikula a som zakladateľ TimeManagement.sk. Prostredníctvom kurzov a individuálnych konzultácií pomáham ľuďom a organizáciám zvýšovať efektivitu. Viac info nájdete tu.