Hacknite svoj mozog: Ako prestať prokrastinovať

Táto primitívna technika pomôže oklamať váš mozog a zbaviť vás prokrastinácie

Hacknite svoj mozog: Ako prestať prokrastinovať

V roku 1970 psychológovia Tversky a Kahneman prišli na to, ak poviete človeku nejaké číslo, ovplyvní to jeho chovanie... V experimente povedali testovaným subjektom číslo 65 a potom sa ich spýtali, koľko percent afrických štátov je členom OSN. Požiadali ich o odhad...

Priemer všetkých odpovedí bol 45. Potom oslovili druhú skupinu ľudí a tej na začiatok povedali číslo 10. Znova sa ich spýtali rovnakú otázku: "Koľko percent afrických štátov je členom OSN?" a odpoveď bola tento krát 25. O celých dvadsať nižšia ako v prvej skupine... Prečo? Čo spôsobilo tento rozdiel a hlavne, čo z toho vyplýva?

Človek nerozmýšľa tak úplne racionálne... Človek vníma určitú vec iba na základe porovnania s inými vecami. Našu realitu ovplyvňuje naše prostredie. Myslíme v kontrastoch.

Predstavte si takúto situáciu. Mohol by som napríklad o sebe povedať: "Som múdrejší / hlúpejší, vyšší / nižší, krajší / škaredší ako on alebo ona." Všimnite si, že všetky tieto prídavné mená sú iba porovnávacie. Sám o sebe som nič nepovedal. Vo vete "Peter je nižší ako Michael" nehovoríme o Petrovej výške absolútne nič. Ak si pod Michaelom predstavíme Michaela Jordana, môže to znamenať, že Peter je v skutočnosti 205 cm vysoký obor. Je síce nižší ako Jordan ale inak je veľmi vysoký.

Dáva to zatiaľ zmysel? Verím, že áno, pretože konečne sa dostávam k podstate článku :-) Rovnaké porovnávanie totiž funguje aj každodenných úlohách vo Vašom to do liste...

Stalo sa Vám niekedy, že ste si na celý deň naplánovali 5 úloh a splnili ste všetky okrem tej najdôležitejšej? Určite áno. Je to normálne... Človek si prirodzene vyberá ľahšiu cestu.

Ako využiť Paretovo pravidlo 80/20 v praxi
Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20 je koncept, ktorý mnohí poznajú, ale len málokto ho reálne využíva v praxi. Ak sa to naučíte, zvýšite svoju produktivitu doslova mnohonásobne.

Lenže teraz dávajte pozor...

To, že prvé štyri úlohy sú jednoduchšie ako posledná piata, ešte vôbec neznamená, že táto úloha je náročná. Je iba náročnejšia ako tie ostatné.

Pozrite sa na tieto dva to do listy...

To Do List - Verzia A

  1. Napísať 2 stranový report z meetingu
  2. Telefonická akvizícia nových zákazníkov
  3. Zabehnúť 10 kilometrov
  4. Pravidelná porada s vedením
  5. Kompletne vypratať garáž
To Do List - Verzia B:

  1. Napísať 2 stranový report z meetingu
  2. Objednať pizzu
  3. Odpovedať na pár emailov
  4. Kúpiť v Tescu nové kancelárske potreby
  5. Urobiť si poriadok v počítači

 Ktorou úlohu by ste asi začali vo verzii A a ktorou v B-čku?

To je predsa jasné... Vo verzii A pôsobí písanie dvoj stranového reportu ako najľahšia úloha. V prípade B-čka by ste nad touto úlohou pravdepodobne prokrastinovali, pretože všetky ostatné úlohy sú výrazne jednoduchšie.

5 hlúpych chýb, ktoré robí každý prokrastinátor
Myslím, že to poznáme všetci. Ráno sa pozriete do svojho zoznamu úloh a tam vidíte pekne rozpísané úlohy na dnešný deň. Oči vám zastanú hneď na tej prvej a poviete si... “Hmm, to sa mi fakt nechce robiť.” A vlastne ani nič iné z môjho zoznamu. Idem radšej robiť niečo

A pritom je to jedna a tá istá vec. No nie je to fascinujúce? :-)

Určite máte na tento týždeň nejaký cieľ, úlohu, projekt, ktorá sa Vám zdá dosť zložitá a ktorej sa už dlho vyhýbate. Skúste svoj mozog oklamať... Pripíšte si k nej na svoj to do list pár úloh, ktoré sú výrazne náročnejšie.

Zároveň sa snažte, aby tá nová úloha bola reálna a zmysluplná. Aby jej Váš mozog uveril. A nikdy neviete... Možno sa Vám fakt bude chcieť a dokážete úspešne dokončiť aj túto novú ultra ťažkú (a skvelé benefity skrývajúcu) úlohu.

Želám veľa šťastia :-)