Prestaňte skúšať. Začnite robiť.

Prestaňte skúšať. Začnite robiť.

Nemám rád slovo skúsiť... Vo svojom slovníku ho má snáď každý, ale čím skôr sa ho zbavíme, tým lepšie. Prečo? Nejde len o to, že slovo skúsiť môže vyznievať alibisticky. Vadí mi, že používam tohto slova sami seba, nevedome, nastavujeme na zlyhanie.

Schválne sa zamyslite sa nad týmito vetami:

  • "Skúsim prestať fajčiť."
  • "Skúsim schudnúť.”
  • "Skúsim zarobiť nejaké peniaze."
  • "Skúsim začať podnikať."

Ako Vám to znie? Nezdá sa Vám, že len samotné vyslovenie tých viet, Vám nedáva veľkú šancu na úspech? Ak áno, je Vaše zdanie správne. Používanie tohto slova samo osebe implikuje zlyhanie a dokonca mám na to dôkaz :)

Urobte si taký malý experiment...

Prečítajte si vety napísane tučným písmom, zavrite a oči a nechajte Vašu myseľ pár sekúnd pracovať. Poďme na to:

1. Predstavte si, že otvárate dvere... (Teraz na moment zavrite oči)
Čo sa deje? Pravdepodobne ste vo svojej hlave videli, ako chytáte kľučku, otvárate dvere a možno cez ne aj prechádzate. Teraz  poďme na tú istú vec trochu inak...

2. Predstavte si, že skúšate otvárať dvere... (Ešte raz prosím zavrite oči)
Čo sa stalo teraz? Neboli teraz náhodou dvere zamknuté? Nechýbala kľučka?

Ak ste na tom podobne ako ja a mnoho iných ľudí s ktorými som sa o tomto experimente rozprával, je veľmi pravdepodobné, že pri prvom experimente ste nemali najmenší problém dvere otvoriť. Pri druhom to už ale tak ľahko nešlo...

Zaujímavé, nie?

Ak slovo skúsiť evokovalo zlyhanie v jednoduchom experimente s obyčajným otvorením dverí, ako by to asi vyzeralo, keby sme chceli dosiahnuť reálne ciele?

7 krokov k dosiahnutiu cieľu
Úspešné dosahovanie cieľov nezáleží od vzdelania, výšky IQ a už vôbec nie na tom, ako (ne)úspešný ste boli v minulosti. V prvom rade je to celé do dobrom plánovaní…

Všetky svoje ciele si vizualizujeme, či chceme alebo nie. Naša myseľ pracuje automaticky a jazyk, akými tieto ciele konštruujeme ich ovplyvňuje viac, ako sme si ochotní pripustiť.

Nechcem sa v tomto článku púšťať do analýzy etymológie slova skúsiť. Asi by to ani nemalo žiadny zmysel.

Chcem Váš však poprosiť o jednu vec...

Skúste sa slova "skúsiť" nadobro zbaviť :)  Vyraďte ho (aspoň na chvíľu) zo svojho slovníka. Garantujem Vám, že tak zmnohonásobíte svoje šance dosiahnuť Váš vysnený cieľ, nech už je akýkoľvek.

Lenže je tu malinký problém...

"Skúsim v novom roku schudnúť" zďaleka nie je také silné ako "Schudnem".

"Schudnem" je rozhodnutie. Je to sľub. Sľub, ktorý dávate sami sebe.