8 tipov ako sa ráno zobudiť

Už len 5 minút...

8 tipov ako sa ráno zobudiť

Píp-píp-píp! Je 7:00 ráno a vy už piaty krát klikáte na mobile tlačítko snooze. "Už len päť 5 minút. Ešte chvíľku a potom vstanem." 7:20 sa zrazu strhnete z nádherného spánku, bežíte do kúpeľne, vyčistíte si zuby, rýchlo sa oblečiete a utekáte do práce.

Do kancelárie možno stihnete prísť aj na čas, ale vaše oči sú zalepené a hlava vám začne fungovať až niekedy s blížiacim sa obedom.

Celé dopoludnie stratené...

Je Vám tento scenár povedomý? Ste ranné vtáča alebo nočná sova? Čím to je, že niektorí ľudia považujú ráno za najkrajšiu časť dňa a niektorí za dobu, ktorú treba pretrpieť?

Určite medzi ľuďmi existujú určité fyziologické rozdiely. Každý sme iní a niektorí od prírody pracujú lepšie ráno a iní v noci.

Avšak bez ohľadu na to, do akej kategórie sa zaraďujete, existujú určité pravidlá, vďaka ktorým môžu vaše rána vyzerať diametrálne inak - budú niekoľkonásobne produktívnejšie.

1) Nastavte si príjemné zvonenie budíka.

Dnes už väčšina z nás používa na zobudenie mobilné telefóny. Časy železných budíkov sú našťastie nenávratne preč. Napriek tomu mnoho ľudí z nejakého dôvodu stále ako svoju rannú melódiu používa extrémne nepríjemné pípanie.

Ak si užívate spánok a zrazu vám pri uchu z ničoho nič zahučí "píp-píp-píp-píp!!!", nedivte sa, že každé ráno zažívate šok.

Namiesto tohto škriekanie si radšej v budíku nastavte vašu obľúbenú pesničku. Ideálne takú, ktorá začína jemne a postupne zvyšuje hlasitosť.

Mimochodom, ako dlho spávate? Viete, koľko spánku potrebujeme?

Koľko hodín spánku potrebuje človek?
Kedy naposledy ste sa fakt dobre vyspali? Kedy naposledy ste sa ráno naozaj cítili skvele? Zdravý spánok je dôležitý, ale len pre málo z nás, je to skutočná priorita.

2) Nenechávajte ležať mobil pri posteli

Položte svoj mobil na druhú stranu spálne. Tým pádom, ak budete chcieť ráno zvonenie telefónu vypnúť, musíte vstať z postele a prejsť pár metrov, čo vám pomôže trošku rozprúdiť krv a prinutí zobudiť sa. Tento návyk tiež pomôže zbaviť sa závislosti na mobile - netreba predsa doň pozerať 24/7.

Závislosť na mobile: Ako sa jej zbaviť a byť slobodný
Každá závislosť, či už na nikotíne, na alkohole alebo závislosť na mobile je nesmierne škodlivá. Dalo by sa diskutovať že fajčenie alebo alkohol je škodlivý vždy, ale mobil nám “v obmedzených dávkach” môže pomáhať. Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Kde je teda tá miera, kedy nám používanie mobilu

3) Mobily umožňujú ku každému budíku nastaviť správu.

Skúste zmeniť "Budík" alebo v angličtine "Alarm" na niečo viac motivujúce a pravidelne túto správu obmieňajte. Ako názov budíku si napíšte napríklad to najpríjemnejšie, čo vás behom dňa čaká, niečo na čo sa môžete tešiť alebo napríklad nejaký motivačný výrok.

4) Ak máte smartphone, odporúčam aplikáciu SleepCycle alebo SleepBot.

Tieto appky sú schopné zobudiť vás v ten správny moment. Ako asi viete, človek počas spánku prechádza rôznymi fázami - od tej najplytkejšej až po hlbokú, kedy sa vám snívajú sny.

Čim plytkejší spánok, tým viac sa v spánku prehadzujeme. Mobilná aplikácia Sleep Cycle (iPhone) alebo Sleep Bot (Android) je vďaka vstavanému akcelorometru vo vašom telefóne schopná toto prehadzovanie v posteli odmerať a zobudiť vás v tej pravej chvíli.

