Rozhovor: Benedikt Lehnert, šéf Wunderlist-u

Aplikáciu Wunderlist používajú milióny ľudí na celom svete. Takto pracuje šéf tohto startupu Benedikt Lehnert.

Wunderlist

Wunderlist je môj najobľúbenejší to do list. A nielen môj. Používa ho viac ako 4,5 milióna ľudí na celom svete. To, čo sa nemeckej spoločnosti 6Wunderkinder podarilo, sa len tak nevidí...

Vo svete, ktorý bol preplnený najrôznejšími to do list aplikáciami zrazu vytvorili niečo, čo malo obrovský úspech.

Ako to dokázali? Kúsok marketingovej taktiky a svoj špecifický pohľad na produktivitu prezradí Benedikt Lehnert, Head of Product a Chief Marketing Officer (CMO) tejto spoločnosti.

Mám obrovskú radosť, že sa pán Lehnert rozhodol pre TimeManagment.sk poskytnúť krátky rozhovor :-)

Bens_Profile500x500px_300dpi_bw

Benedikt, môžete svojimi slovami povedať, čo presne je Wunderlist?
Wunderlist je jednoduchá a krásna to do list aplikácia. Používa ju viac ako 4,5 milióna ľudí pre ktorých je to najľahší spôsob manažovania a zdieľania svojich úloh. Či už podnikáte, plánujete nejaké dobrodružstvo alebo zdieľate nákupný zoznam so svojou láskou, Wunderlist vám zaručene pomôže.

Je zdarma dostupný na všetkých hlavných platformách - iPhone, Mac, Android, Windows, Web a vďaka tomu s ním môžete veľmi jednoducho riadiť svoje projekty a organizovať svoj život.

Nedávno sme spustili Wunderlist Pro, náš prvý prémiový produkt, ktorý je zacielený na tímovú spoluprácu. Vylepšili sme základnú funkcionalitu Wunderlistu tým, že sme pridali funkcie ako priraďovanie úloh a súborov iným ľuďom iba za 4.99 USD mesačne. Firmy tak dostávajú príležitosť popasovať sa so svojimi projektami ako tím s menším úsilím a vyššou efektivitou.

Vďaka funkcii priraďovania úloh budete schopný jasne delegovať zodpovednosť medzi kolegov a sledovať ich progres. Dokonca môžete k úlohám pridávať dokumenty, obrázky, videá a audio nahrávky, čím sa celý proces projekt managementu stáva ešte o niečo jednoduchším.

Ako vás napadla myšlienka urobiť Wunderlist, keď už existovalo tak veľa iných to do list aplikácií? V čom je Wunderlist iný?
Uvedomili sme si, že trh produktivity je nudný a rozhodli sa to zmeniť. Chceli sme vytvoriť niečo zábavné, atraktívne a zároveň neuveriteľné chytré. Niečo, čo by sa páčilo každému bez ohľadu na jeho alebo jej technologické know-how. Chceli sme vytvoriť produkt, ktorý by sme my sami radi používali.

Aký hardware používate?
Tak to je naozaj ťažké zosumarizovať. Wunderlist funguje na všetkých platformách, je dostupný na iPhone, iPad-e, Mac-u, Android-e, Windows-e a na Webe, a my v práci používame všetko. Väčšina ľudí u nás používa MacBooky, ale je tu aj pár Windows notebookov, Chromebookov a AWS serverov :).

A aký software? 
Možno ten najzaujímavejší fakt je, že používame Wunderlist na správu celej našej firmy. Všetky tímy majú zdieľané to do listy na každý jeden projekt, na ktorom pracujú. Vďaka funkcii prideľovania úloh, zadávaniu deadlajnov a pripomienok, každý vždy vie čo a kedy má urobiť. Push a email notifikácie nám zase pomáhajú udržať si prehľad o projekte bez ohľadu na to, kde sa nachádzame. Okrem Wunderlistu používame Photoshop na návrh designu našej aplikácie a Google Docs na všetko možné vrátane spracovanie interview ako je napríklad toto. Väčšinu svojho dňa teda strávim v a aplikáciách Wunderlist, Sparrow (mailový klient), Google Docs a Safari.

