7 krokov ako dosiahnuť cieľ

Dosahovanie cieľov nezáleží od vášho vzdelania, výšky IQ a už vôbec nie na tom, ako (ne)úspešný ste boli v minulosti.
autor: Andrej Mikula

Ak ste sa v minulosti problematike time managementu a stanovovaniu cieľov nevenovali, som si istý že vďaka tomuto článku dosiahnete za jeden mesiac viac, ako si dokážete predstaviť.

1. Určite si svoj cieľ.

Keď ste si prečítali slovo "cieľ", možno vám napadlo niečo takéto: "Schudnúť, Zlepšiť svoje výsledky v škole / v práci, Zarobiť viac peňazí..." Ale to ste si predsa povedali už 100x a nikdy sa to nepodarilo, že? Prečo? Pretože všetky tieto tri ciele sú nedosiahnuteľné. Čo to znamená schudnúť? Koľko presne je viac peňazí? Ako budete vedieť, že ste svoj cieľ dosiahli? Na čom to spoznáte? Váš cieľ musí byť špecifický a merateľný - musí byť SMART.

2. Napíšte si cieľ na papier.

Cieľ, ktorý ste si nikam nezapísali, je možno tak sen... Nie je za tým žiadna energia. Ak chcete niečo dosiahnuť, musíte svoje myšlienky preniesť z vašej hlavy na papier. Niektorí ľudia uprednostňujú zapisovať si všetko do počítača, ja mám radšej obyčajné pero a papier. Ale je to samozrejme na vás. Čokoľvek vám vyhovuje, je fajn.

3. Stanovte si deadline.

Konečný dátum, kedy to bude hotové. To vás prinúti pracovať intenzívnejšie.
Prečítajte si aj: Prečo váš deadline nie je deadline.

4. Vytvorte si zoznam úloh.

Čo všetko môžete pre splnenie vášho cieľu urobiť? Buďte kreatívny! Ak trochu porozmýšľate, určite vymyslíte desiatky, možno stovky vecí, ktoré by ste mohli vykonať. Je to brainstorming. Nerozmýšľajte nad kvalitou jednotlivých nápadov. Dôležitá je kvantita - čím viac, tým lepšie.

5. Usporiadajte si zoznam.

V tomto bode si napíšete plán. Už máte všetky možné akcie z predchádzajúceho bodu. Teraz je dôležité odpovedať na otázky: Čo je najdôležitejšie? Čo môžete urobiť hneď teraz? Čo urobíte ako druhé? Tretie, štvrté.... sedemdesiate ôsme?

6. Pustite sa do toho.

Spravte niečo zo svojho zoznamu. Čokoľvek. Urobte jednu konkrétnu vec. Začnite hneď!

7. Urobte niečo každý deň.

Toto je možno najdôležitejší bod z celého zoznamu. Náš život ovplyvňujú naše činy, nie rozprávanie o tom, ako sa snažíme. Teraz už máte plán. Urobte jednu malú vec každý deň. Vytvorte si z toho návyk.

Maximálna efektivita

Cvičenie popísané v tomto článku, vám nezaberie viac ako hodinu a jeho výsledky sú fantastické. Zoberte si pero a papier, chvíľu porozmýšľajte a usporiadajte si myšlienky. Približne jedna hodina, ktorú teraz nad efektívnym stanovením cieľu strávite, sa vám mnohonásobne vráti v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Týchto 7 krokov a potom to do list, sú jedny z ďalších zlatých techník time managementu. Tisícky ľudí sa vďaka nej stalo úspešnými a organizovanými. Podarilo sa to iným, tak prečo nie vám?

Domáca úloha

Chcel by som, aby Vám bol článok skutočne prospešný. Urobte preto prosím aspoň jednu časť dobrovoľnej domácej úlohy.

  1. Vytvorte si aspoň jeden cieľ týmto spôsobom. Napíšte si to pekne rukou na A4-ku.
  2. A ak to s dosahovaním vašich cieľov myslíte skutočne vážne, zaveste si tento papier na nástenku - tak, aby ste ho mali každý deň na očiach.
Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram