Hard-skill spôsob ako zvýšiť produktivitu

Najrýchlejší spôsob, ako zlepšiť svoj time management, je zlepšiť sa v činnosti, ktorú počas svojho pracovného dňa vykonávate najčastejšie.

Hard-skill spôsob ako zvýšiť produktivitu

Ak chcete byť efektívnejší, naučte sa efektívnejšie robiť jednu hlavnú činnosť, ktorú cez deň robíte najčastejšie. Čo konkrétne to znamená?

Ktoré činnosti v práci vykonávate najčastejšie? Môj zoznam vyzerá takto: písanie, čítanie, práca s webom a emailami, delegovanie, obchodná komunikácia, prezentovanie, kreativita atď. Konkrétne aplikácie ktoré používam: Photoshop, Word, Postbox, iTunes, Chrome.

Čo by sa stalo, keby ste tie najdôležitejšie činnosti (úlohy) vedeli vykonávať rýchlejšie a v ideálnom prípade aj kvalitnejšie? Kde všade by ste vo svojej práci zaznamenali zlepšenie a koľko času by Vám to ušetrilo? Čo ak by ste sa naučili novú klávesovú skratku? Čo ak by ste sa naučili nejaký nový trik v Exceli?

Ako využiť Paretovo pravidlo 80/20 v praxi
Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20 je koncept, ktorý mnohí poznajú, ale len málokto ho reálne využíva v praxi. Ak sa to naučíte, zvýšite svoju produktivitu doslova mnohonásobne.

Predstavte si, že by ste sa napríklad naučili na klávesnici písať všetkými desiatimi prstami. Priemerná rýchlosť písania je 36 slov za minútu (zdroj: TypingTest.com). Vďaka správnemu tréningu je možné túto rýchlosť zdvoj- až ztrojnásobne zvýšiť.

Ak dnes neustále pri písani pozeráte na klávesnicu a hľadáte každé druhé písmenko, po absolvovaní kurzu strojopisu by ste mohli ušetriť až celé 4 hodiny týždenne!

Investícia do činnosti, ktorá na prvý pohľad s time managementom nesúvisí, môže často mať na Váš ušetrený čas oveľa väčší dopad, ako nejaká klasická time management technika typu to do list alebo efektívne spravovanie kalendára.

Takže... Ktorá jedna činnosť, keby ste ju ovládali dokonale, by mala najväčší pozitívny dopad na Váš život?

Vyskúšajte nasledujúce cvičenie:

  1. Napíšte na papier zoznam všetkých činností, ktoré počas svojho pracovného týždňa vykonávate.
  2. Identifikujte jednu kľúčovú vec, v ktorej možno máte medzery a keby ste sa na danú činnosť stali expertom, prinieslo by Vám to nielen more voľného času, ale aj ďalšie obrovské výhody (viac kvalitných klientov, rýchlejšie vybavené zakázky, menej reklamácii...)
  3. Začnite sa v danej oblasti vzdelávať. Čítajte blogy s príbuznou tematikou, nakúpte si knihy, sledujte Twitter a Facebook stránky expertov.
  4. Vymedzte si na Váš vzdelávací projekt aspoň 3 mesiace (100 dní). Bohužiaľ, nikto sa nestane odborníkom cez noc. Verím ale, že pokiaľ ste správne identifikovali svoju kľúčovú činnosť v bode 2, táto investícia sa Vám mnohonásobne vráti.

Ktorá činnosť je práve pre Vás tá kľúčová? Písanie všetkými desiatimi? Efektívna prezentácia? Lepšie delegovanie? Podeľte sa v komentároch.