Ako vyzerá Váš typický pracovný deň? Kedy vstávate a kedy chodievate spať?
Zaujímavá otázka, hoci môj deň asi nie je taký zaujímavý, ako si veľa ľudí môže myslieť. Určite nie som ranné vtáča, takže sa snažím vyhnúť skorému vstávaniu, pokiaľ napríklad nemusím niekam cestovať. Väčšinou sa zobúdzam okolo 8:00, potom zhruba 30 minút strávim čítaním zaujímavých novinových článkov. Práve v tomto nedávno nastala malá zmena.

Zistil som, že keď som hneď ráno kontroloval emaily, stresovalo ma to. Preto teraz radšej trávim čas čítaním inšpiratívnych článkov (buď na Twitteri, v Pocket alebo v mojom "Prečítať neskôr" zozname vo Wunderliste), ktoré ma nakopnú.

A hlavne nekontrolujte maily ráno
Kto je pánom vášho času? Vy alebo Outlook?

Naozaj teda vstávam 8:30 a svoj dom opúšťam medzi 9:00 a 9:30 - podľa toho akú mám náladu a aký dopravný prostriedok si vyberiem. Keď je vonku pekne, idem do práce na bicykli. Trochu čerstvého vzduchu a inšpiratívne myšlienky je super spôsob ako začať deň. A ešte jedna vec... Nikdy si po ceste nezabudnem dopriať šálku dobrej kávy. Našťastie máme v Berlíne veľa dobrých kaviarní :)

Spávať chodím okolo polnoci a svoj deň sa snažím tráviť s ľuďmi. Buď máme meetingy s mojim tímom, kde sa rozprávame o stave jednotlivých projektov alebo sa stretávam s novinármi a rozprávame sa o Wunderliste. Samozrejme, tiež robím kopu organizačnej práce, kontrolujem emaily, pracujem na dôležitých úlohách a spolupracujem so zvyškom tímu.

Stratégia 2 zoznamov Warrena Buffetta: Ako sa sústrediť a stanoviť si priority
Ak čas sú peniaze, tak Warren Buffett, človek ktorého majetok činí v roku 2016 vyše 70 miliard dolárov, je pravdepodobne niekto, koho by sme mali počúvať. Jeho time management stratégia je veľmi zaujímavá. Nevyužíva totiž iba jeden to do list. Má dva zoznamy.

Existuje nejaká aplikácia (samozrejme okrem Wunderlistu), bez ktorej by ste nevedeli žiť?
Asi by to bol Twitter - môj zdroj informácií číslo jedna.

Kde si plánujete svoje úlohy, projekty a deadline? Používate čisto iba Wunderlist alebo občas aj pero a papier?
Fungujem čisto na Wunderliste.  V podstate práve kvôli tomu som pôvodne začal pracovať pre 6Wunderkinder. Vyskúšal som kvatná time management produktov a metód, ale vždy som sa na ne zanedlho vykašlal. Wunderlist bol jediný, pri ktorom som vydržal. To bolo takmer pred troma rokmi a ešte stále som veľký fanúšik. Dôvod je ten, že vo Wunderliste je extrémne jednoduché udržiavať si prehľad o všetkom, čo potrebujem. Môžem mu dôverovať a nemusím na to v podstate vôbec myslieť. Podobný príbeh má za sebou veľa iných ľudí v našej firme.

Musím sa však priznať. že občas siahnem po pere a papieri a milujem to. Nie aby som si urobil to do list (papier sa ťažko zdieľa s kolegami :-) ale na rýchly náčrt myšlienok a dizajnov.

Experiment: Pero a papier vždy po ruke
Posledné tri týždne som experimentoval s jednou najstarších rád ohľadne plánovania. Rada znie: “Noste zápisník so sebou úplne všade. Zapisujte si všetky svoje nápady.” Rozhodol som sa to vyskúšať. Tri týždne nosiť so sebou zápisník naozaj všade. Chcel som ho mať po ruke celý deň aj v noci. Musím povedať,

Pero a papier je tak jednoduché, že dokáže doslova vytiahnuť vaše myšlienky z hlavy spôsobom, ktorému v súčasnosti žiadny software nemôže konkurovať.

benedikt-stol

Ako vyzerá Váš pracovný stôl? Mohli by ste mi možno poslať fotku?
Jasné, pozrite sa na tento obrázok. Niektorí ľudia by možno povedali, že môj stôl vyzerá nudne, ale ja by som povedal, že je jednoduchý. Neustále behám po kancelárii, veľa cestujem, takže za svojim stolom vlastne veľa času ani netrávim. Ale mám tam všetko, čo potrebujem - môj MacBook, externý monitor, klávesnicu, myš a iPhone. Okrem toho ešte lupu (kvôli kontrole, či všetky pixely vyzerajú dobre), Starbucks šálku z Kalifornie a naše unikátne 6W okuliare naplnené vodou na ktorých je moje meno. Každý nový zamestnanec dostane takéto okuliare (a šálku na kávu), keď sa pripojí k nášmu tímu.

Máte nejaký svoj obľúbený time management tip?
Môj najobľúbenejší time management tip je hovoriť "Nie". Stanoviť si jasné priority a nestrácať čas pokusmi o perfektné organizovanie môjho času. To znamená, že je dôležité si uvedomiť, že počas dňa máte len obmedzené množstvo času a nemali by ste ho strácať robením nepodstatných vecí.

Ako povedať “Nie.”
V time manažmente sa neustále hovorí o tom, čo treba robiť. Vytvorte si to do list, stanovte si priority, plánujte všetko do kalendára atď. Lenže úspešní ľudia nie sú tí, ktorí robia kopu vecí. Sú to ľudia, ktorí robia správne veci. “Rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými ľuďmi je ten, že

Hovoriť "nie" je tá najdôležitejšia vec, ak chcete mať jednoduchý život. Pre mňa to tiež znamená "nie" väčšine metód time manažmentu. Zvykať si na nejaký komplikovaný systém je pre mňa skrátka príliš. Verím v jednoduchosť. Používam rôzne komunikačné kanály, môj to do list a kalendár - a to je všetko. Time manažment pre mňa tiež znamená manažment kvalitného času, rozprávanie s inšpiratívnymi ľuďmi, mať čas na čítanie kníh alebo len tak na prechádzku. Byť extrémne produktívny podľa mňa znamená vedieť kedy sa sústrediť (a na čo) a kedy relaxovať a znovu sa nabiť.

Ak by to bolo možné, akú radu by ste dali o 5 rokov mladšej verzii sebe samého?
Zaujímavá otázka... Myslím, že by som si poradil: Relaxuj. A pridal by som k tomu krátke vysvetlenie cieľov a priorít o ktorých som hovoril vyššie. Pred piatimi rokmi som chcel urobiť príliš veľa vecí a všetky naraz, namiesto toho, aby som sa sústredil na to podstatné, čo by ma priviedlo bližšie k mojim osobným cieľom. Už som mal skvelú kariéru, ale myslím, že som dával príliš veľa energie do vecí, na ktorých nezáležalo tak veľmi, ako som si vtedy myslel.

5 spôsobov ako sa sústrediť. Na povel.
Najnovšie výskumy popredných psychológov ukazujú, že ak nám v sluchátkach hrá tá správna “hudba”, dokážeme sa sústrediť až 4x dlhšie a intenzívnejšie. Prečo som dal slovo hudba do úvodzoviek? Pretože nie je to hudba v pravom zmysle slova, ale skôr špecifické zvuky, ktoré dokážu váš mozog naladiť na tú správnu

Ďakujem za rozhovor. Veľmi si vážim, že ste si našli čas... Je niečo, čo by ste na koniec chceli odkázať čitateľom TimeManagement.sk?
Jasné! Vzhľadom na to, čo som povedal v predchádzajúcich dvoch otázkach, by som rád povedal toto: Time management nie je profesionálna schopnosť. Nie je to niečo, čo by ste sa mali snažiť zvládnuť, aby ste v práci boli produktívnejší. Time management znamená uvedomovať si, že váš čas je obmedzený a mali by ste ho investovať do vecí, na ktorých vám skutočne záleží. Takže time management začína vtedy, keď zistíte, čo je pre vás naozaj dôležité a aké sú vaše priority - v živote, v práci a v každom jednom projekte na ktorom pracujete.