Som Jakub Ptačin a takto pracujem [Rozhovor]

Jakub Ptačin
Jakub Ptačin (2013)
👆
Tento rozhovor vznikol pred viac ako 9 rokmi. Je neskutočne zaujímavé vidieť, kam až to Jakub od tej doby dotiahol. O jeho súčasnej práci sa môžete dočítať na Jakubovej webstránke.

S kamarátmi založil občianske združenie Backspace, ktoré má za sebou kopu úspešných projektov: neformálne študentské konferencie Unicamp, priestory pre neziskovky QuickKancle, cykloiniciatívu KOLOKOLO, a dizajn prechádzok DesignWalks.

Projekt To sa nedá redizajnoval webové portály štátnej správy. Nápaditosť aplikácie Foretaster ho v roku 2012 doviedla až do Silicon Valley. Aktuálne rozbieha svoju značku Poctivo, ktorá sa venuje propagácii poctivých tradičných výrobkov.

Navyše popri tom študoval vysokú školu a pracoval ako dizajnér pre spoločnosť Sygic.

Zaujímalo ma, ako to dokázal a preto sa veľmi teším, že Jakub súhlasil s krátkym rozhovorom.

Ahoj Jakub! To je neuveriteľné, koľko toho robíš a čo všetko stíhaš. Ty snáď musíš makať 24 hodín denne, či? Prezraď, kedy zvyčajne vstávaš a koľko hodín má tvoj pracovný deň?
Snažím sa vstávať každý deň o 6:45. Môj pracovný deň trvá do cca 22:00, ale neviem, či je správne ho nazvať "pracovným", keďže moje hobby je aj mojou prácou. Je to skôr tak, že "môj deň trvá od 7:00 do 22:00". Väčšinu vecí spravím do 10 ráno, potom idem povedzme plávať, poobede mám stretnutia a ďalší závan produktivity príde cca po 19:00.

8 tipov ako sa ráno zobudiť
Už len 5 minút…

Dobre, ale ako je potom možné, že máš za sebou toľko úspešných projektov? Ako si to stihol popri škole, práci a osobnom živote?
Je relatívne, či sú tie projekty úspešné. Na žiadnom z nich nepracujem sám a je to najmä zásluha všetkých tých ľudí, s ktorými spolupracujem a patrí im obrovské uznanie za to, že to so mnou vydržia. Človek sám nespraví nič.

Aký hardware používaš?
13" MacBook Air, iPhone 5, Apple Cinema Display, tablet Wacom Intuos A4 wide, ceruzu, pero a zápisník od Best Made.

Je zaujímavé, že si spomenul externý displej... Ako často a prečo vlastne ho pripájaš k notebooku, ktorý už kvalitnú obrazovku má?
Keď pracujem na nejakom komplexnejšom dizajne, tak ho robím na ňom. Inak väčšinu vecí vybavujem a klikám priamo na malom MacBooku, lebo veľa času behám hore dole.

A aký používaš software?
Adobe CS5, Evernote, Office.

Je nejaká aplikácia bez ktorej by si nevedel žiť? Ak áno, aká a prečo?
Dokázal by som žiť bez akejkoľvek aplikácie, ale keďže denne strávim v Photoshope a Illustratore asi tak 8 hodín, tak sú to asi tieto dve. Okrem toho mám na svojom mobile rád appku Clear a samozrejme Sygic navigáciu :) A ten spomínaný Evernote.

Najlepšie time management aplikácie [2024]
Či už ide o kalendár, to do list, project management alebo tímovú komunikáciu, nájdete tu tie najlepšie time management aplikácie pre rok 2024.

Adobe a Office sú asi jasné. Sú to tvoje základné pracovné nástroje. Evernote je však perfektná aplikácia na ukladanie poznámok. Čo všetko si tam ukladáš, v čom ti pomáha?
Mám ho rozdelený na viacero notebookov - zaujímavé citáty, inšpirácia z oblastí dizajnu, bežné poznámky a veci, ktoré si mám ešte pozrieť a v danej chvíli na to nemám čas. Aktuálne si už cez túto appku aj skenujem a fotím veci, ktoré si chcem uchovať.

V čom si plánuješ svoje úlohy, projekty a deadlines? Si skôr zástanca nových technológii alebo klasických papierových diárov?
Všetko si hádžem do Google Calendar a projekty na ktorých pracujeme viacerí zväčša riešime cez Google Docs. Úlohy v appke Clear na mojom mobile. Papierový diár nepoužívam, používam iba bežný poznámkový blok a tam vždy začínam s nápadmi.

Jakub Ptačin - Kancelária
Jakub Ptačin - Kancelária (2009)

Ako vyzerá tvoj pracovný stôl? Kam ideš a čo robíš, ako sa namotivuješ, keď nejaký projekt fakt potrebuješ dokončiť?
Motivujú ma často ľudia s ktorými na tých projektoch pracujem. Snažím sa spolupracovať s ľuďmi, ktorí mi dávajú energiu.

To je zaujímavé... Znamená to, že sa aj ako freelancer stretávaš s podobne zameranými ľuďmi a pracujete na projektoch spolu? Ako si rozdeľujete prácu v takomto tíme?
Ľudia sa asi podvedome chcú stretávať s podobne zmýšľajúcimi ako sú oni. Ja sa snažím stretávať a pracovať s ľuďmi, ktorí sú lepší a šikovnejší ako ja a práve tam mi to funguje najlepšie. Taktiež sa snažím stretávať s ľuďmi, ktorí robia niečo úplne iné ako ja. Pri práci v akomkoľvek teame delíme veci tak, aby mal každý svoju jasnú zodpovednosť za konkrétne veci, tak aby bol na vrchu ten jeden človek, ktorý povie áno alebo nie. Neverím moc na nejaké teamové rozhodovanie.

Máš nejaký svoj najobľúbenejší time management tip?
Asi taký nemám. Možno jeden malý. Píšem si zoznamy toho, čo plánujem spraviť a to aj v štýle "Do 5 rokov spravím..." Pomáha mi to sústrediť sa na moje ciele. Okrem toho to proste podľa mňa funguje takto: "Ráno vstaň a snaž sa ten deň využiť tak, aby si to neľutoval!"

Keby to bolo možné, akú radu by si povedal o 5 rokov mladšej verzii samého seba?
Uč sa lepšie jazyky, choď do zahraničia, cestuj vždy, keď sa ti dá, buď skromný a keď niečo chceš, tak si to vypýtaj.