Pravda o multitaskingu: Znižuje produktivitu a IQ

Robiť 20 vecí naraz nie je práve tá najlepšia cesta k úspechu.

Pravda o multitaskingu: Znižuje produktivitu a IQ

Odvekým nepriateľom produktivity je multitasking - preskakovanie z jednej aktivity na druhú. Neschopnosť sústrediť sa iba na jednu vec. Asi to poznáte...

Otvoríte Word a chcete začať pracovať na svojom projekte. Avšak ešte skôr ako sa celá aplikácia načíta,  stíhate skontrolovať maily, zmeniť status na Facbeooku a kliknúť "lajk" na kamarátov status.

Potom naspať do Wordu.

Napíšete prvých pár slov, vytvoríte graf, upravíte nadpis - CINK! - niekto Vám poslal mail. Idete ho skontrolovať...

A takto stále dookola. Po niekoľkých hodinách na Vás z Wordu stále pozerá iba čistá biela strana a otravný blikajúci kurzor.

Dnes ráno, hneď po tom ako ma zubár prepustil na slobodu, som si išiel sadnúť do mesta na kávu. Keď som rozbalil tašku s notebookom, zažil som menší šok - nabíjačka ostala doma. Čakalo ma pomerne veľa práce, takže to bol trochu problém.

4 bratislavské kaviarne v ktorých sa dobre pracuje
Rád pracujem v kaviarni. Baví ma ten ruch naokolo, vôňa a chuť dobrej kávy. Páči sa mi, keď sedím v peknom prostredí, ktoré na mňa pôsobí príjemnejšie ako biele steny obyčajnej kancelárie. Ktoré kaviarne sú v Bratislave tie naj? Samozrejme, je to relatívne. Každý má iné dôvody, prečo považuje jednu

No nič, čo sa dalo robiť... Zanadával som si na seba, vytiahol počítač na stôl, objednal si dvojité espresso, a začal pracovať.

Chýbajúca nabíjačka nakoniec paradoxne spôsobila, že som za 2 hod. a 41 min. (toľko ukazoval signalizátor baterky) toho stihol viac, ako väčšinou spravím za celý deň.

Čo mi pomohlo:

  • Vedel som, že "musím". Určite viete, že ak chce človek niečo dokázať, mal by si stanoviť deadline. Aby bol deadline skutočne efektívny, nemali by ste mať žiadnu možnosť s ním hýbať. Keďže som nemal nabíjačku, nemohol som si dovoliť prokrastinovať. Nemohol som to odložiť o hodinu. Musel som začať hneď a tie necelé 3 hodiny sa naplno sústrediť.
  • Plynutie času. Každú minútu som na obrazovke vpravo hore videl, ako mi nemilosrdne ubieha čas, pretože výdrž baterky sa stále skracovala. Vnímanie času, precítenie každej minúty, je myslím si veľmi dôležité. Na tomto princípe je z časti postavená populárna technika Pomodoro.
  • Najdôležitejšie je začať. Opäť sa mi potvrdilo, že najdôležitejšie je vykročiť a urobiť prvých pár krokov. Hej, nie je nič horšie ako prázdna strana v textovom dokumente, ale dá sa to zvládnuť, ak sa prestanete hodnotiť a kritizovať. Je to jediný efektívny spôsob, ako mozgu povedať: "Teraz budeš kreatívny!" Vôbec nezáleží na tom, aká dobrá bude v prvých pár minútach Vaša práca. Dôležité je, aby ste začali tvoriť, aby ste vydržali a v žiadnom prípade nehodnotili výsledky Vášho snaženia. To môžete urobiť potom, keď projekt dokončíte.
  • Aplikácia Isolator (Mac). Ak pri práci na počítači máte problém so sústredením, všetkými desiatimi odporúčam minimalistickú aplikáciu Isolator, ktorá je zdarma a funguje veľmi jednoducho: Poviete jej, v ktorej aplikácii práve chcete pracovať a všetky ostatné sa tak automaticky rozostria, zahmlia a schovajú do pozadia. Je to pekný efekt a naozaj to pomáha v sústredení.
  • Hudba. V kaviarni plnej ľudí, ktorí sa nahlas rozprávajú sa pracuje dosť ťažko. Našťastie, sluchátka som mal pri sebe a stránka Soundcloud ungovala. Nahádzal tam svoju novú obľúbenú hudbu začal makať.
  • Ľudia. Zistil som, že sa mi pracuje omnoho lepšie, keď som v spoločnosti ľudí a ku podivu, tí ľudia okolo mňa ani nemusia pracovať. Stačí, že tam sú. Cítim sa plný energie a motivuje ma to k práci omnoho viac, ako keď sám sedím doma alebo v kancelárii.

Ako teda poraziť multitasking?

Ak máte pred sebou kopec dôležitej práce a neviete sa k nej dokopať, vyrazte do Vašej obľúbenej kaviarne aj s notebookom, ale nabíjačku nechajte doma.

Stiahnite si aplikáciu Isolator (Mac) alebo Dropcloth (Windows), zapnite si do sluchátok peknú hudbu a pustite sa do práce. Verím, že Vás nútený nedostatok času bude motivovať rovnako ako mňa. Držím palce :)