Pravidlo dvoch minút

Pravidlo 2 minút je asi najjednoduchšia technika, ktorú time management vedátori za celú históriu skúmania produktivity vymysleli.
autor: Andrej Mikula

Pokiaľ ste o nej ešte nepočuli, budete ju milovať...

V čom teda pravidlo dvoch minút spočíva?
Úlohu, ktorú stihneš urobiť za dve minúty, urob hneď! V tejto krátkej vetičke je celé kúzlo. Je tu skryté tajomstvo niekoľkonásobného zvýšenia vašej produktivity. Dajme si ju radšej ešte raz a trochu inými slovami: "Úlohu, ktorá ti nezaberie viac ako dve minúty, neodkladaj a dokonči ju okamžite."

Keď sa zamyslíte, je až prekvapujúce, ako veľa sa dá stihnúť za 2 minúty. Napríklad:

  • Odpovedať na emaily lebo nejaký poslať
  • Urobiť si poriadok v neprečítaných mailoch a skutočnej pošte
  • Vybaviť nejaký telefonát
  • Naplánovať si schôdzku s kolegami
  • a milión ďalších malých, ale dôležitých vecí...

Pravidlo 2 minút sa výborne hodí na "vyčistenie" hlavy.
Veľa z nás má hlavu plnú myšlienok na nedokončené projekty, ktoré nám v konečnom dôsledku spôsobujú stres. Mnoho z týchto stresorov sú maličkosti, nudné a možno nepríjemné úlohy, ktoré sa dajú z nášho "systému" dostať veľmi rýchlo (proste tieto maličkosti jednu po druhej za dve minúty podokončovať) a výrazne tak zvýšiť našu vnútornú pohodu.

Ak sa k vám od teraz dostane nejaká úloha, a jej vykonanie vám nezaberie viac ako 2 minúty, skúste ju urobiť okamžite. Nezapisujte si ju do to do listu. Neodkladajte ju na neskôr. Dokončite ju hneď!

Pravidlo dvoch minút je jednoduché na pochopenie, ale zložitejšie na aplikovanie do života.
Nie je ľahké zrazu začať všetky malé úlohy vykonávať okamžite. Ale ako povedal Aristoteles... "Sme tým, čo opakovane robíme. Dokonalosť teda nie je čin, ale návyk."

Držím palce.

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram