Pravidlo dvoch minút

Pravidlo 2 minút je asi najjednoduchšia a zároveň najúčinnejšia time management technika, ktorá môže mať okamžitý pozitívny vplv na Vašu produkivitu, pokiaľ ju do svojho života aplikujete

Pravidlo dvoch minút
Čo môžeš urobiť do dvoch minút, urob hneď. Neodkladaj, naplánuj, urob to hneď teraz.

Pokiaľ ste o nej ešte nepočuli, budete ju milovať...

V čom teda pravidlo dvoch minút spočíva?
Úlohu, ktorú stihneš urobiť za dve minúty, urob hneď! V tejto krátkej vetičke je celé kúzlo. Je tu skryté tajomstvo niekoľkonásobného zvýšenia vašej produktivity. Dajme si ju radšej ešte raz a trochu inými slovami: "Úlohu, ktorá ti nezaberie viac ako dve minúty, neodkladaj a dokonči ju okamžite."

Keď sa zamyslíte, je až prekvapujúce, ako veľa sa dá stihnúť za 2 minúty. Napríklad:

  • Odpovedať na emaily lebo nejaký poslať
  • Urobiť si poriadok v neprečítaných mailoch a skutočnej pošte
  • Vybaviť nejaký telefonát
  • Naplánovať si schôdzku s kolegami
  • a milión ďalších malých, ale dôležitých vecí...
Paretovo pravidlo 80/20: Ako ho využiť v praxi
Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20 je koncept, ktorý mnohí poznajú, ale len málokto ho reálne využíva v praxi. Ak sa to naučíte, zvýšite svoju produktivitu doslova mnohonásobne.

Pravidlo 2 minút sa výborne hodí na "vyčistenie" hlavy.
Veľa z nás má hlavu plnú myšlienok na nedokončené projekty, ktoré nám v konečnom dôsledku spôsobujú stres. Mnoho z týchto stresorov sú maličkosti, nudné a možno nepríjemné úlohy, ktoré sa dajú z nášho "systému" dostať veľmi rýchlo (proste tieto maličkosti jednu po druhej za dve minúty podokončovať) a výrazne tak zvýšiť našu vnútornú pohodu.

Ak sa k vám od teraz dostane nejaká úloha, a jej vykonanie vám nezaberie viac ako 2 minúty, skúste ju urobiť okamžite. Nezapisujte si ju do to do listu. Neodkladajte ju na neskôr. Dokončite ju hneď!

Pravidlo dvoch minút je jednoduché na pochopenie, ale zložitejšie na aplikovanie do života.
Nie je ľahké zrazu začať všetky malé úlohy vykonávať okamžite. Ale ako povedal Aristoteles... "Sme tým, čo opakovane robíme. Dokonalosť teda nie je čin, ale návyk."

Držím palce.