Keby neexistovali peniaze

Čo keby neexistovali peniaze? Toto video by si mali pozrieť všetci.

Andrej Mikula Motivácia 2 komentáre

Britský filozof a mysliteľ Allan sa pýta: „Čo by ste robili, keby na peniazoch nezáležalo?“

Možno ste túto otázku už počuli, ale len málo z nás nad ňou skutočne zamyslelo.

Všetci chodíme do práce a mnoho z nás svoju prácu neznáša. Napriek tomu sa v nej snažíme byť lepší a prostredníctvom techník time managementu chceme robiť viac a efektívnejšie. Viac toho, čo nemáme radi? Prečo? Aký to má zmysel?

Viete si predstaviť, že celý svoj život prežijete tým, že bude vstávať skoro ráno a potom osem, desať, možno dvanásť a viac hodín budete robiť niečo, čo nemáte radi?

Áno, treba platiť účty. Ale účty za čo? Lízing za nové auto, ktorým ste chceli ohúriť suseda? Hypotéku za obrovský byt, do ktorého sa v podstate chodíte iba vyspať?

Čo vlastne chcete?

Mohlo by vás zaujímať: Ako robiť to, čo ma baví?

Komentáre 2

 1. Andrej, myslím, že veľa ľudí by robilo to čo ich baví, keby neexistovali peniaze, ale… Ja som sa nad tým už tiež často zamýšľal. Ako by si človek zaobstaral jedlo, keby neboli peniaze? Ako by si kúpil knihu, zaplatil nejaký kurz, výlet, kúpil auto, lebo chce cestovať s rodinou na výlety a tak ďalej… Mladé rodiny si inak ako hypotékou byt nekúpia. Áno, keď sa človek stane v niečom majstrom, čo ho baví a robí to denodenne tak ho to časom dokáže uživiť. Ale až časom, lebo na to aby, sa z niekoho stal majster v hocičom musí sa zdokonaľovať každý jeden deň veľa veľa rokov, aby to prinieslo úspech. Čo robiť dovtedy, kým sa tak stane? Musí z ničoho žiť, niekde bývať, mať sociálne kontakty či už s rodinou, alebo priateľmi, alebo so spoločnosťou. Je to krásna myšlienka – robte, to čo vás baví, ale bohužiaľ nedá sa z toho vyžiť od začiatku. A ak to, čo nás baví robíme popri robote, aby sme preklenuli to obdobie od nenávidenej práce k tomu, čo chceme robiť majstrovsky, tak to trvá ešte pomalšie. A čo ak má človek rodinu, deti, záľuby? Najlepšie je robiť to čo človeka baví, ale nie je jednoduché zato získať adekvátne ohodnotenie, aby človek bol spokojný so životom…

  1. Post
   Author

   Martin, máte absolútnu pravdu. Človek môže robiť dve veci.
   1) Robiť to, čo ho baví
   2) Robiť to, čo zarába peniaze

   Len veľmi málo ľudí je schopných tie dve veci skombinovať. Lenže problém je v tom, aby napríklad nádejné malé dieťa, ktorého baví kreslenie, išlo na umeleckú školu a potom vysokú umeleckú školu a venoval tomu všetko svoj čas a stalo sa najlepším… Namiesto toho, ide takéto dieťa väčšinu na gymnázium a potom na ekonomickú/právnicku výšku. Jasné, že je z neho potom lepší právnik/ekonomóm ako maliar. Ale… Tak stávame sa lepší v tom, čomu venujeme čas. Nie v tom, čo nás „iba“ baví.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *