5 spôsobov ako sa sústrediť. Na povel.

5 spôsobov ako sa sústrediť. Na povel.

Najnovšie výskumy popredných psychológov ukazujú, že ak nám v sluchátkach hrá tá správna "hudba", dokážeme sa sústrediť až 4x dlhšie a intenzívnejšie.

Prečo som dal slovo hudba do úvodzoviek? Pretože nie je to hudba v pravom zmysle slova, ale skôr špecifické zvuky, ktoré dokážu váš mozog naladiť na tú správnu vlnu a zlepšiť vaše sústredenie.

1) Máte radi búrku?

Zvuk dažďa, respektíve búrky ma veľmi ukľudňuje a pomáha mi sústrediť sa. A pravdepodobne nebudem sám, pretože podobných simulátorov búrky nájdete na internete stovky.

RainyMood.com som si obľúbil najviac, ale nebojte sa vyskúšať napríklad aj SimplyRain.com. Na tejto stránke si navyše môžete nastaviť, aký silný dážď si želáte a ako často sa má ozývať hrmenie :)

2) "Jedno karamelové latte a neperlivú minerálku."

Ak sedím sám v kancelárii, "zvuk" absolútneho ticha ma vlastne ruší. Počujem totiž každé zatrúbenie auta na ulici, každú diskusiu na chodbe. Ale v kaviarni všetko splynie do príjemného šumu, ktorý rušivé zvuky vyblokuje. Lenže komu sa chce platiť každú pol hodinu za nové espresso? Nikomu.

A presne z tohto dôvodu nejaký génius vytvoril Coffitivity.com, kde si môžete pustiť hodinovú slučku kaviarenských zvukov. Je to veľmi realistické. Počujete nevýraznú konverzáciu ľudí, hluk kávovaru, štrnganie lyžičiek... Treba vyskúšať :)

3) Zákaz spievať

Ak chcete pri práci počúvať hudbu, určite viete, že by tam nemal byť žiadny spev. Text piesne automaticky púta pozornosť. Nedá sa tomu ubrániť. Kde ale nájsť hudbu, ktorá je dostupná zdarma a podporí vašu produktivitu?

Focus@will je web vytvorený presne za týmto účelom. Vybrať si môžete medzi viacerými žánrami: elektronika, klasika, ambient, chill-out, akustika atď.

4) Cesta vlakom

Soundrown.com ide zo všetkých týchto služieb najďalej. Nielenže obsahuje kvalitné nahrávky kaviarne, dažďa, morských vĺn, krbu, spev vtákov, zvuky noci, monotónnu a ukľudňujúcu jazdu vlakom, fontánu a detské ihrisko, ale navyše môžete tieto zvuky navzájom kombinovať.

Takže tento článok napríklad píšem za zvukov kaviarenského šumu zatiaľčo vonku zúri búrka. Skúšal som sa ešte usadiť do jedálenského vozňa vo vlaku, ale to už bolo príliš :)

5) Sloboda

Táto aplikácia je trochu iná ako ostatné. Predošlé štyri aplikácie využívajú na zvýšenie vašej produktivity hudbu a zaujímavé relaxačné zvuky. Táto využíva slobodu. Ako?

Hneď ako Freedom zapnete, spýta sa vás jednoduchú otázku. “Koľko hodín slobody si prajete?” Vy zadáte napríklad 2 hodiny. A na dve hodiny ste kompletne bez internetu. Žiadny email, Google, Skype, SME.sk, TimeManagement.sk, nič. Absolútne nič. Sloboda :-)

Tak ako, ktoré zvuky na zlepšenie vášho sústredenia vyskúšate? :)

Foto: Flickr (Michael Dales, Erik Kolstad, PaulSh, Neo_II)