Máte svoj vlastný not to do list?

Robiť správne veci je len polovica úspechu. Niekedy je oveľa efektívnejšie určité veci naopak prestať robiť.

Máte svoj vlastný not to do list?

Ak čítate môj blog pravidelne, určite viete, že som veľký fanúšik to do listov. Bez nich by som bol naozaj stratený. Vždy keď chcem niečo urobiť, musím to mať napísané.

Všetky veci na ktoré myslím, ktoré plánujem, ktoré chcem urobiť, si musím zapísať na kus papiera. Veľmi dobre si uvedomujem, že keby zapísané neboli, tak sa na to vykašlem.

Ale akonáhle si úlohy napíšem na papier, je to o niečom úplne inom... Ako hovorí známe príslovie "Something magical happens when you put pen on paper." Niečo magické sa stane, keď položíte pero na papier. (Poznámka na okraj: S počítačovými ani mobilnými aplikáciami mi to nefunguje.)

Keď si napíšete veci na papier, stane sa niečo magické

Okamžite ako začnem na papieri formulovať svoje ciele a úlohy , cítim oveľa väčší záväzok skutočne ich urobiť. Vidím ich totiž neustále pred sebou na svojom pracovnom stole. Keby som sa rozhodol ich neurobiť, nesklamem len sám seba, ale každý kto by sa do môjho zápisníka pozrel, by okamžite videl, koľko veľa nepreškrtaných úloh tam ostáva. A to predsa nemôžem dopustiť :-)

To do listy fungujú predovšetkým z toho dôvodu, že nám pomôžu vyjasniť si, čo vlastne chceme urobiť. Formulovať to konkrétne, jasne, zrozumiteľne. A keď už máme nejakú úlohu vyjasnenú, je to jednoduché... (Pozor, nie ľahké. Iba jednoduché.)

Podobne som na tom s tými vecami, ktoré nechcem robiť... Môžem si aj 100x povedať, že nebudem používať mobil počas jazdy autom, že nebudem jesť fast food, že nebudem kontrolovať email každú jednu voľnú chvíľu, ale pokiaľ si to jasne nezapíšem a nezaviažem sa to dodržiavať, všetky tieto ciele zostanú len v mojej hlave a nemôžem sa odkontrolovať.

Presne preto, som sa rozhodol písať si denný "not to do list". Not to do list je zoznam vecí, ktoré každý deň nerobím, respektíve nechcem ich robiť. A pre náš úspech sú veci ktoré nerobíme rovnako dôležité ako tie, ktoré robíme.

Môj aktuálny osobný not to do list

  • nejesť fast food
  • nejesť ku káve ani inokedy žiadne sladké "dobroty"
  • nepiť sladké nápoje (Cola, Sprite, RedBull....)
  • netráviť na sociálnych sieťach viac ako 1 hodinu za týždeň
  • netráviť na YouTube viac ako 1 hodinu za týždeň
  • nestrácať čas emailami / smskami, keď je jednoduchšie a rýchlejšie zavolať
  • nekontrolovať email viac ako 4x za deň
Závislosť na mobile: Ako sa jej zbaviť a byť slobodný
Každá závislosť, či už na nikotíne, na alkohole alebo závislosť na mobile je nesmierne škodlivá. Dalo by sa diskutovať že fajčenie alebo alkohol je škodlivý vždy, ale mobil nám “v obmedzených dávkach” môže pomáhať. Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Kde je teda tá miera, kedy nám používanie mobilu

Každý večer 23:00 mi v mobile zazvoní pripomienka, aby som si skontroloval, ako sa mi daný deň darilo. Odškrtám si všetky úlohy, ktoré sa mi úspešne podarilo neurobiť.

Na konci týždňa sa v sobotu večer opäť pozriem, ako sa mi darilo, a snažím sa zo svojho (ne)chovania vyvodiť určité dôsledky. Napríklad, ak sa mi nedarí nechodiť na sociálne siete, aktivujem si plugin WasteNoTime. Ak som bol naopak úspešný, pridám si do svojho not to do listu ďalšie zlozvyky, ktorých sa plánujem zbaviť.

Dáva Vám takýto not to do list zmysel? Máte nejaký svoj "not to do list" vytvorený aspoň v hlave, keď už nie na papieri? Skúsme malý experiment... Ak máte minútku času, spíšte všetky Vaše zlozvyky, ktorým by ste sa chceli do konca týždňa vyhnúť do komentára. Bude zaujímavé vidieť, s čím všetkým sa snažíme bojovať...