Najlepšie time management aplikácie [2024]
Či už ide o kalendár, to do list, project management alebo tímovú komunikáciu, nájdete tu tie najlepšie time management aplikácie pre rok 2024.

Nezobudí vás síce presne o 7:00, možno začne zvoniť už 6:50, ale vy nebudete mať žiadnu potrebu dospávať, klikať na snooze, pretože sa jednoducho zobudíte plný energie

5) Hneď ráno vypite aspoň jeden pohár vody.

Celú noc človek spí a osem hodín neprijíma žiadne tekutiny. Preto je vaše telo ráno dehydrované. Obrovská chyba, ktorú robí absolútna väčšina ľudí je, že hneď po zobudení si urobí šálku kávy. Lenže tá vás ešte viac dehydruje a ešte viac oberá o energiu.

Dehydratácia spôsobuje malátnosť, bolesti hlavy, ospalosť a únavu. Uvedomte si, že ak sa vám ráno nechce pracovať, nemusí to byť tým, že máte malú motiváciu. Nemusíte skúšať novú to do list aplikáciu alebo kupovať si nový drahý diár.

Energy Management - TimeManagement.sk
Management osobnej energie, známy aj ako energy management, predstavuje kľúčovú súčasť osobnej produktivity a time manažmentu. Tento prístup sa zameriava na optimalizáciu vašej fyzickej, emocionálnej a mentálnej energie s cieľom maximalizovať efektivitu a dosahovať lepšie výsledky v každodennom živote. Zahrňuje techniky ako sú riadenie stresu, správne stravovacie návyky, dostatočný odpočinok a cvičenie, ktoré pomáhajú udržiavať vysokú úroveň energie počas celého dňa.

Riešenie je oveľa banálnejšie. Každé ráno vypite aspoň jeden, ideálne dva poháre vody, ktoré vás nakopnú a umožnia vám pracovať.

6) Uľahčite si vstávanie.

Tento jednoduchý malý krok dokáže veľké veci. Pripravte si ešte večer pred spaním dva-tri kroky, ktoré vám uľahčia vychystať sa do práce.

Napríklad: pripravte si na stoličku oblečenie, nalejte do varnej kanvice vodu, aby ráno stačilo stalčiť jedno tlačítko, položte si na nočný stolík pohár vody, aby ste sa hneď po zobudení mohli napiť atď...

7) Vytvorte si ranný rituál.

Hneď ako vypnete budík, mali by ste presne vedieť, čo budete robiť. Odpoveď by Vám mal dať Váš to do list. Nemyslím tým iba naplánovanú cestu do kúpeľne a rannú kávu, pretože je toho oveľa viac, čo Vám pomôže naozaj sa ráno zobudiť.

Zhlboka sa nadýchnite, prehnite chrbát a vystrite ruky nad hlavu. Možno si urobte pár drepov. Cieľom je rozprúdiť krv vo vašom tele a prinútiť telo prejsť do aktívneho režimu.

Čo najskôr po zobudení odporúčam ísť do kúpeľne a ovlažiť si tvár studenou vodou. Nie vlažnou, ale studenou. Nech sa deje čokoľvek, toto mňa osobne vždy postaví na nohy :)

8) Naraňajkujte sa.

Tento krok nie je žiadna veľká veda. Nechcem riešiť, či sú raňajky nutné alebo nie. Či vám pomôžu schudnúť alebo skôr naopak. Skrátka chcem povedať iba to, že človek potrebuje na fungovanie palivo - energiu. Preto sa najedzte niečoho dobrého a neostávajte iba pri káve a vode.

Ak by ste chceli argumentovať, že ráno raňajky nestíhate, uvedomte si, že to je len výhovorka. Vstaňte radšej o 20 minút skôr a pripravte si niečo jednoduché. Uvidíte, že rozdiel v energii počas dňa bude markantný. Práca vám pôjde lepšie od ruky pretože na ňu budete mať dostatok síl.