5 spôsobov ako sa sústrediť vďaka white noise

5 spôsobov ako sa sústrediť vďaka white noise

Najnovšie výskumy popredných psychológov ukazujú, že ak nám hrá tá správna "hudba", dokážeme sa sústrediť až 4x dlhšie a intenzívnejšie. Existujú špecifické zvuky, tzv. white noise, ktoré dokážu náš mozog naladiť na tú správnu vlnu a zlepšiť naše sústredenie.

White noise samozrejme nie je jediný spôsob, ako zlepšiť sústredenie. Výborná je aj tzv. Pomodoro metóda, kedy si rozdeľujeme prácu na určité časové cykly - väčšinou 25 minút práca + 5 minút pauza.

White noise zvuky na lepšie sústredenie

  • 1) Máte radi búrku? Zvuk dažďa, respektíve búrky ma veľmi ukľudňuje a pomáha mi sústrediť sa. A pravdepodobne nebudem sám, pretože podobných simulátorov búrky nájdete na internete stovky. RainyMood.com som si obľúbil najviac, ale nebojte sa vyskúšať napríklad aj SimplyRain.com. Na tejto stránke si navyše môžete nastaviť, aký silný dážď si želáte a ako často sa má ozývať hrmenie
  • 2) Šum kaviarne. Ak sedím sám v kancelárii, "zvuk" absolútneho ticha ma vlastne ruší. Počujem totiž každé zatrúbenie auta na ulici, každú diskusiu na chodbe. Ale v kaviarni všetko splynie do príjemného šumu, ktorý rušivé zvuky vyblokuje. Lenže komu sa chce platiť každú pol hodinu za nové espresso? Nikomu. A presne z tohto dôvodu nejaký génius vytvoril Coffitivity.com, kde si môžete pustiť hodinovú slučku kaviarenských zvukov. Je to veľmi realistické. Počujete nevýraznú konverzáciu ľudí, hluk kávovaru, štrnganie lyžičiek... Treba vyskúšať 😄
  • 3) Hudba bez spevu. Ak chcete pri práci počúvať hudbu, určite viete, že by tam nemal byť žiadny spev. Text piesne automaticky púta pozornosť. Nedá sa tomu ubrániť. Kde ale nájsť hudbu, ktorá je dostupná zdarma a podporí vašu produktivitu? Focus@will je web vytvorený presne za týmto účelom. Vybrať si môžete medzi viacerými žánrami: elektronika, klasika, ambient, chill-out, akustika atď.
  • 4) Upokojujúca cesta vlakom. Soundrown.com ide zo všetkých týchto služieb najďalej. Nielenže obsahuje kvalitné nahrávky kaviarne, dažďa, morských vĺn, krbu, spev vtákov, zvuky noci, monotónnu a ukľudňujúcu jazdu vlakom, fontánu a detské ihrisko, ale navyše môžete tieto zvuky navzájom kombinovať.
  • 5) Bonus tip: Žiadny internet a sloboda od vyrušení. Táto aplikácia je trochu iná ako ostatné. Predošlé štyri aplikácie využívajú na zvýšenie vašej produktivity hudbu a zaujímavé relaxačné zvuky. Táto využíva slobodu. Ako? Hneď ako Freedom zapnete, spýta sa vás jednoduchú otázku. “Koľko hodín slobody si prajete?” Vy zadáte napríklad 2 hodiny. A na dve hodiny ste kompletne bez internetu. Žiadny email, Google, Skype, SME.sk, TimeManagement.sk, nič. Absolútne nič. Sloboda :-)