Aké je najlepšie využitie vášho času práve teraz?

Ak sa pár krát za deň naučíte sami seba spýtať túto otázku, môže sa stať malý zázrak.

Aké je najlepšie využitie vášho času práve teraz?

Prokrastinácia, odkladanie vecí ma zajtra, je choroba dnešnej doby. A tak ako pri iných choroby, jej symptómy nie sú na prvý pohľad viditeľné. Možno ste celý deň veľmi vyťažený, makáte od svitu do mrku, ale dokončíte skutočne niečo dôležité?

Ak si na konci týždňa poviete: "Čo som vlastne celý týždeň robil?" a nič zmysluplné vám nenapadá, je čas sa poriadne zamyslieť.

Možno máte uprataný celý byt a knihy pekne zoradené podľa abecedy. Ale... Prinieslo Vám to do života niečo pozitívne okrem dobrého pocitu, že máte poriadok? Skrátka... Zarobili ste viac peňazí alebo ste strávili kvalitný čas s vašou rodinou?

Produktivita vyjadrená v eurách

Myslím si, že spájať time management a produktivitu priamo s peniazmi je veľmi dobrý spôsob rozmýšľania. Veď koniec koncov, o tom celá produktivita je.

V ekonomike sa produktivita definuje ako počet výstupov, ktoré sa nám podarí vyprodukovať za jednotku času, napr. za hodinu.

Takže... Aký je Váš hodinový plat? Odpoveď nemusíte písať do komentára, ale odpovedzte úprimne sami sebe.

Priemerný rok má 250 pracovných dní (bez platených sviatkov)
250 / 12 mesiacov = 20,83 pracovných dní za mesiac
20,83 * 8 = približne 166 pracovný hodín za mesiac

Zoberme si príklad človeka, ktorý zarobí 1200 EUR za mesiac.
Jeho hodinový plat je teda 1200 EUR / 166 hodín = 7,23 EUR

Ale…

Výskumy ukazujú že dokonca aj tí najproduktívnejší ľudia sveta strávia približne iba 1/3 svojho pracovného dňa naozaj produktívne. Prácou, ktorá prináša reálne hodnoty a výsledky.

Ako využiť Paretovo pravidlo 80/20 v praxi
Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20 je koncept, ktorý mnohí poznajú, ale len málokto ho reálne využíva v praxi. Ak sa to naučíte, zvýšite svoju produktivitu doslova mnohonásobne.

Z toho vyplýva, že Váš hodinový plat v skutočnosti nie je 7,23 EUR, ale trojnásobok tohto čísla - viac ako 21 EUR.

Ak si naplno uvedomíte, že každá jedna Vaša produktívna hodina má cenu 21 EUR, začnete si ho vážiť úplne inak. Ak máte chuť a energiu pracovať, pracujte. Vykašlite sa na všetky vyrušenia a najrôznejšie “neodkladné” (tie úvodzovky sú tam schválne) úlohy.

Teraz sa vráťme na začiatok článku. K najlepšej otázke produktivity: "Čo je najlepšie využitie vášho času práve teraz?" Predstavte si, že sa napríklad zajtra ráno chystáte urobiť si poriadok v kancelárie.

8 tipov ako sa ráno zobudiť
Už len 5 minút…

Upratovanie je dôležitá činnosť, ale je to teraz to najlepšie, čo môžete robiť? Zarobí Vám táto činnosť potenciálne 21 EUR?

Záleží na okolnostiach. Ale kedykoľvek si odpoviete "Nie.", vážne sa zamyslite nad tým, či by ste nemali robiť radšej niečo celkom iné.

Ako povedať “Nie.”
V time manažmente sa neustále hovorí o tom, čo treba robiť. Vytvorte si to do list, stanovte si priority, plánujte všetko do kalendára atď. Lenže úspešní ľudia nie sú tí, ktorí robia kopu vecí. Sú to ľudia, ktorí robia správne veci. “Rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými ľuďmi je ten, že

Malý tip na záver: Nastavte si túto otázku ako pripomienku do Vášho mobilu - ako budík. Nech sa vás to váš mobil spýta niekoľkokrát za deň. Možno budete prekvapený rovnako ako ja a budete po pár dňoch chcieť ten otravný telefón vyhodiť von oknom :-)