Experiment: Pero a papier vždy po ruke

Experiment: Pero a papier vždy po ruke

Posledné tri týždne som experimentoval s jednou najstarších rád ohľadne plánovania. Rada znie: "Noste zápisník so sebou úplne všade. Zapisujte si všetky svoje nápady." Rozhodol som sa to vyskúšať.

Tri týždne nosiť so sebou zápisník naozaj všade. Chcel som ho mať po ruke celý deň aj v noci.

Musím povedať, že cez deň som si toho veľa nezapísal. Držal som sa skôr svojho starého návyku  a využíval som to do list aplikáciu Wunderlist vo svojom telefóne. (Mimochodom... Je výborná, zadarmo, dostupná vo všetkých jazykoch vrátane slovenčiny a na všetkých platformách. Rozhodne odporúčam.)

Rozhovor: Benedikt Lehnert, šéf Wunderlist-u
Aplikáciu Wunderlist používajú milióny ľudí na celom svete. Takto pracuje šéf tohto startupu Benedikt Lehnert.

Vyskúšajte si na noc položiť vedľa postele pero a papier

Pre mňa to bolo veľmi zaujímavé. Často sa mi totiž stávalo, že pri zaspávaní mi ešte niečo napadlo. Hovorieval som si ale, že nebudem už vstávať a rozsvecovať, hľadať papier a pero, že veď si to do zajtra určite zapamätám. Lenže samozrejme, nikdy som si na ten nápad druhý deň nespomenul. Nepríjemné však bolo to, že som vedel, že "niečo" mi v noci napadlo. A potom ma celý deň zhrýzal pocit, že to "niečo" mohlo byť fakt dobré a ja už na to nikdy neprídem. Nemám totiž šancu si overiť, že aj keď mi napadne niečo nové, je to práve "tá" nočná myšlienka.

Akonáhle som sa zaviazal k experimentu, položil som si na nočný stolík svoj zápisník. Skoro každý deň, vždy keď som zaspával, musel som po chvíli kľudného ležania ešte rozsvietiť svetlo a popísať dve tri žlté leptíka mojimi "geniálnymi" myšlienkami. No, možno nie sú vôbec geniálne, ale v ten moment mi tak pripadali.

8 tipov ako sa ráno zobudiť
Už len 5 minút…

Toto možno vyznie ako reklama na prací prášok z 90-tych rokov, ale... Odkedy som si naozaj poctivo zapisoval všetky nočné nápady, cítil som sa skvele :)

Jeden z výsledkov tohto pokusu môžete vidieť na mojom blogu: Štyri nové, a dovolím si povedať, celkom úspešné články.

Lepšia nálada, viac energie a väčšia chuť do práce

Dosť dobré benefity, čo poviete? Nič iné výrazné sa v mojom živote za posledné týždne neodohralo, preto pripisujem tieto benefity "pero a papierovému" experimentu.

Nie som žiadny odborník na kreativitu. Neviem, za akých okolností je človek obecne najkreatívnejší. Ale viem, kedy sa najviac nápadov narodí mne - v noci.

Položiť si na nočný stolík pero a papier bol preto asi logický, aj keď dlho ignorovaný, krok. Úprimne, neviem ako "to" funguje. Neviem ako je možné, že sa teraz cítim viac motivovaný a sústredený len kvôli tomu, že si zapisujem všetko to, čo pri zaspávaní zaspávaní. Dôležité je, že to funguje a dokonca formou "2 v 1".

Nielen že mám zapísaných viac nápadov, ktoré postupne realizujem, ale hlavne.... cítim sa uvoľnenejší sústredenejší a proste... Cítim sa celkovo nejak lepšie.

Možno pocit lepšej sústredenosti súvisí s oddelením kreatívneho a pracovného procesu.

Môj mozog si asi behom troch týždňov zvykol na to, že nápady bude generovať iba vo večerných (a prípadne nočných) hodinách. Cez deň som schopný sústrediť sa iba na konkrétne úlohy a nie som vyrušovaný žiadnymi novými nápadmi.

Sú to asi spojené nápady: kreatívne sa vybúriť (mať čistú hlavu) a byť sústredený na "tu a teraz". Jedno ovplyvňuje druhé...

5 spôsobov ako sa sústrediť. Na povel.
Najnovšie výskumy popredných psychológov ukazujú, že ak nám v sluchátkach hrá tá správna “hudba”, dokážeme sa sústrediť až 4x dlhšie a intenzívnejšie. Prečo som dal slovo hudba do úvodzoviek? Pretože nie je to hudba v pravom zmysle slova, ale skôr špecifické zvuky, ktoré dokážu váš mozog naladiť na tú správnu

Skúste si na tri týždne dní položiť k posteli pero a papier. Sledujte, aký to bude mať na Vás účinok. Berte to ako experiment. Neviem, či aj u Vás nastane extrémny nárast motivácie, ale za pokus to stojí, čo myslíte?

A dajte mi prosím vedieť na mail alebo do komentárov, ako Vám to fungovalo. Som zvedavý :)