Vyskúšajte vo firme "hodinku ticha"

Napriek tomu, že time management je oblasť stará ako ľudstvo samo, občas sa stane, že niekto príde skutočne s prelomovou myšlienkou.
autor: Andrej Mikula

Samozrejme, záleží na uhle pohľadu, či sa Vám nejaký názor páči alebo nie, ale mne osobne pripadá nápad "hodinky ticha" popísaný v knihe ReWork autora Jasona Frieda ako absolútne úžasný.

Kedy ste najproduktívnejší? Ráno alebo večer?

Ak ste na tom podobne ako ja, je to pravdepodobne v noci, prípadne aspoň po šiestej hodine večer, kedy vás už v práci nikto neruší. Ste tam sám a máte svoj kľud. Pracovať okolo pol noci má pre mňa hlavne tie výhody, že mi nezvoní mobil, žiadny kolega mi neklepe na rameno so svojím "akútnym" problémom, nechodia mi e-maily a ani na Facebooku už veľa kamarátov statusy nepridáva.

Jason Fried vo svojej knihe prišiel s jednoduchou a pritom geniálnou myšlienkou. Prečo koncept nerušenia nevyužiť aj za denného svetla?

Takže, ako na to?

Asi poznáte tzv. "Casual Friday", čo v mnohých zahraničných firmách znamená, sa v piatok môžete do práce obliecť ležérnjšie. To je síce fajn, ale čo tak namiesto "Casual Friday" zaviesť "Silent Wednesday", teda "Tichú stredu"?

Skúste vo svojej firme zaviesť nové pravidlo...

Každú stredu od 9:00 do 13:00 budú všetci členovia tímu absolútne sami. Len vy a váš počítač alebo čokoľvek iné čo k práci potrebujete. A budete po tichu. Vypnete telefón, sociálne siete aj emaily. Nikto s nikým v celej firme nesmie prehovoriť. Ani zavolať, ani napísať email, ani nič. Každú stredu, budú štyri hodiny vyhradené len na prácu. Na skutočnú efektívnu prácu bez vyrušení.

"Peklo sú tí druhí" -- Jean Paul Sartre

Možno sa vám zdá, že tie malé vyrušenia v práci ako poklepanie na rameno alebo oslovenie kolegu cez pol kancelárie sú neškodné. Ale vyrušenia sú proste vyrušenia. To nie je spolupráca ale práve naopak - znemožnenie (spolu)práce.

V praxi to totiž vyzerá tak, že pracovná doba zďaleka nedosahuje 8 hodín. Na kľúčových úlohách človek strávi minimum času. Pracuje 20 minút a potom zazvoní telefón. Potom je nejaký meeting. Potom obed. Celý deň sa skladá len z niekoľkých krátkych fragmentov plnohodnotnej práce, aj keď sa to tak na prvý pohľad nezdá. A samozrejme, že čím dlhšie sú tieto fragmenty bez vyrušovania, tým vyššia je naša produktivita.

Kedy to vyskúšate?

Čo si o tom myslíte vy? Vyjadrite svoj názor v komentároch pod článkom. Ešte lepšie by bolo, ak by ste "hodinku tichu" zaviedli na skúšku vo svojej firme a potom mi dali vedieť, ako to dopadlo... Čo myslíte, koľko krát sa zdvihne vaša produktivita?

Ďalšie články na tému: 

Vyskúšajte 5-dňovú time management výzvu

Copyright TimeManagement.sk 2020
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram